En İlginç Hediyeyi BuldumBuldum.com’da Buldummm!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Daha üniversitenin birinci yılında, bir yurt odasında şirketini kurdu. Evet, şaka değil gerçek! Daha üniversitede, hem de hiçbir iş deneyimi yokken… Sadece elinde müthiş bir hayal gücü ve farklı olanı ortaya çıkarma arzusu varken…

 

Arkadaşınızın doğum gününde, sevgilinizle yıl dönümünüzde kısaca hayatınıza dair özel anların kutlamasında alışılagelmiş hediyelerin dışına çıkarak karşınızdakini şaşırtmak için aklınıza gelen ilk adres BuldumBuldum.com’un kurucusu Güçlü Gökozan,  Türkiye’de olmayanı yaptı, hediye anlayışına bambaşka bir renk kattı.

 

Espri anlayışı yüksek, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz birbirinden ilginç hediyelerin adresi BuldumBuldum.com’un hikayesini Güçlü Gökozan’dan dinledik, hayal gücünün nelere kadir olduğunu bir kez daha anladık.

 

Keyifli okumalar…

 

Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

 

1986, Aydın doğumluyum. Aydın Mehmet Tuncer Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni bitirdim.

 

YURT ODAMDA ŞİRKETİMİ KURDUM

 

Kaç yılında bu şirketi kurdunuz? Daha önce girişimleriniz var mıydı?

 

2005 yılında üniversite 1. sınıfta okurken yurt odamda şirketimi kurdum. Bu bugüne kadarki ilk işim. Daha önce hiçbir kurumsal şirkette çalışmadım, daha en baştan okurken girişimciliğe başlayarak BuldumBuldum.com’u hayata geçirdim.

 

Fikir nasıl ortaya çıktı peki?

 

BuldumBuldum.com’u kurma fikri oluşmadan hemen önce 21. yaş günümde ikiz kız kardeşime ilginç hediye bulamamanın sıkıntısını yaşadığımda ve değerli ama sıradan bir hediye alıp götürdüğümde, maddi bakımdan çok değerli ama ilginç olmayan hediyelerin artık çok etkili ve özel bir hediye olmadığını tamamen anladığım anda gelişti aslında. Çünkü ben ona çok pahalı bir kolye aldığım halde o bana Türkiye’ye yeni gelmiş çok fazla bulunmayan bir mp3 çalar hediye ederek ve içine kişiye özel bir not yazarak benim çok pahalı hediyemin bir anda daha üstüne çıkmış oldu. O doğum gününde hediye ararken yurtdışında çok ilginç ürünlerle karşılaşmıştım ama Türkiye’de olmadığı için getirtememiştim, doğum günündeki acı deneyimimden sonra Türkiye’ye bu tür ürünleri getirmeye ve aynı zamanda kişiye özel ürünleri burada üretip müşterilerimize sunmaya karar vererek çalışmalara başladım.

 

Farklı ve hiç kimsede olmayan ürünler bulmanın zorluğundan yola çıkarak, bu tür ürünlerin kolaylıkla satın alınabileceği bir internet sitesi kurma fikriyle 2006 yılında yola çıktım. Bununla birlikte hediye alırken sıradan ürünler almaktan sıkılanlar için yüzlerce ürünü barındıran bir web sitesi kurma fikri BuldumBuldum.com’u kurmamda etkili oldu. Artık herkes babasına, annesine, arkadaşlarına ya da sevgililerine sıradan gömlek, kravat, etek, çerçeve, biblo vs. almaktan sıkıldı ve yoruldu. Her özel günden ya da doğum gününden önce hediye alırken başımız ağrır duruma geldi; çünkü bugüne kadar aldığımız sıradan ürünlerden sonra alınacak başka bir ürün kalmadı. BuldumBuldum.com işte tam bu anda devreye girerek sevdiklerinize başka hiçbir yerde bulamayacağı ve sevdiklerinizin daha önceden bir benzerini dahi almadığı hediyeyi sunma imkanını size veriyor. Çünkü biz biliyoruz ki eğer gömlek, tişört, kravat gibi sıradan bir hediye alırsanız hediyenizin değeri onun maddi değeri ile sınırlı kalıyor. Ancak içinde biraz espri, biraz ilginçlik barındıran, kişiye özel şekilde yapılmış bir ürün hediye ederseniz bu ürünün maddi değeri 1 TL de olsa hediyenin içindeki o kişiye özel olma, espri ve ilginçlik sebebiyle hediyenin değeri paha biçilemez oluyor.

 

Şirketimi üniversite 1. sınıfta okurken tek başıma kurdum. Kurulduktan yaklaşık 5 sene sonra BuldumBuldum.com, Türkiye’nin en büyük yatırım fonlarının başında gelen Aslanoba Capital’den 2 farklı zamanda 2 tur yatırım aldı. Çok başarılı bir girişimci olarak Erikli Su’yu kurup Nestle’ye satan Hasan Aslanoba’nın yatırım fonu olan Aslanoba Capital’in yatırımı ile çok daha hızlı büyümeye başladık.

 

HİÇBİR ZAMAN PARA BÜYÜK BİR MOTİVASYON OLMADI

 

Sizi bu süreçte motive eden güç neydi?

