Tarihi ve Doğasıyla Slovenya…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Slovenya gezilecek yerler yönünden oldukça çeşitlilik gösteren dağlık bir ülke. Güneydeki kıyı bölgelerinde deniz tatili yaparken, kuzeybatısında yer alan sarp ve güzel manzaralı Julia Alpleri bölgesinde ve uzantılarında doğa sporları, kış sporları içerikli bir tatil yapılabilir.

Etkilendiğim ülkeler arasındaki yerini alan Slovenya, cumhuriyetle yönetilmektedir. Slovenya ekonomisi ise genellikle tarıma dayalıdır denebilir. Slovenya tarihi de altıncı asıra kadar dayanmaktadır.

Yugoslavya savaşı ’ndan sonra Yugoslavya’nın parçalanması ile birlikte bağımsız bir ülke olan Slovenya, küçük bir Güney Orta Avrupa ülkesi ‘dir. Kuzeyinde Avusturya, güneyinde Hırvatistan, Doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan, batısında ise İtalya ve Adriyatik Denizi yer almaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda aşağıdaki haritayı incelediğimizde Slovenya nerede sorusunun karşılığını da almış oluyoruz.

Slovenya’nın en önemli sahil kentleri; Portoroz, Piran ve Koper, Mağaralarıyla ünlü Postojna, Slovenya’nın başkenti Lübyana, Kranj, Doğa güzellikleriyle Bled ve Bled Gölü,  Slovenya Gezilecek Yerler listesine dahil edebileceğimiz başlıca gezip görülmesi gereken yerler.

1. Piran

Portoroz’a sadece 4 km mesafede olan Piran, Adriyatik Denizine uzanan küçük bir burun ve koyun etrafına konuşlanmış. Bir saat gibi kısa bir sürede gezilebilecek kadar küçük bir kasaba olan Piran, Orta çağ mimari yapısıyla dikkati çekiyor. Yaz sezonunda çok fazla ziyaretçi alması nedeniyle otopark problemi yaşanabiliyormuş. Arabamız olmadığından deneyimleyemedik.

2. Koper

Slovenya’nın güneybatısında ve ülkenin en önemli üç sahil kentinden birisidir. Koper nerede; Protoz’a 16 km, İtalyan sınırına 9 km, İtalya’nın Trieste kentine 22 km, Slovenya ‘nın başkenti Lubyana ‘ya ise 106 km mesafede yer almaktadır. Söz konusu yerlere Koper ’den günübirlik gidip gelinebilir.

Önemli bir liman kenti olan Koper, kruvaziyer tur gemilerinin başlangıç yeri ve de uğrak yeri olduğu söyleniyor. Buradan kalkan ve buraya uğrayan gemiler genellikle Akdeniz ve Adriyatik gezisi yapıyor ve buralardaki limanlara uğruyormuş.

Koper çok fazla tarihi ve kültürel değerlere sahip olmasa da özellikle eski şehir bölümünde gezip görülecek yerler bulunuyor. Assumption Katedrali, Tito Meydanı, Koper Bölge Müzesi, eski şehirin; Tito Meydanına ve limana çıkan daracık sokakları gezip görülebilecek yerler arasında olduğu söyleniyor. Biz Slovenya gezimizde Portoroz ve Piran’ı gördükten sonra, araçla içinden geçtik ancak Koper’i gezip görme ihtiyacı duymadık. Portoroz ve Piran ile aynı konsepte bir kent.

3. Lubyana (Ljubljana)

Yeşilliği ve doğal alanları ile ön plana çıkan Lubyana, Slovenya’nın başkenti ve aynı zamanda da en kalabalık şehridir. Doğal güzelliğini Ljubljana Nehri ile tamamlayan şehir, eski ve yeni şehir olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Her iki bölümde keyifli bir yürüyüş yaparak gezmeye müsait. Küçük ve şirinliğiyle etkilendiğim kentler arasına giren bir şehir

Yapılan arkeolojik kazılarda yaşam belirtilerini M.Ö 3.yüzyıla kadar uzandığı söylenen Lübyana, gerçek anlamda M.Ö. 50’li yıllarda Romalılar tarafından kurulmuş. 5.yüzyılda Hunlular tarafından işgal edilen Lübyana, daha sonra uzun süre Habsburg Hanedanlığının hakimiyeti altında kalmış.

Lubyana Kalesi, Lubyana Köprüleri, Tivoli Parkı, Preseren Meydanı, Slovenya Ulusal Müzesi, Lübyana gezilecek yerler listesinde yer verebileceğimiz gezip görülmeye değer yerler arasında. Lübyana gezilecek yerler ve Lubyana hakkında bilgi ve fotoğraflar aşağıda linkini verdiğimiz yazılarda daha kapsamlı olarak yer almaktadır. Lübyana nerede sorusunun cevabı için yukarıda verdiğimiz Slovenya gezilecek yerler haritasını inceleyiniz.

4. Kranj

Slovenya’nın en büyük kentlerinden birisi olan Kranj, başkent Lubyana’ya 30 km mesafede yer almaktadır. Kranj, elektronik sanayi ve spor tesisleri ile ön plana çıkmaktadır. Önemli bir sanayi şehri olmakla birlikte birçok tarihi yapısı da bulunmaktadır. Korka Nehri ve Sava Nehirlerinin kesiştiği noktada bulunan Kranj, özellikle Korka Nehri’nin doğal güzellikleriyle de dikkat çektiği söyleniyor.

5. Bled ve Bled Gölü

Bled nerede? Bled Gölü nerede? Bled; Slovenya’nın başkenti Lubyana’ya 54 km mesafede, Slovenya’nın güneybatısında ve ismini aldığı Bled Gölü’nün kenarında yer almaktadır. Hem bulunduğu bölgede hem Slovenya genelinde hem de tüm yurt dışında oldukça popüler olan Bled ve Bled Gölü, birçok gezginin ve turistin önemli bir uğrak noktasıdır. Bled Gölü, Bled Gölü’nün ortasında yer alan küçücük bir adada kurulmuş beyaz kilisesi, Alp sıradağlarının uzantısının bir parçasında hâkim bir tepede bulunan kalesi başlıca gezilecek ve görülecek yerler arasında yer almaktadır. Bled Gezi Rehberi, Bled Gezilecek Yerler ve Bled hakkında kapsamlı bilgiler ve fotoğraflar aşağıda linkini verdiğimiz yazılarda da yer almaktadır.

6. Bohinjska

Bled’e 20 km mesafede yer alan Bohinjska kasabası, Julian Alpleri arasında yer alan 20 km uzunluğunda ve 5 km genişliğindeki vadisi ile dikkat çekmektedir. Çevresi 12 km olan Bohinj Gölü ve Slovenya’nın önemli bir turizm merkezi olan Triglav Ulusal Parkı da bu bölgede yer almaktadır.

Teleferiğe binerek göl manzarası ve dağların göle yansımasını izlemek, doğa yürüyüşü, Savica Şelalesi gezisi, bisiklet gezisi, rafting ve benzeri diğer doğa sporları yapılabilecek etkinliklerin başında yer alıyor.

1 Town of Izola, Slovenia 3. 3 4 5 D2AgV20X0AAvVus

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.