Galaktik Tayfa filmine muhteşem gala

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rafadan Tayfa’nın son sinema filmi Galaktik Tayfa, görücüye çıktı. Filmin Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) galasına 2 bini aşkın sinemasever katıldı. Galaktik Tayfa’nın ön gösterimi her yaştan izleyiciden tam not aldı. Dünya’da mahsur kalan uzaylı Zobi’nin Rafadan Tayfa ile macerasını konu edinen film, bugün 81 ilde gösterime giriyor. 

TRT ortak yapımı olan Galaktik Tayfa, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle izleyiciyle buluşuyor.

Bakanlar aileleri ile katıldı 

Galaktik Tayfa’nın galası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen AKM’de yapıldı. 2 bin 40 kişilik Türk Telekom Opera Salonu’ndaki galaya, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, eşi Esra Varank, çocukları Elif Reyyan, İlhan Yahya ve Ayşe Betül ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da eşi Pervin Ersoy ve çocukları Aslan Can ile Mehmet Reşat ile beraber geldi. Galaya, filmin ortak yapımcısı olan TRT’nin Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı da katıldı.

Teknoloji ve siyaset dünyasının önemli isimleri 

Filmin ön gösterimi; kültür, sanat, teknoloji ve siyaset dünyasının önemli isimlerini bir araya getirdi. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ak Parti milletvekilleri Mahir Ünal, Kenan Sofuoğlu, Serkan Bayram, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu galada yer aldı.

Sporcu ve sanatçılar geceye renk kattı 

Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, sanatçılar Günseli Kato, Bekir Aksoy, Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı Emre Kocadağ, Beşiktaşlı futbolcu Atiba Hutchinson, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye Bilimler Akadesimi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker de geceye renk kattılar.

Taksim’de kırmızı halı 

Konuklar kırmızı halından yürüyerek filmin gösterileceği Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’na geçti. Rafadan Tayfa’nın sahne gösterilerinde yer alan Hayri, Kamil, Sevim, Hale, Akın ve Mert karakterlerinin maskotları da galaya gelenleri karşıladı.

Teknoloji ve uzay ateşini yakacağız 

Film gösterimi öncesinde açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Rafadan Tayfa’nın Türkiye’nin bir markası olduğuna işaret ederek “Teknoloji ateşini, uzay ateşini çocuklarımızın gönlünde yakmayı başaracağız. O çocuklarımız da çok başarılı işlere imza atacak.” dedi. Bakan Varank’ın oğlu İlhan Yahya “Heyecanlıyım, en çok ‘Akın’ karakterini seviyorum.” ifadelerini kullandı.

Kültürümüzü dünyaya tanıtacağız 

Galada konuşan Bakan Varank, filmin yapımcısı İsmail Fidan ile istişareleri sonucunda Teknolojik Tayfa fikrinin ortaya çıktığını anlatarak “Dünyanın neresine giderseniz gidin insanlar size Türk dizilerini izlediklerini söylüyor. Şu anda Türkiye’de oyun sektöründe gençlerimizin kurduğu girişimler dünyada çok başarılı işlere imza atıyor. Animasyon sektöründe de biz geleceğimizin parlak olduğuna inanıyoruz. Bunun gibi yapımlarla ekonomik anlamda Türkiye’ye katkı sağlayacağız ama aynı zamanda kendimizi ve kültürümüzü dünyaya çok daha güzel bir şekilde tanıtacağız.” dedi.

5 Milyon ile rekor kıracağız

ltür ve Turizm Bakanı Ersoy da, Türkiye’nin Amerika’dan sonra dünyaya en çok dizi ihraç eden ikinci ülke olduğunu söyledi. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Ersoy, “İlki 2 milyondan fazla izleyici almıştı, ikincisi Göbeklitepe bizim tarihi yerlerimizi tanıtması açısından da çok çok önemli, 3,5 milyondan fazla bir izleyici almıştı. İnşallah Galaktif Tayfa ile 5 milyonu geçeceğiz, rekor kıracağız.” dedi.