Atlantik Okyanusu’nun ortasında Muhteşem bir mercan ada; “BERMUDA”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turkuazın en güzel tonlarındaki suları, bembeyaz kum plajları, botanik bahçeleri, mercan kayalıkları ve etkileyici mimarisi ile Bermuda Adası, büyüleyici bir tabloyu andırıyor…

 

Bermuda Adası; ABD’nin doğusunda, Karayipler’in kuzey açıklarında bulunan, balık oltası biçiminde dizilmiş 360’a yakın mercan adanın en büyüğü… Diğer adı Somers Adası olan Bermuda, İngiltere’nin denizaşırı topraklarından biri… Kişi başına düşen milli gelirde dünya lideri olan bu olağanüstü güzellikteki adanın başkenti ise Hamilton…

 

Ne zaman gidilir?

 

Bermuda, Kuzey Atlantik Okyanusu’nun ılıman iklimine sahip olması nedeniyle tüm yıl boyunca ziyaret edilebilen ender yerlerden. Adada en sıcak geçen ay gündüz sıcaklığının ortalama 30 °C’ye çıktığı Ağustos ayıdır; en soğuk ay ise sıcaklık ortalamasın 20°C’ye düştüğü Şubat ayıdır.

Bermuda “dünyanın bir diğer ucu” izlenimini yaratsa dahi New York JFK Havalimanı’ndan yaklaşık iki buçuk saat mesafede yer alıyor…

 

Etkileyici bir mimari…

 

Bermuda mimarisi bulunduğu coğrafya ile uyum içinde eşsiz bir görüntü sergiliyor. Yerel kireç taşlarıyla inşa edilen pastel tonların hâkim olduğu tek katlı evler adanın sembolü haline gelmiş. Evlerin tavanlarının beyaz ve piramidi andıran şeklinde inşa edilmesinin nedeni ise adanın sıcak iklimini dengelemek ve hava sirkülasyonu sağlamak…

 

Somerset Bridge asma köprü

 

Heyecan verici bir deneyime hazır mısınız?

 

Su sporları tutkunları için bu ada adeta bir cennet. Gemi enkazları ve mercan oluşumların bulunduğu adada mükemmel dalış noktaları mevcut. Akvaryumu andıran, eşsiz renkteki sularda Tuna ve Marlin gibi nadir rastlanan balıklarla birlikte dalış yapmak ve Bermuda’nın muhteşem su altı dünyasını keşfetmek sizin için oldukça keyifli bir deneyim olacaktır. Heyecan verici su sporları yapmak isteyenler içinse flyboarding, jet-ski ve yelken gibi alternatifler mevcut.

 

Huzur ve dinginlik isteyenler ise mavinin her tonunu içinde barındıran su bahçelerinin keyfini tekne kiralayarak çıkarabilir. Kiralama şirketinin size vereceği harita, Bermuda’nın en güzel köşelerini keşfetmenize yardımcı olacaktır.

 

Ayrıca uçakla mercan resiflerini kuş bakışı göreceğiniz manzaralı bir uçuş yapabilirsiniz. Paraşüt ile süzülürken Bermuda’nın eşiz güzelliğini seyretmek ise ruhunuzda tarifi imkânsız duygular uyandıracaktır.

 

Ziyaret etmeniz gereken tarihi bir miras;

“St. George’s Historical Society Museum”

 

Bermuda Adası’nın zengin tarihini ve çalkantılı gemicilik günlerini sergilemek için Hamilton şehrinde bulunan “St. George’s Historical Society Museum” ziyaret edebilirsiniz. Burası; tarihi haritalar, tablolar, pullar, deniz ve sualtı nesnelerin bulunduğu tarihi bir miras.

 

golf

 

Bermuda golf için biçilmiş bir kaftan…

 

Bermuda’nın özenle korunmuş bakımlı golf sahaları ve ılıman iklimi yıl boyunca golf tutkunlarını ağırlıyor. Buradaki mini golf sahalarında becerilerinizi tazeleyebildiğiniz gibi Bermuda Golf Akademisinde uzmanlardan sıfırdan golf eğitimi de alabilirsiniz.

Golf sahaları; squash, kroket, okçuluk, beyzbol ve tenis gibi sporlar için de oldukça ideal bir alan. Ayrıca, adanın çevresinde bisiklet için çok güzel parkurlar da bulunuyor.

 

Doğanın mücevher kutusu…

 

Bermuda’nın en önemli doğal güzellikleri arasında, “doğanın mücevher kutusu” olarak da tanımlanan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan mağaraları geliyor. Yaklaşık 500 metre uzunluğunda ve 62 metre derinlikte olan kristal mağaralar, deniz seviyesinin de 19-20 metre altındadır. Olağanüstü bir görselliğe sahip olan bu mağaralar, kalkerli bir yapıya sahiptir ve sarkıt, dikit gibi birçok karstik oluşum bulunur. Kristal berraklığında havuzları ve birçok yeraltı suyolu bulunan mağaralar ziyaretçilerin rahat gezebilmesi için yapay aydınlatmalarla aydınlatılmış.

 

Ne yesek?

 

Bermuda’nın geleneksel yemeği “Pazar Morina Kahvaltısı”dır. Egzotik tadıyla oldukça cezbedici olan bu yemeğin içeriği ise Morina balığı, soğan, domates sosu, yumurta, haşlanmış İrlanda patatesi, muz ve avokadodan oluşuyor.

 

Mutlaka gezin…

 

56 cm uzunluğu ile dünyanın en küçük açılabilir asma köprüsü olan Somerset Bridge’i, muhteşem doğası ve plajı bulunan Scaur Kalesi’ni, 300 yıllık geçmişiyle buram buram tarih kokan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan St. George Kasabası’nı, etkileyici liman ve okyanus manzarasıyla huzurun diğer adı olan Gates Kalesi’ni, Gibbs Hill deniz fenerini ve zengin bitki türlerinin görülebileceği Botanik Bahçelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

şeytan üçgeni

 

Bermuda Şeytan Üçgeni

 

Atlantik Okyanusu’nda; Bermuda, Miami ve Florida arasında bulunan bölgede yer alan Bermuda Şeytan Üçgeni’nin bu ismi almasının sebebi, buradan geçen uçak ve gemilerden bir daha haber alınamaması… Geçmiş yıllarda mistik olaylara bağlanan gemi ve uçak kayıpları, günümüzde bilime dayalı olarak açıklanabiliyor. Güncel teoriye göre; denizin dibinden çıkan gazlar suyun altında yüksek basınç ve düşük sıcaklığın etkisiyle katılaşıyor ve beyaz hidrat parçacıklarına dönüşüyor. Tabandaki hidrat su parçacıkları bu bölgeden geçen Gulf Stream sıcak su akıntısı ile karşılaştığında ise eriyerek su yüzeyine doğru harekete geçiyor. Bunun sonucunda da binlerce metreküp doğalgaz suya karışarak suyun yoğunluğunu azaltıyor. Yoğunluk farkından dolayı suyun kaldırma kuvveti gemiyi taşıyamadığı için kilometrelerce derine gömülüyor. Uçakların düşmesi de aynı sebepten kaynaklanıyor. Yüzeye çıkan doğalgaz, havadan daha hafif olduğu için yükselmeye devam ediyor ve atmosferde oksijen yoğunluğunun azalmasına sebep oluyor. Uçak, benzinin yanması için oksijene ihtiyaç duyuyor. Havanın içindeki oksijen miktarı motorların çalışması için yeterli olmayınca da uçak irtifa kaybederek hızla okyanusa çakılıyor…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.