Kutman, Kruvaziyer turizminde hareketliliğin başladığını belirtti…

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Kruvaziyer turizminde hareketliliğin başladığını belirterek “Akdeniz’e ilk uluslararası cruise gemisi, Malta’daki Valletta Cruise limanımıza yanaştı. Başka gemilerin de seferlere başlamasını bekliyoruz. Yeni gemiler yola çıktıkça, Türkiye limanları da bu hareketlilikten yararlanacaktır” dedi.

Pandemi sürecini en hızlı atlatan sektörlerden biri olan turizm de işler yoluna girdi. Uzun zaman sonra Akdeniz’e ilk uluslararası cruise gemisi 21 Ağustos’ta geldi. MSC’nin Grandiosa isimli gemisi dünyada 19 cruise limanı işleten Global Ports Holding portföyünde bulunan Malta’daki Valletta Cruise Limanı’na yanaştı. MSC Grandiosa’nın sıkı güvenlik önlemleri ile seferine başladığını anlatan Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Başka gemilerin de seferlere başlamasını bekliyoruz. Yeni gemiler yola çıktıkça, Türkiye limanları da bu hareketlilikten yararlanacaktır” dedi.

Akdeniz’deki ilk gemi

Grandiosa’nın Pandemi sonrası ağırladıkları ilk uluslararası cruise gemisi olduğunu kaydeden Kutman, “Virüs sonrası Akdeniz’de ve dünyada farklı liman ve ülkeleri ziyaret eden dünyanın ilk cruise gemisi için liman, cruise şirketi ve yerel otoritelerce sağlık ve güvenlik önlemleri üst düzeyde alındı. Gemiye binmeden önce tüm konuklar ve mürettebat için Covid 19 testi uygulandı. Ek olarak, gemi misafirlerinin karaya bağımsız olarak çıkmalarına izin verilmiyor ve sadece atanan görevli takibinde geziler yapılıyor. Gemi maksimum yüzde 70 doluluk oranıyla seyahat ediyor” dedi.

Tüm tedbirleri 

Cruise operasyonlarının koronavirüs krizinden önemli ölçüde etkilenmeye devam etse de liman iş kolunda yılın geri kalanında cruise gemi seferlerinde ve yolcu hacimlerinde istikrarlı artış beklediklerini anlatan Kutman, cruise şirketlerinin 2021 için güçlü rezervasyonlar bildirmeye devam etmesinin cesaret verici olduğunu söyledi. Kutman, Türkiye cruise turizmi için de “Tüm limanlarımızda olduğu gibi Türkiye’deki cruise limanlarımızda da her türlü tedbiri alıyoruz” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.