Ferruh Karakaşlı: Kötü vücut yoktur, yanlış kıyafet vardır…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü modacı Ferruh Karakaşlı’nın, Nişantaşı’nda açtığı yeni mağazasına konuk olduk.

 

Hazır giyim sektörüne giriş öyküsünü ve hayranlık uyandıran tasarımlarını Black or White okucuyuları için anlatan Karakaşlı; “Kötü vücut yoktur, yanlış kıyafet vardır. Her erkeğin maksimum iyi görünebileceği bir kup vardır.” sözleriyle erkek giyimine özel detaylardan bahsetti.

 

-Moda sektöründe dünyada ve ülkemizde başarılarınızla adınızdan söz ettiriyorsunuz. Bu anlamda modaya olan merakınızın kaynağını okuyucularımız için açıklar mısınız? Bu ilginizin kaynağı nedir?

 

Moda bir tutkudur. Hatta Japonyaca’da bir kelime vardır “otaku” yani tutku ve takıntı arasında bir kelime; Türkçesi yok, İngilizcesi de yok… İşte bende de moda kavramı “otaku” dur.

 

Çok küçük yaşlarımdan beri bir ilgim var benim modaya, öyle ki annem ile alışverişe gittiğimizde “beni bırak, ne giymek istiyorsam ona göre kendim seçeyim” dermişim. Yani ne isteyip ne istemediğimin bilincindeymişim… Amcamın ve babamın kumaş ithalatçısı olması nedeniyle çocukluğumda kumaşlarla fazlasıyla haşır neşir olmamın da bu ilgime bir katkısı olduğunu düşünüyorum.

 

1940- 1950 yıllarında ünlü iş adamlarını giydiriyorlarmış… Böylece hazır giyim sektöründe aktif olarak yer almışlar. Sonra farklı sektörlere yönelip bu işten kopmuşlar. Moda, bende tutku anlamında amcam ve babamdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Sanırım biraz da genetikle ilgili örneğin kardeşlerimde böyle bir merak yok. Bu bana özel bir şey…

 

İlk mağazamı Viyana’da açtım. Sonrasında Rahmi Koç; “Bu mağazanın aynısını Türkiye’de açalım” dedi. Sezen Aksu’nun eski bir villasını aldık ve restore ederek Türkiye’deki mağazamızı açtık. Normalde İlk önce Türkiye’de şubeleşme olur da sonraki aşamada yurt dışı projeleri düşünülür ya biz yurtdışında başlayıp Türkiye’ye geldik (gülüyor). Şu an yurtdışına ürün ithalatı yapıyoruz.

 

-Ismarlama giyim ile modaya giriş yaptınız ve Ferruh karakaşlı markası ile üretmiş olduğunuz ürünler çok konuşuldu. Hayranlık uyandırdı. Erkek giyimine yeni bir heyecan kattı… Sonraki süreçte ise hazır giyim sektörüne yöneldiniz. Kariyerinizin bu aşaması hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Ben çok iyi bir tüketiciydim. Çok iyi tüketici olduğunuz zaman bir nokta geliyor ve o noktadan sonra küçüklüğünüzden beri takip ettiğiniz, idealize ettiğiniz markaların yetersiz kaldığını, bir eksiklik olduğunu düşünüyorsunuz. Ve sunulan arasından tercih etmek yerine kendi aklınızdaki tasarımı görmek istiyorsunuz.

 

“Peki nedir bu eksiklik?”ben, hazır giyim sektöründeki ürünlerin vücuda uygunluğunu protesto ederek bu işe başladım. Hazır giyimde üretilen kıyafetlerin çoğu standart şekillerde üretildiği için kişilerin vücutlarına haksızlık edildiğini düşünüyorum. Belirli kalıplarda ürünler üretiliyor ancak “standart beden” diye bir kavram yok. Bu durum da mevcut vücudu olduğundan daha kötü göstermeyle sonuçlanıyor…

 

Biz, ısmarlama giyime titiz ve detaylı bir çalışma ile başladık. Hazır giyime bu çalışmaları uygulamak ise oldukça zordu. Ama sonra bu işin formüllerini geliştirdik. Aynı ısmarlama giyimde yaptığımız gibi, ürünlerin vücuda maksimum derece uygunluğundan yola çıkarak hareket ettik.

 

Hep kadınların vücudundan bahsedilir, şu tarz olursa böyle gösterir, şu kalıp kullanılırsa böyle görünür; işte bu ilkelerin hepsi erkek vücudu için de geçerlidir.

