Bakan Varank’dan 200 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı’nın ikinci çağrısı sonuçlandı. Teknoloji odaklı proje yürüten 146 genç girişimcimize 200 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği vereceğiz.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da milli mücadelenin 100. yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında yer alan firmaları ve girişimcileri kutladı. Çocuklara ve gençlere girişimci olmayı hayal ettirecek ortamı hazırlamak, girişimciliğin önündeki tüm engelleri kaldırarak onların hayallerini gerçeğe dönüştürmek için gayret gösterdiklerini belirten Bakan Varank, “Çünkü biliyoruz ki kalkınmanın dinamosu ve işsizliğin panzehiri girişimciliktir. Bakanlık olarak bir yandan girişimcilik anlayışını yerleştirmeye çalışırken bir yandan da girişimcilerimize destek oluyoruz. Bugün artık teknoloji çağında her şey çok çabuk değişir ve dönüşürken, ekonominin ve ticaretin kuralları yeniden yazılırken; biz bu değişimlere seyirci kalamayız“ ifadelerini kullandı.

Artık bir işe başlamanın yetmediğini, girişilen işin büyümesi ve rekabet koşullarında ayakta kalabilmesi için inovasyonla Ar-Ge’ye ve yüksek teknolojiye ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Bakan Varank, ‘‘Bu yüzden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak girişimcilerimize destek vermekle kalmıyor, onların Ar-Ge ve yenilikçilik becerilerini de teşvik ediyoruz. Bakanlık olarak biz de KOSGEB ve TÜBİTAK gibi ilgili ve bağlı kuruluşlarımız aracılığıyla çok sayıda projeye ve destek programına imza atıyoruz. Üretmek isteyen, iş kurmak isteyen, işini büyütmek isteyen birçok firmaya ve girişimciye el uzatıyor, destek oluyoruz“ şeklinde konuştu.

146 Genç girişimciye 200 bin lira hibe 
“7 yıldır aralıksız sürdürdüğümüz Bigg programıyla gençlerimize, bugüne kadar 115 milyon lirası hibe olmak üzere, 175 milyon lira destek sağladık ve bin 94 firmanın kurulmasına ön ayak olduk“ diyen Bakan Varank, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Bugünün anlam ve önemine de uygun olarak, genç girişimcilerimize müjdelerini, Gençlik ve Spor Bayramı’nda, bu kürsüden vermek istiyorum. 50 milyon liralık bütçe ayırdığımız, TÜBİTAK bireysel genç girişim programının, ikinci çağrısı da sonuçlandı. İnşallah teknoloji odaklı proje yürüten 146 genç girişimcimize 200 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği vereceğiz, hayırlı olsun. Tabii, Bigg programlarının bizi sevindiren bir başka yönü daha var. Destek almaya hak kazanan girişimcilerimizin yüzde 37’sinin iletişim ve dijital dönüşüme, yüzde 22’sinin sağlık ve iyi yaşama, yüzde 17’sinin de akıllı üretim sistemlerine yönelik çalışmalar yapmış olması. Buradan bu vesileyle bir kez daha gençlerimize seslenmek istiyorum. Durmak, pes etmek, duraksamak, ağırdan almak yok. Hele hele ‘biz yapamayız, biz beceremeyiz’ demek hiç yok.”

“Dünyanın en karlı şirketleri arasında çoğunlukla bilişim, teknoloji, yazılım ve yüksek teknoloji ürünleri üreten yeni girişimcilik fikirleri olan firmalar yer alıyor”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.