Yeşil ekonomiye geçmemiz zorunluluktur…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye’de Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli’nin (TÜRKTAY) düzenlediği, “Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık” programına katıldı.

Emine Erdoğan, “Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık” programında yaptığı konuşmada, “Yeşil ekonomiye, yani kaynakları azaltmadan yarına aktarmayı garanti eden üretim biçimlerine, geçmemiz hiç kimse için bir seçenek değil, zorunluluktur. Zamana karşı yarışımızda, kazanan taraf olmak istiyorsak yeşil ekonomiye geçişi hızlandırmalıyız’ dedi. Emine Erdoğan, “sıfır atık” temalı bir organizasyonda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek çevre konularının bu kadar sık gündemde yer almasının verdikleri mesajın yerine ulaştığının bir ifadesi olduğunu söyledi. İnsanlığın son yüzyılında gerçekleştirdiği ekonomik faaliyetlerin çevre üzerinde son derece olumsuz etkilere neden olduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, doğal kaynakların tahrip edildiğini, çevre dengesi ve insan yaşamının kalitesinin bozulmasının dahi göze alınarak yıkıcı üretim modellerinde ısrar edildiğini anlattı.

Bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen var olan üretim modellerinde ısrar etmenin, çevre krizinin boyutlarından ne denli habersiz olunduğunu gösterdiğine işaret eden Emine Erdoğan, “Bu anlamda 21. yüzyıl medeniyeti, bir plastik medeniyeti hâline geldi. Geldiğimiz noktada, bir gelecek yokmuşçasına devam etmemiz mümkün değil. Yeşil ekonomiye, yani kaynakları azaltmadan yarına aktarmayı garanti eden üretim biçimlerine geçmemiz, hiç kimse için bir seçenek değil, zorunluluktur. Zamana karşı yarışımızda, kazanan taraf olmak istiyorsak yeşil ekonomiye geçişi hızlandırmalıyız” diye konuştu.

Sıfır atık projesi ‘Bir yaşam kültürüdür’

Emine Erdoğan, ilk olarak Cumhurbaşkanlığı ofislerinde ve kamu kurumlarında başlattıkları, Sıfır Artık Projesi’yle kısa zamanda epey yol kat ettiklerini belirterek, “Fakat büyük bir memnuniyetle görüyorum ki yalnızca kamuda ve belediyelerde değil, özel sektörde de karşılığını buldu. Her şeyden önemlisi halkımızın vicdanlarında hak ettiği yeri edindi. 2019 yılı sonu itibarıyla, 25 bin binada sıfır atık uygulamasına geçme hedefini koymuştuk. Bu hedefimize iki ay önceden ulaştık. Bu hız, sıfır atık hedeflerimizin geleceği hakkında bir teminat niteliğindedir” ifadelerini kullandı. Sıfır atık yönetim sisteminin, 2023’e kadar tüm ülkede uygulamaya konulması, yıllık 20 milyar lira ekonomik kazanç sağlanması, 100 bin kişiye istihdam getirmesi ve yüzde 35 oranında geri kazanım hedefleri olduğunu bildiren Emine Erdoğan, hedeflerin eksiksiz tutturulacağını kaydetti. Emine Erdoğan, yeşil ekonomiye geçişte tüm tarafların iş birliği sağlamasının önemine değinerek, “Bundan sonra yol haritamızın güzergâhı, yeşil ekonomiye uygun teknoloji ve projelerin üretilip yaygınlaştırılması olmalıdır. Elbette gerek yeşil ekonomiye geçmenin, gerekse sıfır atık hareketinin bir başarı hikâyesi olmasının anahtarı, vatandaşlarımızın gönüllerini kazanmakta yatıyor. Bu çalışmalarımızı her ne kadar proje diye ifade etsek de Sıfır Atık Projesi dediğimiz şey aslında bir yaşam kültürüdür, yani israfın önlenmesidir” şeklinde konuştu.

2019-10-16-ee-sifiratik-06 2019-10-16-ee-sifiratik-09 2019-10-16-ee-sifiratik-01 2019-10-16-ee-sifiratik-05 2019-10-16-ee-sifiratik-08

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.