Tiyatro Günü’nün 60’ıncı yılı kutlanıyor…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

27 Mart Dünya Tiyatro Günü ilk kez 1962’de kutlandı. Tiyatrocular, pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl bu özel güne ilişkin çalışma yapamamıştı. Bu yıl ise çalışmalarını tiyatro severlerle dijital platformlarda buluşturuyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dünya Tiyatro Günü’nü kutlayarak, sanatın hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldiği, perdelerin daima açık olduğu sağlıklı günlerin gelmesi temennisinde bulundu. ​​​​​​​
Mehmet Nuri Ersoy, Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, tiyatronun insana kattıklarına ​​​​​​​işaret etti.
“Tiyatro perdesi başka hayatlara, başka zamanlara, durum ve duygulara açılır. Bizi bizden uzaklaştırıp zihnimizin de ruhumuzun da soluklanmasını, dinlenmesini; yeknesak düşünce ve duygulardan farklı ve değişken olanlara, bilinmeyenlere odaklanmamızı sağlar” değerlendirmesinde bulunan Mehmet Nuri Ersoy, geride bırakılan 2020 yılı ve hâlâ mücadele edilen Kovid-19 salgınının buna ne kadar ihtiyaç olduğunu net ve güçlü bir şekilde gösterdiğini vurguladı.

Mehmet Nuri Ersoy, mesajında şunları kaydetti; “Sanat boş vakitlerin değerlendirileceği bir ayrıntı değil, özellikle zaman ayrılması gereken yaşamın ana bir başlığıdır. Dünya Tiyatro Günü’nü bu bilincin daha da yaygınlaşarak sanatın hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği ve perdelerin daima açık olduğu sağlıklı günlerin temennisiyle kutluyor; geçmişten bugüne Türk tiyatrosunu var eden, sahnenin tozunda iz bırakan bütün sanatçılarımıza ve tiyatro emekçilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

27 Mart Dünya Tiyatro Günü pandemi nedeniyle 60 yıl önce ilan edildiği günden bugüne ilk kez buruk bir şekilde kutlanıyor. Tiyatroların pek çoğu oyunlarını seyircilere çevrim içi olarak sundu. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle şunları söyledi; “Sahnelerimizi çok özledik. Bütün çalışanlarımız çok özledi.”

“Bir an önce sahnelerimizin ve şartların normale dönmesini bekliyoruz. Biz gelecek için, seyircilerimizle buluşmak üzere çok büyük projeler üretiyoruz. Onları mutlu edeceğimize inanıyoruz. 27 Mart’ı hüzünlü kutlasak da bu sene çok daha iyi olacağımıza, iyileşeceğimize ve çok büyük projelerle seyircilerimizle buluşacağımıza inanıyoruz. Pek çok hazırlığımız da devam ediyor. Ümit ederim, dünyadaki bu salgın normale döndüğünde biz seyircilerimizle çok daha güzel projelerle birlikte olacağız, onlara kavuşacağız.”

“Devlet Tiyatrosu’nun rutin repertuvarıyla ilgili de hazırlıklarımız var. 27 Mart’ta her ne kadar seyircilerimizle buluşamasak da sonraki zamanlarda seyircilerimizle çok güzel projelerle birlikte olacağız.”

Bugün dijital platformlarda yayınlanacak olan bazı tiyatro oyunları ve düzenlenen 27 Mart Dünya Tiyatro Günü etkinlikleri şöyle;

‘BENİM GÜZEL PABUÇLARIM’ – ‘MELEK’

İBB Şehir Tiyatroları, Dünya Tiyatro Günü’nü 2 oyunla kutluyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kapsamında ‘Benim Güzel Pabuçlarım’ ve ‘Melek’ adlı oyunları hazırladı.

İBB Şehir Tiyatroları YouTube hesabından Dersu Yavuz Altun’un yazıp yönettiği ‘Benim Güzel Pabuçlarım’, saat 15’te yayınlanacak.
Bir robot palyaçonun hikâyesine odaklanan oyunda, Ayşe GünyüzÇağrı BüyüksayarOğuzhan OğuzGülsüm AlkanSamet Silme ve Sefa Turan rol alıyor.

Rüstem Ertuğ Altınay‘ın kaleme aldığı, Jale Karabekir‘in yönettiği ‘Melek’ adlı oyun ise saat 20.30’da seyircilerin beğenisine sunulacak.
Aktris Melek Kobra’nın günlüklerinden yola çıkılarak yazılan oyunda, ‘Kobra’yı Yeşim Koçak canlandırıyor.

İBB Şehir Tiyatroları, aynı zamanda ‘Sahnenin Gizli Kahramanları’ adlı söyleşi de organize etti. Saat 19’da yayınlanacak olan söyleşinin konuğu da aksesuarcı Cengiz Önay.