 

Kötü vücut yoktur, yanlış kıyafet vardır. Her erkeğin maksimum iyi görünebileceği bir kup vardır. Bu düşünceden hareketle vücut tipine göre “Hangi pantolon kup’u en iyidir, hangi gömlek kup’u en iyi görünür, vücut şekline, kafa yapısına göre yaka modeli ne olmalıdır, ceket boyu, pantolon kupu nasıl olmalıdır?” sorularına cevap aradık. Bunların cevabı aslında anatomiyi de beraberinde getiriyor ve modanızı anatomi ile birlikte geliştiriyorsunuz. Bu anlamda tasarımcılar ürün tasarlıyor, biz ise insan tasarlıyoruz. İnsan tasarlamaktan kastım ise; kişinin kariyeri ve kişisel tarzına uygun olan kup ve renk kullanımı ile kişinin kendini en iyi hissedeceği tarzı bulmaktır. Sonuç olarak, ürünlerimizin vücudu çok iyi gösterecek kup ve kalıplarda olmasını sağladık. Ve hazır giyim olarak, iyi giyinmeyi seven tüketicilerimizle buluşturduk. Online olarak da ürün tedariği yapabileceğimiz bir projemiz var. Mutlu bir azınlığa hitap eden ürün grubumuza, çok daha fazla kişinin ulaşabilmesini istiyoruz. Çünkü “Dress for success” yani, başarı için iyi giyinmeniz gerekiyor.

 

IMG_3138

 

-Ürünlerin tasarımı, rengi, kup’u ve bunların tamamlayıcısı kumaş… Ferruh Karakaş ürünlerinin kumaş özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Kumaşlarımız çok özel. Ismarlama grubunda kullandığımız Moxon kumaşı, dünyanın en eski kumaş markasıdır. 500 yıllık bir marka. Dünyada iyi kumaş için en iyi suyun bulunduğu iki nokta vardır; birincisi İtalya’da Biella, ikincisi İngiltere’de Huddersfield. Moxon, Huddersfield’da imal ediliyor ve kullanılan yün dünyanın en kaliteli yünü.  Dünyanın ilk kumaş üreticilerinden olan bu marka, eski makinelerde, eski prosedürlere göre üretim yapıyor, endüstriyel makineler kesinlikle kullanmıyor. Kimyevi madde kullanmıyor. Kumaşlar, kartonlar arasında dinlendiriliyor. Dünyanın en iyi yününü kullanıyorlar. Bu yünden elde ettikleri en iyi iplikleri kullanıp gerisini çöpe atıyorlar. Bu şekilde üretilen dünyada başka bir kumaş yok. Dolayısıyla Moxon’un fiyatları da dünyanın en iyi ikinci kumaşının iki misli. Moxon, çok az üretim yapıyor ve bu kumaşı da isteyen herkese vermiyor. Yalızca çok üstün kalitede işçilik yapan firmalara veriyor ve ürünü kullanacak olan müşterilere kadar araştırıyor… Bu kumaş, Türkiye’de yalnızca bizde var. İşin enteresan tarafı ise Moxon firmasının sahibi olan ailenin gardrobunu da biz yapıyoruz.

 

İngiliz Kralları, Amerikan Başkanları, Winston Churchill, David Beckham, Eltin Jones gibi dünyaca isimlerin kullanmış olduğu bir kumaş, Moxon…

 

-Ferruh Karakaşlı markasının ayrıcalıkları nelerdir?

 

Biz, markamızın ürettiği bir ürünün, olması gereken en iyi şekilde olmasını istiyoruz. Hazır giyim ürünlerimizde de ısmarlama ürünlerde kullandığımız sofistike detayları kullanıyoruz. Yani ısmarlama ürünmüş gibi hazır giyim üretiyoruz. Bugün “iyi” diye nitelendirilen markaların birçoğu aynı üründen yüzlerce, binlerce üretiyor. Bizim hazır giyim ürünlerimizde ise neredeyse her ürün tekdir.

 

Bir de “ürünün faydası nedir?” sorusundan yola çıkarak üretim yapıyoruz. Faydadan kastımız; vücudu iyi göstermesi, terletmemesi,  sosyal farkındalık yaratması, vs…

 

-Babalar gününe özel bir koleksiyonunuz var mı?

 

Biz babalar gününe her zaman hazırız. Her baba birbirinden farklı ve birbirinden özel… Giyimden aksesuara kadar oldukça geniş bir ürün yelpazemiz var ve bu ürünlerin her biri birbirinden özel. Kişiler genelde babalarının tarzını tarif ediyor, birlikte bir değerlendirme yapıyoruz ve en uygun hediyede karar kılınıyor. Babasına aksesuar almak için girip, takım elbise alan da var veya babasına özel bir ayakkabı tercih eden de…

 

-Mevsim dolayısıyla, düğün vemezuniyet kıyafetleri ile ilgili bir yoğunluktan da bahsedebilir miyiz?

 

Düğün ve mezuniyeto kadar sıcak bir konu ki, neredeyse her gün bir düğün veya mezuniyet randevusu oluyor.

Takım elbise ve smokin konusunda bu sezonda da çok iddialıyız. Mağazamızda özellikle seremoniyal koleksiyonumuza ait ürünlerimizi de bulmanız mümkün. Bu anlamda çok geniş bir koleksiyonumuz var ve gerek renk ve kumaş, gerekse aksesuar ve model grubunda seçeneklerimiz çeşitli…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.