İş dünyasından Bakan Berat Albayrak’a destek…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs pandemisine rağmen küresel çapta ekonomideki canlılığını koruyan Türkiye’ye döviz tarafından yapılan baskılar sonrasında iş dünyasından, ekonomi yönetimine ‘tam destek’ geldi.

Koronavirüs sürecinde ekonomide açıklanan tedbirlerle başarılı bir mücadele verildiğini ve proaktif bir yaklaşım sergilendiğini belirten iş dünyası temsilcileri, “Bizim Türkiye’ye olan güvenimiz tam. Türkiye kararlı adımlarla ilerlemeye devam edecek” mesajı verdi.

TOBB: Dalgakıran görevi gördü

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Türkiye sadece sağlık alanında değil ekonomi alanında da pandemiye karşı başarılı bir mücadele gösterdi. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde hükümetimizin attığı hızlı ve kararlı adımlar adeta bir dalgakıran görevi gördü. Bugüne kadarki en kapsamlı istihdam, vergi ve kredi destekleri hayata geçirildi. Hükümetimizin tüm bu süreçte yanımızda olması reel sektöre güven ve moral verdi. Normalleşme süreciyle birlikte birçok sektördeki kayıplar telafi edilmeye başlandı. Üçüncü çeyrekle birlikte ekonomide yeniden çıkışın yaşanması bekleniyor. Türk iş dünyası umutsuzluğa kapılmadan ülkemiz için daha fazla çalışmaya ve üretmeye devam edecek. Biz de TOBB olarak 81 il ve 160 ilçedeki odalarımız ve borsalarımız ile 60 sektör meclisimiz kanalıyla sahadaki durumu hükümetimize en hızlı şekilde aktararak ekonomi yönetimimizin karar ve icraat süreçlerine en kapsamlı desteği verdik. Para piyasalarındaki dalgalanmaların ülkemizin ve reel sektörümüzün vizyonunu ve hedeflerini menfi etkilemesine izin vermemeliyiz. Türkiye bu tümseği de aşacak ve kararlı adımlarla ilerlemeye devam edecek.

TİM: Destekleri için teşekkür ediyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle: Biz ihracat ailesi olarak, sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’la 7 gün 24 saat birlikte çalışıyoruz. İhracatı çok kısa sürede toparladık. Bu nedenle de, ihracat ailesi olarak desteklerine teşekkür ediyoruz. Dünyanın durumu ortada. Bütün ekonomilerin zorlandığı bir dönem. Ama ihracata verilen desteklerle, ihracattaki hedeflere ulaşmayı hedefliyoruz. Ekonominin ana dinamosu olarak ihracat merkezde bulunuyor, biz önümüzdeki dönemden ihracatçılar olarak umutluyuz.

 

İTO: Doğru yaklaşım sergilendi 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç: Yaşadığımız kur dalgalanmasında uluslararası konjoktürün etkisi olduğu açık. Türk Lirasından daha fazla değer kaybeden real ve peso gibi pek çok ülkenin para birimi var. TL bu sürece daha fazla dayandı. Bir süre sonra kurda makul seyre dönüleceğine güvenimiz tamdır. Genelde siyasî iradenin kararlılığı ve özelde ise ekonomi yönetiminin doğru yaklaşımıyla BDDK’nın swapta normalleşme, TCMB’nin de sıkılaştırma yönlü attıkları adımlar ile verdikleri mesajlar da kurun makul seviyelere gerilemesinde olumlu etkide bulunacaktır. Daha önce de benzer gelişmeler ve girişimler tecrübe ettik. Türkiye normalleşmeyi sağlayacak iradeye ve güce sahiptir. Bir de Kovid’de ikinci dalga ihtimalinin oluşturduğu tedirginliğin etkisiyle kıymetli madenlerde yaşanan artışı da unutmamak gerekir. Dolayısıyla biz, aynı zamanda küresel konjonktürde son dönemde artan belirsizliğin ülkemize düşen kısmını da yaşıyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.