‘MEDDAH AMCA’

Bitlis Belediyesi Tiyatro Topluluğu, köy köy gezerek çocuklar için tiyatro oyunu sahneliyor.
Bitlis Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, altyapı ve üstyapı ile sokak sağlıklaştırma çalışmalarının yanı sıra sosyal faaliyetlerle köyde yaşayan çocuklar eğlendiriliyor.

Belediyenin ilköğretim çağındaki 7 çocuktan oluşan tiyatro ekibi, il merkezine bağlı Yolyazı köyünde ‘Meddah Amca’ oyununu sahneledi.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Bitlis Belediyesi tiyatro eğitmeni Cihan Olan, 2015’ten bu yana il merkezi, ilçe ve köy okullarında yetişkin, çocuk ve orta oyunları sahnelediklerini belirtti.

‘Tiyatrosuz çocuk kalmasın’ sloganıyla tiyatrodan uzak ve bu sanatla tanışma fırsatı bulamayan köydeki çocuklara öncelik verdiklerini vurgulayan Olan, şunları kaydetti; “Dünyayı saran salgından dolayı eğitim ve sosyal yaşamdan uzak kalan çocuklar için yeniden sahne almaya başladık. Yolyazı köyünde oyunumuzu sahneledikten sonra öğrencilere forma hediye ettik. Oyunumuzun ana teması, çalışmanın, verilen emeğin karşılığında mutlu olmanın ve özellikle küçük yaşlarda çalışmaya başlayıp sorumluluk sahibi olmanın önemi. Oyuncu arkadaşlarımızın başarılı sahne performansının meyvesini çocukların gözlerinin içindeki mutluluktan aldığımızı gördük. Öğrencilerin oyunla ilgili yöneltilen sorulara verdikleri doğru ve güzel cevaplarla, başarılı bir oyunun sahnelendiğini görmüş olduk. Bu bizi çok mutlu ediyor. Ekibimiz 6 yıllık süreçte yaklaşık 10 bin öğrenciyi tiyatroyla buluşturdu.”

‘KUNDURACI DOKTOR’

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde çevrim içi olarak seyircisiyle buluşacak.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında oyunlarına ara veren Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde evlere online yayınlanacak oyunu ile konuk olacak. Tiyatro oyuncularının sahnede canlı sahneleyeceği oyun, Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesabı ABB TV ile Kanal V’den canlı olarak yayınlanacak. Bu özel günde seyircilerinin karşısına bir sürprizle çıkacak olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, daha önce Türkiye’de hiç sahnelenmemiş ‘Kunduracı Doktor’ adlı oyunun prömiyerini yapacak.

Duşan Kovaçeviç‘in kaleme aldığı tek perdelik ‘Kunduracı Doktor’ isimli oyunda geçmişte başarılı bir doktor olan ama hayatı hayal kırıklıklarıyla dolu ‘Nikola Kos’ ve ailesinin Belgrad’ın yer altı dünyasında bulunan kişilerle hayatlarının kesişmesi sonucu gelişen olaylar anlatılıyor. Oyunun yönetmenliğini ise Baran Şükrü Babacan yapıyor.

‘SERSEM KOCANIN KURNAZ KARISI’

DasDas oyuncuları ile DasDas Akademi‘nin yetenekli oyuncu adayları bu sene 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde tiyatroseverlerle buluşturacakları okuma tiyatrosu için bir araya geldiler. Haldun Taner’in ünlü eseri ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’ oyununu okuyan oyuncular Ceren BozEvren Bingöl, Mert FıratÖzgün Aydın, Pervin BağdatSabahattin YakutSelen Uçer ve Volkan Yosunlu‘ya Erdi GüçlüHande Özkurt,Kadir Burak BaydarOnur Tanyeri ve Sinan Gülşen eşlik ediyor.

Oyun, Türk tiyatrosunun tarihini özetler nitelikte olup bir tiyatronun ayakta kalabilmek için verdiği mücadeleyi gözler önüne sererken 27 Mart Tiyatro Günü’nü de daha anlamlı kılacak. Haldun Taner imzalı, Özgün Aydın‘ın dramaturjisini üstlendiği ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’ okuma tiyatrosu 27 Mart günü DasDas’ın YouTube kanalından tüm tiyatroseverler tarafından izlenebilecek.

‘ZEBRA MÜZİKALİ’ – ‘SENİ UNUTMAK İSTEMEDİM Kİ’

Aydın’a bağlı Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, koronavirüs tedbirleri kapsamında Efeler TV üzerinden kültür ve sanat etkinliklerini online olarak sürdürüyor. Bu kapsamda, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla Efeler TV dopdolu ve renkli bir hafta sonu geçirmeye hazırlanıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.