İsviçre Alpleri’nin rakipsiz manzaraları…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orta Avrupa’yı çevreleyen büyük çoğunluğu İsviçre, Fransa ve İtalya’da yer alan 207.000 km2’ik Alpler silsilesidir.

İsviçre’de birçok güzel kayak merkezi olmasına rağmen, Zermatt, İsviçre Alplerinin en ünlü zirvesi olan Matterhorn’un eteklerinde yer aldığı için en iyi İsviçre turistik yerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Kayak yapmaya olmasanız bile, bir gurme restoranda yemek yerken veya şehirde alışveriş yaparken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Ülkemizdeki Toros dağları Alp silsilelerinin son uzatılarındandır. Alp vadileri oldukça değişiktir. Bazıları sayısız şelalelerin mevcut olduğu nehirleri barındıran dik yamaçlı, bazıları da, ana dağlara paralel uzanan geniş vadiler şeklindedir. Alp dağları sislsilesinin en yüksek noktası İtalya-Fransa ve İsviçre sınırlarının tam kesiştiği noktada yer alan Mont Blanc’tır (4.811 m), ikinci yüksek zirve ise Penin Alpleri‘nde bulunan ve aynı zamanda İsviçre’nin de en yüksek dağı olan Monte Rosa’dır (4.634 m). Diğer önemli zirveleri Finsteraarhorn (4274 m), Aletschhorn (4195 m) ve Jungfrau (4.158 m), Eiger (3.970 m), Matterhorn (4.478 m). Tüm bu doğal güzellikleri korumayı başaran İsviçre halen 8 milyonluk nüfusu ile küçük ama dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Her bir yetişkin için en yüksek malvarlığına sahiptir. Her sene dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listesinin başlarına mutlaka birkaç şehri ile katılır. 26 farklı kantondan oluşan ülkede kantonların bulunduğu bölgelere göre Almanca, Fransızca ve İtalyanca konuşulmaktadır. Bu 3 dil de ülkenin resmi dilidir. Her yıl birçok ülkeden binlerce turist yürüyüş, bisiklet, kano, kaya tımanışı, dağ tırmanışları, kampçılık v.b. doğa aktiviteleri için bu ülkeyi ziyaret etmektedir. Halen binlerce yıllık buzulların, yemyeşil çayırların, buzul göllerinin hüküm sürdüğü, dünya’nın en güzel, en zarif ülkelerinden biri olan İsviçre’nin tüm bu doğal güzelliklerini kendi gözlerimizle görmek, dokunmak ve koklamak. Beyaz ile yeşilin birleştiği bu muhteşem coğrafyada adeta bir peyzaj çalışması gibi yerleştirilmiş ağaçları, üstüne basmaya çekineceğimiz yemyeşil çimenler arasında dolaşacak ve tabi ki o muhteşem dağları gözlemleyeceğiz. Şansınız varsa Ibex (Alplere özgü dağ keçisi) ve Marmotları da görebiliriz.

Seyahat etmek için başka hiçbir ulaşım şekli sunmayan bir romantizm var. Doğru rotayı seçin ve sadece A’dan B’ye gitmek yerine, yolculuğunuz daha büyük tatil deneyiminin içten, keyifli bir parçası haline gelir – arkanıza yaslanmak, manzarayı bırakmak, bir içki yudumlamak, Bernina Express o geçtiği 2328m yükseklikteki dağ geçidinde adını, İsviçre’nin güneydoğu dilsel eritme potasında klasik bir tren yolculuğu. Almanca konuşan St Moritz’den Alp zirvelerinden İtalyanca konuşan kasaba Poshiavo’ya kadar olan bölümü gezerek doğal bir günlük gezi kolayca yapılabilir. İkincisi dolaşmak için durun ve Hotel Albrici‘de lezzetli makarna veya pizzanın tadını çıkarın (İtalya sınırından sadece 13km uzaktasınız. Kasabanın set-parça merkezi meydanında restoran. Ve hangi dilde hangi dilde konuşulacağını anladığınızda, yerli halkın Romansch dilini duyduğunu duyabilirsiniz – İsviçre’nin dördüncü ancak en az bilinen resmi dili bu alanda yaklaşık 20.000 kişi tarafından konuşuluyor (ve bunlar içinde farklı lehçelere ayrılıyor.) Trende döndüğünüzde arkanıza yaslanıp manzaranın tadını çıkarabilir ve rotanın tarihini ve önemli noktalarını detaylandıran dahili yorumları dinleyebilirsiniz. Bernina gününüzde dövülmüş pist dışında bir şey için rastgele bir istasyon seçin ve trenden inmek ve bazı DIY keşifleri yapmak için istek üzerine durdur düğmesine basın – çoğu istasyonda yerel bilgi ve yürüyüş önerileri veren paneller vardır.

1930’da açıldığından beri Glacier Express, İsviçre’nin tren gezilerinin tepesindeki mücevher ve dünyanın en büyük demiryolu sürüşlerinden biri olmuştur. St Moritz’den (böylece bir Bernina Express yolculuğuna ekleyebilirsiniz) ülkenin en iyi kış spor merkezlerinden biri olan Zermatt’a koşarken, İsviçre Alpleri’nin rakipsiz manzaraları sadece rotayı mümkün kılan şaşırtıcı mühendislik özellikleriyle eşleşiyor ilk başta. İkincisi, Tiefencastel ve Filisur arasında yer çekimine meydan okuyan altı kemerli bir köprü olan Landwasser viyadüğü tarafından en iyi şekilde örneklenir.doğanın gösterileri arasında trenin yolcuların yanmasına ve manzaraya girmesine izin vermek için genellikle durduğu Oberalp Geçidi (2033m) ve İsviçre’nin en derin kanyonu olan Mattertal yer alıyor.

Hangi sınıfta olursanız olun, bu harika bir yolculuktur, ancak gerçekten hayat boyu bir kez yaşamak için, mükemmellik sınıfına geçmeyi düşünün. Kırmızı bir halıya bindiğinizde özel tedavi göreceğinizi biliyorsunuz ve işler oradan daha iyi olmaya devam ediyor – maksimum görünüm için büyük pencereler, yedi çeşit yemek ve rota ayrıntılarını ve arka plan bilgilerini veren bir tablet sadece bir ekstra ödemek için birkaç neden. mükemmellik sınıfı hakkında daha fazla bilgi için, buradaki kapsamımıza bakın.

shutterstockRF_755111422-d750c93257d5 Switzerland_Tourism Switzerland-Tourism-Winter-Key-Visual-01 ExcellenceClass_GlacierExpress-Peter-Hummel-1022-799b9f9d8fc1 file2-2-59c96f97d828

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.