Devrim Erbil’in hayatı belgesel oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk resim sanatında adı gibi bir devrim yapan “Devrim”in hikâyesi 29 Nisan’da Netflix’te sanatseverlerle buluşuyor.

Dünyaca ünlü ressamımız Devrim Erbil’in yaşamına ve sanatına içeriden bir bakış sunan, yapımcılığını Vildan Mumcu Özol ile Gökhan Mumcu’nun üstlendiği “Devrim” belgeselinin galası Cuma akşamı Kanyon sinemalarında yapıldı. Usta sanatçının kendi anlatımıyla hayat yolculuğunun kilometre taşlarını paylaştığı belgeselin gösterimine, sanat, iş ve cemiyet hayatından Devrim Erbil’in oğlu Barış Erbil, Aslı Tandoğan, Cansel Elçin, Zeynep Tuğçe Bayat, Ece Özdikici, Esra Ronabar, Arzu Kunt, Zerrin Arbaş, Nebi Birgi, Taner Rumeli, Ceren Benderlioğlu, Sümeyra Koç, Alara Bozbey, Ceren Aksan, Dilara Yurduseven, Nefise Karatay, Arzu Kunt, Göktuğ-Olcay Sevinçli, Ece Göksu, Ceren Akdağ, Eylem Şenkal, Ece Göksu, Melike Öcalan, Kerem Cem, Sena Seçen, Tolga Özol ve Coşkun Aral katıldı.

‘İkili bakışlar’

Bitmeyen bir üretim gücüyle 60 yılı aşkın süredir resim yapan, Akademi’de sayısız öğrenci yetiştiren, eserleri dünyanın dört bir yanında sergilenen dünya çapında bir sanatçı Devrim Erbil. Doğanın ritmini çizgilerle anlatan, ağaç ve kuş soyutlamalarıyla ayrışan, Anadolu çeşitlemeleri ve İstanbul serileriyle tanınan Devrim Erbil, özgün baskı yöntemleri ya da halı dokumaları gibi farklı teknikleri denemekten de çekinmiyor. Minyatür sanatının kompozisyon düzeninden lirik ve geometrik soyutlamalarına, monokrom renk kullanımından iki farklı boyutu iç içe geçirdiği “ikili bakış”larına Türk resminde adı gibi bir devrim yapan “Devrim”in hikâyesi…

Belgeselin yönetmeni Batuhan Tuncer, görüntü yönetmeni Burcu Camcıoğlu. Çekimleri 2023 yılında başlayan, 2024 yılında tamamlanan belgeselin müzikleri Murat Tuğsuz’a ait. Gazeteci ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral’ın danışmanlığında, Azade Aslan Kalaycı’nın senaryo tasarım ve editörlüğünü üstlendiği ‘Devrim’le, sanatçının kendi anlatımıyla ekrana yansıyan, renklerin eşliğinde, başarılarla dolu bir yolculuğa çıkacaksınız.