Gürcistan yatırım yapmak ve yaşamak için güvenli bir ülke…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gürcistan, öncelikle İpek yolu üzerinde yer alan, oldukça zengin kültürel ve tarihsel geçmişe sahip bir ülke. Yaklaşık 5 milyonluk nüfusa sahip olan ülke yatırım yapmak ve yaşamak için güvenli bir ülke olarak biliniyor.

Sizler için Metro Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk ile Gürcistan Batum’da temelleri atılan muhteşem Metrocity projesi üzerine söyleşi gerçekleştirdik.

 1- Galip Bey öncelikle, vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Anavatanınızdan uzaktasınız, neler yapıyorsunuz, her şey yolunda gidiyor mu?

Esasında evet belki bir süredir anavatanımdan uzağım ama artık ikinci vatanımdayım. Burası benim ikinci ülkem zaten, hayatımı da buna göre yaşıyorum. Ömrüm boyunca yaşadığım, ekmeğini yediğim yere değer katmak için çalıştım. Bu Türkiye’de böyleydi, Gürcistan’da da böyle.  Burada da Türkiye’deki gibi yatırımlarımıza devam ediyoruz, Metro bayrağını burada da dalgalandırıyoruz. Çok şükür bu günümüze, Allah bugünlerimizi aratmasın. Elbette sıkıntılarımız var ama inşallah hepsini teker teker aşacağız.

Batum’a geldiğimde zaten burada otogar gibi bazı yatırımlarımız vardı. Önce onları derleyip toparlayıp hizmete açtım. Ardından özellikle turizm konusunda bölgenin hayli bakir olduğunu fark ettim ve bu istikamette yeni yatırımlar planlamaya başladım. Ezelden beri hızlı karar vermeyi ve hızlı hareket etmeyi seven bir yapım var. Bu planları teker teker uygulamaya geçirdim. Genç ve dinamik bir kadroyla akıl almaz işlere imza attığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.

 2-    Batum’da Metrocity projesi için oldukça büyük bir yatırım yaptınız. Bu proje nasıl oluştu? Farklı projeleriniz ve yatırımlarınız var mıdır? Bize bunlardan bahseder misiniz?

Batum’daki ilk yatırımımız 29 Ağustos 2012 yılında resmi açılışı yapılan yeni otogardı.  Batum’da otogar işletme fikri ise Türkiye’deki tecrübelerimizden doğdu. Büyük İstanbul Otogarı ile birlikte aralarında Samsun, Kayseri, Kırıkkale otogarlarını işleten şirketimiz Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş’nin ilk yurtdışı otogar yatırımı Batum Otogarı olmuştu. Otogarın inşasının tamamlanmasından sonra 120 milyon dolara mal olacak 5 yıldızlı 523 odalı bir otel ve 464 daireden oluşan rezidans ile Batum”un ilk AVM inşaatının startını verdik. Bu kompleksin ismini de Metrocity Batum olarak belirledik.  2015 yılının Şubat ayında temelleri atılan projenin,  1Temmuz 2016’da bitirilmesini planlıyoruz.

Bu projede 38 bin 525 m2 arazi üzerine 101 bin m2 kapalı alan inşa edilecek. Projeyi sahili, plajı ve marinası olacak şekilde tasarladık.

Stalin döneminde inşa edilmiş ve bölgenin en eski ve tarihi mekanı olan yine 5 yıldızlı İntourist Otelini satın aldık. Bir takım renovasyonlarla çalışmaya devam ediyor. Ayrıca kentin üç farklı noktasında, her birinde 101 oda bulunan üç tane daha 5 yıldızlı otelimizin inşaatı devam etmektedir.

3-  Galip Bey, Türkiye’de bu kadar lider bir ulaşım firmasıyken Batum’da daha farklı bir proje gerçekleştirmenizin sebebi nedir? Bu konu hakkında bize bilgi verir misiniz?

Bu sorunuza iki yönlü bir cevap vermek istiyorum. Birincisi dediğim gibi Batum’daki yatırımlarımıza otogar işletmeciliği ile başladık. Ki otogar işletmeciliği Metro Holding iştiraklerinden biri olan Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş’nin birinci ve ana iş koludur. Diğer taraftan da ulaşım ile turizm birbirinden ayrılamayan iki sektördür. Ulaşım olmadan bir turizm hareketinin gerçekleşemeyeceği aşikardır. Turizm, Metro Holding’in yabancı olduğu bir alan hiç olmadı. Hali hazırda AVTER’in İstanbul’da ve Samsun’da işlettiği otelleri de bulunuyor. Buradaki yatırımlarımızla Batum’un turizm potansiyelini, dolayısıyla da ulaşım ihtiyaçlarını artırıyoruz.

