Mehmet Kutman şirketlerinden 4 milyon aldı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir dönemler sermaye piyasalarının önemli isimleri arasında yer alan Mehmet Kutman’ın geçen yıl kendisine 4 milyon 769 bin lira ücret yazdığı ortaya çıktı. Parayı ödeyenler arasında halka açık şirketler de var.

Çok sayıda halka açık şirketi ile enerji ve liman hizmetleri konusunda yatırımları bulunan Mehmet Kutman’ın grup şirketlerinden 4 milyon 769 bin lira ücret aldığı ortaya çıktı. Kutman, her ay yaklaşık 400 bin lira ücret alarak en yüksek gelire sahip patronlar arasına girdi. Mehmet Kutman’ın kendisine ücret yazdığı şirketlerin içerisinde halka açık yani binlerce küçük ortağı bulunun şirketlerin olduğu biliniyor. Kutman, şirketlerin yönetim kurulu üyelerine 3 bin lirayla 9 bin lira arasında huzur hakkı öderken aslan payını kendisine ayırıyor. Kutman, holding ve tüm grup şirketlerindeki yönetim kurulu üyelikleri, genel müdürlük görevi, sair idari ve icrai görevi nedeniyle 4 milyon 769 bin 817 lira 62 kuruşu cebe indirmiş. 2020 yılında bu rakamın kaç lira olacağı bilinmiyor. Ayrıca, kredi kartı, makam aracı, yat ve benzeri giderlerin faturaları da bilinmiyor.

Başarısız halka arz

1990’lı yıllarda sermaye piyasalarının önemli isimlerinden biri olan Mehmet Kutman, siyasi nüfuzu ile de ön plana çıkıyordu. Son yıllarda ortalarda görünmeyen Kutman, bir süre önce Global Liman’ı BİST’te halka açmak istemiş ancak başarısız olmuştu. Daha sonra Global Ports Holding Plc. (GHP) hisseleri Londra Borsası’nda tescil edilmişti. Son dönemde grubun Londra Borsası’ndaki tablodan da memnun olmadığı, bu kapsamda bazı stratejik kararlar alabilecekleri borsa çevrelerinde sık sık dile getiriliyor.

Başarısız halka arz girişiminden sonra Global Yatırım Holding, iştiraki Naturelgaz’ın, esas sözleşmesinde halka arza yönelik değişiklik yapmak için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurduğunu açıkladı.

Bu arada, grubun halka açık şirketlerinde son dönemde sık sık olağandışı fiyat ve miktar hareketleri yaşanırken, otoritelerin de tedbirler aldığı gözleniyor.

Mehmet Kutman Kimdir?

Global Yatırım Holding’in kurucu ortakları arasında yer alan Mehmet Kutman, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak görev yapıyor. Kutman, Global Yatırım Holding’in bağlı kuruluş ve iştiraklerinin birçoğunda Yönetim Kurulu Üyesi. Kutman, 1989 yılında şirketi kurmadan önce, 1989-1990 yılları arasında turizm ve diğer ilgili sektörlerde faaliyet gösteren Net Holding A.Ş.’nin üst yönetiminde görev aldı. Kutman ayrıca, 1984 ile 1989 yılları arasında, North Carolina National Bank, Sexton Roses Inc. ve Philip Bush & Associates’te Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Kaynak:BorsaGündem

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.