SPK, Kütahya Porselen operasyonuna el koydu…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kütahya Porselen hisselerinde yaşanan operasyona el koydu! Abdullah Taşkın ve eşine işlem yasağı getirildi.

Kütahya Porselen (KUTPO) hisselerinde yaşana olağandışı fiyat ve miktar hareketleri SPK’nın radarına takıldı. Kısa sürede 5 liradan 50 liraya yükselen ve iki gündür taban taban düşüşe geçen hisselerde işlem yapan Abdullah Taşkın ve eşi Reyhan Göksun Taşkın’a 6 ay süreyle yasak getirildi. Reyhan Göksun’un babası Ceyhun Göksu’de SPK’nın yasak getirdiği isimler arasında yer aldı.
SPK’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

“Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. (KUTPO) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (SPKn) 107/1 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle; SPKn’nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, SPKn’nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla; SPKn’nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği’nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen şahıslar hakkında 23.07.2020 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verilmiştir.”

Borsa İstanbul tedbir getirmişti

Reyhan Göksun Taşkın’ın da aralarında olduğu 3 yatırımcıya kısa bir süre önce Borsa İstanbul tarafından tedbir getirildi. Borsadaki işlemleriyle bilinen ve yaklaşık 2 ay önce KUTPO’yla anılan Abdullah Taşkın’ın eşi Reyhan Göksun Taşkın, Fatih Selim Yiğit ve Kutay İnan isimlerine yer verilen açıklamada, “Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi’nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. (KUTPO) paylarının piyasasında Yönerge’nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası’ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 17/07/2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı, Brüt Takas ve İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması önleyici tedbirleri uygulanacaktır” denildi.

Google’daki olumsuz haberlerini nasıl yok etti

İşin en ilginç yanı ise; Abdullah Taşkın hakkında google arama motorunda Milyonluk Borsa Vurgunu, Borsada manipilasyon, Kütahya porselen hisselerine Borsa İstanbul el koydu, borsa yatırımcılarına zarar vermeye kadar varan bu kadar olumsuz haberini yapan internet sitelerinden yüklü miktarlarda reklam karşılığı paralar vererek kaldırıldığı iddia edildi.  Kaynak:BorsaGündem

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.