Diğer yandan yukarıda da belirttiğim gibi turizm zaten bizim iştigal alanımız içindeydi, burada daha büyük ve daha komplike tesisler inşa etme fırsatı bulduk. Uzun süredir aklımda olan ama bir türlü fırsat bulamadığım inşaat sektörüne de bu vesile ile girme imkanı bulduk diyebilirim.

 4- Gürcistan’da ulaşım sektörüne yönelik projeler de gerçekleştirecek misiniz? Bu yönde bir düşünceniz var mı?

Zaten burada Türk otobüs firmaları da oldukça etkin bir şekilde faaliyet göstermektedir. Tüm bu etkenleri alt alta koyunca turizm potansiyeli bu kadar yüksek olan bir ülkede olmamamız ilginç olurdu diyorum. Şuan Metro Georgia adlı şirketimiz Türkiye’deki gibi yüksek kalitede karayolu yolcu taşımacılığı faaliyetini sürdürmektedir. Gürcü hemşerilerimiz artık kamyondan bozma veya minibüsle şehirlerarası seyahat etmek zorunda değil. Zira onlara en lüks ve en güvenilir şehirlerarası yolcu taşımacılığı hizmetini Metro veriyor.

5- Batum’da gerçekleşecek olan, bu olağanüstü Metrocity Projesine benzer projeleri başka ülkelerde de konumlandırmayı planlıyor musunuz?

Metro Bayrağını Batum’da da dalgalandıracak ve Türk iş adamlarının yatırım potansiyelini açıkça ortaya koyacak her yatırımı dünyanın neresinde olursa olsun gerçekleştirebilme imkanımız var. Ki iştirak şirketlerimizden MEPET’in Suudi Arabistan Mekke-Medine otoyolunda bu ölçek ve kapsamda ilk olan ve 20 milyon dolar yatırım maliyeti çıkarılan projesinde temel atma aşamasına geldik. Bu da çok önem verdiğimiz projelerin başında geliyor.

Mekke Medine karayolunun ortasında yolun iki yönünde konumlanacak 2 tesisin her birinde; 8 fastfood, 4 ana restoran, 1 market, 1 hediyelik eşya mağazası, 4 arabaya servis noktası, 72 odalı otel, 3 bin 200 kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami, ağır vasıta ve binek araçlar olmak üzere 2 akaryakıt istasyonu ve bakım üniteleri, yönetim ofisleri ve lojmanları bulunuyor.

Bir yıl içinde ortalama 3.2 milyon binek araç ve 128 bin otobüs ile yaklaşık 6 milyon kişiye hizmet verilmesi planlanan projede yeme-içme, alışveriş, dinlenme, ibadet, konaklama, araç bakım ve yakıt ikmal gibi hizmetler verilecek.

Farklı ülkelerde inşaat sektöründe yeni yatırım imkanlarını da araştırıyoruz.

6- Son zamanda yatırımcıların odak noktası olan Gürcistan’da, birçok proje konuşulmaya başlandı. Bu ülkeye bu kadar yatırım talebi yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye Gürcistan’la yılda 2 milyar dolardan fazla ticaret yapıyor. Türkiye, Gürcistan’a en fazla ihracat yapan ülke. Bu rakamlara turizm gelirleri dahil değil. En fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında da yine üst sıralarda. Gürcistan, öncelikle İpek yolu üzerinde yer alan, oldukça zengin kültürel ve tarihsel geçmişe sahip bir ülke. Yaklaşık 5 milyonluk nüfusa sahip olan ülke yatırım yapmak ve yaşamak için güvenli bir ülke olarak biliniyor. Vergi oranları çok düşük. Turizm sektörü için ciddi bir potansiyel barındıran ülkede Tiflis’in yanı sıra, Batum da, yurtdışından büyük ilgi görüyor. Türkiye vatandaşlarının vize veya pasaporta ihtiyaç duymadan Gürcistan’a geçebilmesinin bu ülkeyle ilişkilerimizi güçlendirdiği de bir gerçek. Ki Türklerin, Gürcistan’da sevildiğini ve dost ülkenin vatandaşları olarak görüldüğünün altını özellikle çizmek gerekiyor.

