Suwen 2023 yılında da yurt içi ve yurt dışında büyümeye devam edecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli okuyucularımız bu ay ki röportajımızda Suwen Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü; Ali Bolluk ile ”Suwen” iç giyim markasını yaratışını ve Globalleşme sürecini sizler için konuştuk. 

Türkiye’nin en hızlı büyüyen kadın iç giyim perakende markası Suwen, Romanya, Katar, Ürdün, Azerbaycan’dan sonra Moğolistan’da da yeni mağazalar ile yerini alıyor.

Okuyucularımıza kısa Suwen markasını anlatabilir misiniz?

Suwen, dünyanın önde gelen iç giyim markalarına üretim yapan bir ekip tarafından 2003 yılında İstanbul’da kuruldu. 2005 yılında çok bölümlü mağazalarda ilk satışımıza başladık, 2007 yılında kendi markamızla ilk mağazamızı açtıktan sonra hızlı bir büyüme süreci içine girdik. Kurucu ortakların yanı sıra 2017’de Birleşik Krallık’ta kayıtlı bir şirket olan Taxim Capital Partners ILP firmasının, kadın iç giyim sektörüne yatırımlar yapmak üzere kurduğu Intilux S.à r.l. ile ortak olduk ve kurumsallaşma yönünde önemli adımlar attık. Türkiye kadın iç giyim, ev giyim ve plaj giyim (KİEP) sektöründe 1.500’e yakın ürün çeşidimizle faaliyet gösteriyoruz. İç giyim, ev giyim ve plaj giyim ürünleri ile birlikte çorap ve aksesuarların tasarımını gerçekleştirip ağırlıklı olarak yurt içi üretim firmaları ile iş birliği içerisinde üretimini yapıyoruz.

Bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte’nin 2021 Sektör Raporu’na göre iç giyim mağaza zincirleri arasında en büyük 5 marka içinde mağaza sayısı artışına göre Türkiye’nin en hızlı büyüyen Kadın İç Giyim perakende markasıyız. Başarımızın temelini kalitesinden ödün vermediğimiz ürünlerimiz ve müşteri odaklı pazarlama stratejimiz oluşturuyor. Uluslararası markaların kalitesinde ürettiğimiz ürünlerimizi Türk kadınına erişilebilir fiyatta sunuyoruz. Fiyat politikamız ürün performanslarımıza göre kadınların ulaşabileceği rakamlarda piyasaya sunuluyor.

Satış ağı ve Türkiye’de ve yurt dışında farklı coğrafyalarda nasıl bir genişleme politikanız var?

Bizim Suwen olarak hedefimiz Türkiye’den özgün, kendine güvenen Türk kadınını temsil eden bir marka çıkartmak. Bu hedefe ulaşmak için de her yıl olduğu gibi 2023’te de yurt içinde ve yurt dışında yeni mağazalar açarak mağaza ağımızı genişletmeye devam ederken çok kanallı bir satış stratejisi ile sürdürülebilir bir büyüme çizgisi yakalamayı umuyoruz. 2022 yılında Türkiye’de 18 mağaza açtık. Bugün itibariyle Türkiye’nin 43 ilinde 156 mağazamız bulunuyor. 2023 yılında da asgari 20 mağaza açma hedefimiz var. 2022 yılında Avrupa pazarına hızlı bir giriş yaptık ve Romanya’da 4 mağaza açtık. 2022’de ayrıca Kıbrıs’ta da 2 mağazamızı açtık. Yeni mağazalar açmaya devam edeceğiz. Buna ilave olarak, çeşitli ülkelerde münhasır bayilik vererek Suwen mağazaları açacak firmalar ile anlaşmalar yapıyoruz. Bosna Hersek’te ve Türkmenistan’da bayilik sözleşmesi imzaladık. 2023 – 2027 yılları arasında Bosna Hersek’te 7, Türkmenistan’da da 3 mağaza açmayı planlıyoruz. Öte yandan Ürdün, Azerbaycan, Katar, Cezayir ve son olarak Moğolistan’da iş ortaklarımız ile anlaşma sağladık ve münhasır bayilik sözleşmeleri imzaladık. Şubat ayı içinde Azerbaycan Bakü’de ilk mağazamızı açtık.