Zorlu Enerji, bedelli sermaye artırım kararı aldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zorlu Enerji , Kamuyu Aydınlatma Platformun yaptığı açıklamada %140 oranında bedelli sermaye artırım kararı aldığını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre yönetim kurulu kararı çerçevesinde şirketin döviz cinsinden kredi riskinin azaltılması, bilanço ile finansal durumunun güçlendirilmesi suretiyle planlanan yatırımların gerektirdiği sermaye ihtiyacının sağlanması amacıyla, 6.000.000.000 TL olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 2.500.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 3.500.000.000 TL nakit olarak (%140 oranında bedelli) artırılarak 6.000.000.000 TL’ye çıkarılmasına karar verildi.

Bedelli sermaye artırımında mevcut ortakların yeni pay alma haklarının (rüçhan hakkının) kısıtlanmayacağı ve yeni pay alma haklarının 1 TL nominal değerli her bir pay için 1 TL fiyattan kullandırılacağı bildirildi.

Zorlu Holding ve Korteks Mensucat, yeni pay alma haklarının tamamının kullanılması suretiyle, sermaye koyma borcunun şirkete nakit olarak konulduğu mali müşavir raporu ile tespit edilen sermaye avansı ödemesinden karşılayacak.

Yeni pay alma hakkı kullanım süresinin 15 gün olarak belirlenirken, bu sürenin son gününün resmi tatile denk gelmesi durumunda yeni pay alma hakkı kullanım süresinin izleyen iş günü akşamı sona erecek.

Yeni pay alma hakkı kullanım süresi içinde satılmayan halka arzdan arta kalan payların olması durumunda kalan paylar, satış süresi bittikten 3 işgünü içerisinde, halka arz fiyatının ortalamasından aşağı olmamak üzere, bedelleri tam ve nakden ödenmek suretiyle şirkete başvurularak satışın tamamlanması sağlanacak. Bundan sonraki süreçte şirket, sermaye artırım işlemleri için gerekli mercilere başvuruların yapılacağını beyan etti.