Mutluluk Yolunun Başında Pilates

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazen radikal kararlar vermek gerekir hayatta. Zordur; alışkın olduğun şeylerden vazgeçişleri, yeni başlangıçları barındırır içinde. Fakat hayat o seçtiğin yolda başarılı olduğunda bütünüyle ‘yeni bir sen’in kapılarını sonsuza kadar açmış olur sana.

 

Hale Kıldıoğlu, aklına koyduğu ne ise yapan hem de hemen hayata geçirmek isteyen güçlü bir kadın. Her yiğidin harcı değildir yılların deneyimini, iş hayatını bir kenara bırakıp radikal bir kararla mutlu olabileceği yolun peşine düşmesi… İşte tam da bu nedenle diyorum ki, Hale Kıldıoğlu bunu başarmış ender insanlardan. Severek yaptığı spor pilates ile yeni başlangıçlara kapısını aralamış olan Kıldıoğlu bugün hayatının hikayesini kendisi yazıyor. Bu güzel hikayeyi kendisinden dinlemek için sözü Hale Kıldıoğlu’na bırakıyorum…

Keyifli okumalar

 

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

 

İstanbul doğumluyum. Kıbrıs Lefke Üniversitesi İşletme mezunuyum. Mezuniyet sonrası profesyonel hayata hızlı bir girişi yaptım. Andersen Consulting Türkiye ofisinde finans departmanında çalışmaya başladım. Şirketim beni bir süre sonra Londra’daki Head Ofis’e gönderdi. Orada bir yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye geri döndüm. Sırasıyla 2001-2010 yılları arasında iki şirkette daha çalıştım. Bunlardan biri PM, ikincisi ise Bat idi. Bu kadar yoğunluk arasında 2008’de evlendim (gülüyor). 2009 da kızım Nil’i dünyaya getirdim.

 

Sizi hangi sıfatlarla tanımlamak doğru olur? Nasıl bir yapıya sahipsiniz?

 

Heyecanlı, girişimci ve yenilikçi biriyim. Aklıma koyduğumu yapmayı, ama hemen yapmayı isterim. Hislerim beni az yanıltır. Risk almayı ve üretmeyi seviyorum. Gelişime açık biriyim.

 

Peki Double H Pilates nasıl doğdu?

 

7 yıl önce kızımı dünyaya getirmemle doğdu diyebiliriz. Doğum sonrası profesyonel iş hayatına 6 ay sonra dönmek durumda kaldım. 15 sene birçok önemli şirkette çalıştım. Ama artık plaza hayatı beni mutlu etmiyordu. Bu yüzden radikal bir kararla kalemi kırdım, kağıdı yırttım ve istifamı verdim. Amacım kızımla biraz daha zaman geçirmekti. Ama içimde her zaman bir spor aşkı vardı. Hayatımın her döneminde fitness, yüzme, dalış, kayak, at binme ve yoga gibi sporlar oldu. 2000 yılında çalıştığım şirket beni Londra’ya gönderdiğinde ilgimi çektiği için yoga ve pilates eğitimi almıştım. Bu arada doğum sonrası aldığım kilolardan bel fıtığı olmuştum. Kilolarımdan kurtulmak için sadece kadınlara yönelik, 30 dakika istasyon çalışmaları yapmanızı sağlayan bir egzersiz yöntemi olduğunu keşif ettim ve spor yapmaya başladım. Spor yaptığım yerin işletmecisiyle arkadaş oldum ve orada satış ve pazarlama stratejileri geliştirerek zaman geçirmeye başladım. Sonrasında eşimin teşvik etmesiyle Ulus’ta franchising zinciri olan stüdyomu açtım. Yoğun bir eğitim sürecinden geçtim. 1.ve 2. Kademi Antrenörlük eğitimi aldım. Pilatesle ilgili de Amerika’da Pilates Acedemy International isimli profesyonel dansçı ve pilates eğitmenlerinin kurmuş olduğu bir okul var. Bu okulun Türkiye’deki temsilcisi, Master trainer Gerda Ergul. Kendisinden MAT, REFORMER (aletli pilates) ve hamilelik öncesi ve sonrası pilatesi eğitimlerini aldım. Sertifikalı eğitmen olabilmek için 50 saat süren staj ve pratik dönemini tamamladıktan sonra 6 ay içinde sınava girdim. Sınav hem yazılı hem de pratik bölümden oluşuyordu.  Sınav sonuçları Amerika’da değerlendirildikten sonra sertifikam geldi ve eğitmen olarak çalışmaya başladım. Pilates her zaman gönlümde farklı bir yerdeydi ve bu yüzden Levent’te Double H Pilates stüdyoyu açtım.