Yapılan bir araştırmada yatırım için en güvenilir ülkeler sıralamasında Gürcistan ilginçtir en güvenli 15. Sırada  Ülke olarak karşımıza çıkıyor. Kanunları son derece güvenli. Eskiden olduğu gibi düzensizlik yok artık buralarda. Her şey kanunlarla yönetmeliklerle belirlenmiş durumda. Ülkede rüşvet yok denecek noktada. Hal böyle olunca buralara yatırım yapmak oldukça rasyonel denilebilir.

7- Metro Şirketler Grubu, Türkiye’de de ulaşım sektörü dışında, farklı bir projeye imza atacak mı?

Çok fazla bilinmemekle birlikte biz gurup olarak farklı sektörlerde zaten faaliyet gösteriyoruz. Gıda, Enerji, Maden, Gayri Menkul, Yatırım ve Turizm gibi ana sektörlerde önemli şirketlerle faaliyet gösteriyoruz. Holdingimizin çatısı altında 26 şirketimiz var ve bunlardan sadece bir kaçı ulaşım sektöründe faaliyet gösteriyor. İstikrarlı bir Türkiye olduğu müddetçe ben yatırımdan asla vazgeçmem. Bugünkü hükümet bize bu güveni sağlıyor. Hal böyle olunca yatırımlarımız aynen devam edecektir.

8-Sosyal sorumluluk projeleriniz ve Gürcistan’a yaptığınız yatırımlardan dolayı, Gürcistan Başbakanı Iraklı Garibashvili size plaket takdim etmişti. Bu konuyla ilgili okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Sadece Garibashvili değil, şu anki Başbakan Kvirikashvili ve Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Khabadze tarafından da taktir edildik. Çok şükür hizmetin taktir görmesi gerçekten mutluluk veriyor insana. Anavatanımızda gördüğümüz ilginin çok üzerinde bir ilgi var gurubumuza ve şahsıma karşı. Kentin takımına sahip çıkmamız yanı sıra lösemeli çocuklar için gerçekleştridiğimiz projlerimiz ile halkın da özel takdirini ve sevgisini kazanmış durumdayız. Yukarıda belirttim yatırımcılarımız korkmadan bu ülkeye gelip güvenle yatırım yapabilirler, üstelik yaptıkları her hizmet mutlaka taktir edilecektir. Bunun garantisini verebilirim sizin aracılığınızla.

9- Galip Bey yatırım için Batum’a talep çok fazla, dünya genelinde yatırımcıların Batum’a yönelme sebepleri sizce nelerdir?

Batum’un inşaat ve altyapı alanlarında en büyük yatırımcısı Türkler olarak ön plana çıkıyor. Acara Özerk Bölgesi’nde yatırımın yüzde 80’i Türk girişimciler tarafından yapılıyor. Bunda Türkiye ile sınırın çok yakın olması en önemli etken. Zira Batum Sarp sınır kapımıza 16 kilometre mesafede. Vize ve pasaport istenmediği için seyahat de çok kolay. Tüm bu etkenler Türk girişimcilerinin Batum’a yatırım yapmasında önemli diye düşünüyorum. Yine kanunların nizamın olduğu bir ülke olması da yabancı yatırımcıyı çekiyor. Tabi teşvikler de önemli.

10- Gürcistan’da yatırım yapmak isteyen yeni girişimcilere neler söylemek istersiniz?

Bulundukları ülkede Gürcistan Büyükelçiliği vasıtası ile bu ülkenin yatırım imkanları kolaylıkla öğrenilebiliyor. Ben şimdi buradan sıralamak istemem neler gerektiğini ancak genel olarak şunu söyleyebilirim; bürokratik işlemler bizim ülkemizden daha az. Her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Üstelik karşınızda size yardımcı olmak için çaba gösteren devlet yetkililerini buluyorsunuz. Güven burada ön planda tutuluyor. Bütün bunlar Gürcistan’ı ve onun özelinde Batum’u tam bir cazibe merkezi haline getiriyor.

11-Bu keyifli söyleşinin sonuna gelmişken, Black or White dergisi okurlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben kolay röportaj veren ve yaptığı işleri anlatmayı seven bir işadamı değilim. Buna rağmen Black or White dergisini yayımlayan siz arkadaşlarımızla bir gönül bağımız var. Güvenilir ve samimi bulduğum için sizinle röportaj yapmayı kabul ediyorum. Umarım bir sonraki röportajımızı yeni bir projemizin hayata geçmesinden sonra yeni bir müjdeyle yapmış oluruz. Aracılığınızla röportajımızı okuyan bütün okurlarınıza en içten sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.

Open 1 2017-03-16-PHOTO-00000007  

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.