Bakan Akar ve Komutanlar’dan ziyaret…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Genelkurmay II. Başkanı Korgeneral Metin Gürak ile garnizonda görevli bazı generaller 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Devlet Mezarlığı’nı ziyaret etti.
Bakan Akar, Devlet Mezarlığı’nda Millî mücadelede görev almış komutanların isimlerinin yazılı bulunduğu Anıtsal Duvar’a, üzerinde, “Millî Savunma Bakanlığı” yazılı kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı.
Bakan Akar, Saygı duruşunun ardından Devlet Mezarlığı Şeref Deferi’ne “Asil Türk milletinin egemenlik ve bağımsızlığı uğruna büyük mücadeleler veren Kurtuluş Savaşımızın kahraman komutanları, aziz şehitlerimiz ve değerli devlet büyüklerimiz, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri günü nedeniyle Genelkurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımız ile birlikte huzurunuzda bulunmanın gurur ve onurunu yaşıyoruz.” İfadelerini yazarak imzaladı.
30 Ağustos’un, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da kıvılcımı ateşlenen ve yedi düvele karşı verilen Millî Mücadele’nin 1922’de Dumlupınar’da büyük bir zaferle taçlandığı gün olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Bu zafer, ‘ordu millet’ anlayışındaki asil milletimizin ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun en zor şartlara ve imkansızlıklara rağmen ‘Ya istiklal ya ölüm!’ diyerek canından aziz bildiği kutsal vatan toraklarını koruma iradesinin sonucudur. Karakteri, özgürlük ve bağımsızlıkla yoğrulmuş olan asil Türk milletinin egemenlik ve bağımsızlığını savunmak, Millî ve manevi değerlerini korumak için sergilediğiniz fedakarlık ve kahramanlıklar, bizler ve gelecek nesiller için en büyük ilham kaynağıdır. ‘Sahipsiz olan memleketin batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.’ düşüncesiyle sizlerden devraldığımız bu kutsal emanete sahip çıkmak, omuzlarımıza yüklenmiş tarihi bir sorumluluktur.” dedi.

anıt29 anıt4-1 anıt4-3 anıt24

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.