 

Üniversite okurken aynı zamanda üniversitenin en büyük kulübü olan Pazarlama Kulübü’nün başkanlığını yapmıştım ve orada Türkiye’nin en büyük holdingleri ve dünyanın en büyük şirketlerinin Türkiye merkezleri ile birçok ortak çalışmalar yapmıştım. O zamanlar görmüştüm ki birçok saçma formalite ve bürokrasinin döndüğü, çalışanların neredeyse birçoğunun mutsuz olduğu, yaptığınız etkinin o koca organizasyonlar içinde kaybolup gittiği bir yerde çalışmak istemiyordum. Benim isteğim yaptığım işlerin ve gece gündüz çalışmalarımın dünyadaki insanlara fark katması, onların hayatlarını kolaylaştırması ve değer katmasıydı. Kendi bulup büyüttüğünüz bir işin diğer insanlara dokunarak onları mutlu etmesi en büyük isteğim oldu böylelikle de girişimci olarak bunu başarmak için yola çıktım. Hiçbir zaman para en büyük motivasyonum olmadı, her zaman daha büyük başarılara ulaşmak ve diğer insanlar için değer sağlayan şeyler üretmek için çalıştım ve çalışıyorum. Zaten bunu yaptıktan sonra para arkasından geliyor.

 

4bldmbldm

 

Başarısızlıkla sonuçlanan işiniz oldu mu? Neden?

 

BuldumBuldum.com’dan hemen önce başka bir web sitesi ile tamamen kişiye özel ve sıfırdan kendinizin tasarlayabileceği bir web işiyle başlamayı düşünmüştüm ama o zaman gördüm ki kişiye özel ürün üretmek için yapılması gereken makine yatırımı çok büyük sermaye gerektiriyordu ve ciddi bir yazılım altyapısı gerekti. Benim o anda maliyetleri kısmak için yazılımı dışarıda halletmem gerekmesi sebebiyle sadece kişiye özel ürünler sunmak çok zordu. Bunun yerine BuldumBuldum.com ile ilginç hediyeler ile birlikte kişiye özel ürünleri birleştirerek kademe kademe kişiye özel ürünleri arttırmak ve yatırımlar alarak büyük makine yatırımları yapmayı seçtim ve bu bizi başarıya ulaştırdı. Şu anda kişiye özel ürünler dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en büyük trend ve aldığımız siparişlerin birçoğu kişiye özel ürün ve hediye siparişlerinden oluşuyor.

 

Bugünkü işinizi ne kadarlık bir bütçeyle hayata geçirdiniz? Şu ana kadar şirketinize toplam ne kadarlık yatırım yapıldı?

 

Şirketimi babamdan aldığım ilk 10 bin TL ile kurmuştum. Daha sonra yıllar boyunca tüm kazandığımı şirkete yatırarak büyüttüm. 2013 yılının mayıs ayında Aslanoba Capital’den 5 milyon TL’lik ilk yatırımı, 2014 yılının kasım ayında da 5,5 milyon TL’lik ikinci yatırımı aldık.

 

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIK

 

BuldumBuldum.com’u fikir aşamasından sonra ne kadar sürede hayata geçirdiniz?

 

İlk bulduğum zaman ile hayata geçirmem arasında neredeyse 4-5 aylık bir zaman oldu. Öncelikle tüm yurtdışı örnekleri araştırdım ve onların neleri doğru yaptığı neleri yanlış yaptığını çok derin şekilde analiz ettim ve o şekilde işe başladım. Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nde okurken 1. sınıfın yazında UCLA (University of California Los Angeles)’ın Andersson Graduate School of Business’ındaki Entrepreneurship (Girişimcilik) yaz programına katıldım. Girişimciliğin dünyada en iyi yapıldığı yer olan Amerika’da bu işin nasıl yapıldığı, teknik ve finansal yönden nasıl bakılması gerektiği, neler yapılması gerektiğini öğrenerek iş planımı sürekli revize ederek ilerledim. Koç Üniversitesi’nde bir yandan gün içinde derslere girerek bir yandan işimi büyüterek geçirdim. 5 sene önce mezun olduktan sonra tüm zamanımı gece gündüz markamızı büyüterek bu zamanki günlerine getirdim.

 

Bu süreçte en çok hangi konuda zorluk yaşadınız?

 

İlk zamanlarda sermaye bulmak çok zordu. Bu sebeple küçük küçük büyüyerek ve tüm işten kazandığımı yine işe yatırarak geçirmem gerekti. Daha sonra Aslanoba Capital ile yaptığımız ortaklıkla bu sorunu çözüp çok daha hızlı büyümeye geçebildik. İkinci ve en büyük sorun, ilk zamanlarda doğru ekibi kurmak oldu. İlk ekibe kattığım kişi hariç diğer 2.3.4.5.’lerde çok sorunlar yaşadım ve bir girişimin başarılı olması için doğru bir ekibi bir araya getirmenin ne kadar zor olduğunu o zamanlar çok iyi öğrendim. Doğru ekibi bir araya getirmek için zamanımın çok büyük bir kısmını verdim ve o zamanki kazandığım tecrübelerin etkisiyle çok iyi bir ekip kurarak bu zamanlara kadar başarıyla gelebildik.

 

İşinizi önümüzdeki 5 yılda cirosal olarak hangi ölçeğe taşımayı hedefliyorsunuz?

 

5 sene sonra en az 300 milyon TL ciro seviyesinin üzerine çıkmış ve çok karlı bir şirket olmayı hedeflemekteyiz.

 

Bu yıl işinizi yüzde kaç büyütmeyi planlıyorsunuz?

 

En az %100 büyütmeyi hedefliyoruz ancak yeni girdiğimiz kişiye özel kurumsal ürünler (kişiye özel kartvizit, broşür, antetli kağıt, poster, afiş, kaşe gibi kişiye özel kurumsal ürünler) ve mayıs ayında lansmanını yapacağımız tasarımcılar için pazar yeri (marketplace) ile bu büyüme rakamımızın %200-250’lere ulaşmasını da bekliyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.