Bakan Albayrak 30 milyarlık kredi paketini açıkladı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İVME Finansman Paketi” adı verilen imalatçı ve ihracatçı şirketlere destek sağlayacak kredi paketinin detaylarını açıkladı.

Bakan Albayrak yaptığı açıklamada hammadde, ara malı, akine ve tarım alanlarının destekleneceğini söyledi. Belirlenen sektörlere toplamda 30 milyar liralık güçlü finansman sağlanacağını belirten Bakan Albayrak “Türkiye hazirandan itibaren itibaren cari fazla verecektir. Bu istikamette gidersek 2019 en yüksek cari fazla verdiğimiz yıl olacak” dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İVME Finansman Paketi”nin açıklandığı programda konuştu. Albayrak, “Üç ana faaliyet alanına üç kamu bankamızın katılımıyla yılsonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlamış olacağız.” dedi.

İşte Bakan Albayrak’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları;

– Bildiğiniz üzere göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ekonomide kapsamlı bir değişim hedefimizi her platformdan ifade ettik. İhracata dayalı katma değerli bir modeli benimseyeceğimizi ifade ettik. Geçtiğimiz ay açıkladığımız yapısal dönüşüm adımları paketimizde de kredilerin belirlenen stratejik alanlara yönlendirileceği teşviklerimizi ifade ettik.

– İVME Finansman Paketi, 4 temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek. İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı veren ve ihracat potansiyeli en yüksek olan sektörlere bu kapsamda finansman sağlanacak. Stratejik önceliğimiz orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak.

– “İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) finansman paketi, dört temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek.”

– Üç ana faaliyet alanına üç kamu bankamızın katılımıyla yılsonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlamış olacağız

– Ayrıca, azami 5 yıl olmak üzere 30 milyon TL’ye kadar işletme kredisi 1 yıla kadar anapara geri ödemesiz verilecek.

– Hammadde ve ara malı üretiminde azami 10 yıl olmak üzere, 150 milyon TL’ye kadar yatırım kredisi sağlanacak ve 2 yıla kadar anapara geri ödemesi olmayacak.

– Paket 3 kamu bankasının (Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank) katılımı gerçekleştirilecek.

– Makine imalatında ise 150 milyon liraya kadar kredi sağlanacak.

– Tarım sektörü de desteklenecek. Bu alandaki başlıklarımızda seracılık, soya, mısır, ayçiçeği üretimi, hayvancılık yem bitkisi üretimi… Tarım sektöründe sağlanacak kredilerin vadesi seracılıkta işletme kredileri için 14 ay, yatırım kredileri için 84 ay olarak belirlendi. Seracılık dışı tarım alanları için 12 ay yatırım kredileri için 60 aya varan kredi sağlanacak. Tarımda verilecek krediler yüzde 0 ila yüzde 0.25 arasında belirlenecek.

Tüm bu açıkladığımız paketin ülkemize, sektörlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Toplamda 30 milyar liralık güçlü finansman sağlamış olacağız. Türk sanayinin kendi potansiyelini gerçekleştirmesi için devlet olarak, hükümet olarak üzerimize düşeni sonuna kadar yapacağız.

– Bankacılık sektörü açısından da çok faydalı bir finansman ürünü ortaya çıkardık.

IMG-9930     IMG-9931

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.