Pek çok yerde pilates ve çeşitlerini duyuyoruz. Doğru bir bilgi almak adına soruyorum, pilates nedir?

 

Fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon çeşididir. İskelet ve kas sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek ya da oluşmuş problemleri yani bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, skolyoz, kifoz, lordosis vb. rahatsızlıkları giderebilmek için yapılan bir çeşit tedavi yöntemidir.

 

Peki, pilatesi kimler yapmalı?

 

Pilates her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemidir. Çoğunlukla kadınların yaptığı bir şey ama son yıllarda erkekler de rağbet ediyor. Engelli bireylere de adapte edilebilerek uyum ve vücut farkındalığı sağlanabilir. Ayrıca hamilelik süreci geçirenler ya da geçirmiş kişiler de rahatlıkla pilates yapabilirler.

 

Pilates Deyince Akla Gelen Sadece Koca Bir Top!

Pilatesin çeşitleri var mıdır?

 

Pilates deyince akla gelen maalesef koca bir TOP! (Gülüyor) Genel intiba pilatesin sadece topla yapıldığı ve bunu kadınların yaptığı.  Pilates temelde direnç unsuruna dayanıyor. Direnci kullanmak için minderde ve aletli pilates dediğimiz ekipmanlarla ikiye ayırmak doğrudur. Aletli pilates,  reformer veya cadillac eşliğinde çeşitli hareketler yapılmaktadır. Ek olarak arc barrel, chair, foam roller, flex band,(pilates lastiği) circle,(pilates çemberi) mini ball (küçük pilates topu) gibi yardımcı aletler yardımıyla farklı egzersiz yapılabilir.

 

_BRK1805

 

Pilatesle ilgili birçok farklı metottan bahsediliyor. Sizin bu noktada farklılığınız nedir?

 

Pilatesten maksimum fayda sağlamak istiyorsanız birebir özel ders alarak eğitmeninizin sadece sizinle ilgilenebileceği yolu seçmelisiniz. Stüdyomuzda çoğunlukla kişiye özel dersler vermekteyiz. Potansiyel öğrenci adayımızla yüz yüze yaptığımız görüşme sonrasında mini bir ücretsiz deneme dersimiz var. Bu süreçlerden sonra uygun olan programı çıkartıyoruz ve çalışmaya başlıyoruz. Asıl önemli konu, çoğu öğrencimizin ön görüşmede söylediği tek başına salonlarda spor yapmaktan sıkıldığı ve motivasyonlarını kaybettikleridir. Bundan dolayı da sporu sevmemesi ve bırakmasıdır. İşte biz bu noktada devreye giriyoruz. Öğrencimizin minimum zamanda maksimum performansı alması ve motive olarak devam edebilmesi için ders saatlerini ve günlerini seçmesini kendisine bırakıyoruz. Bize başladığı ilk günden itibaren yeme ve içme alışkanlıklarını öğrenip değerlendiriyor, doğru ve bilinçli beslenme alışkanlıkları kazandırmaya gayret ediyoruz. 5 haftada bir vücudun ne tepki verdiğini öğrenmek için ölçümler yapıyoruz. Şayet haftada 2 saat ayıramadıysa bir sonraki hafta 3 saat ders yapıp açığını kapatıyoruz. Bu sistemde öğrencimizle devam edebiliyorsak çok güzel sonuçlar alıyor ve öğrencimizi motive etmiş oluyoruz.

 

Doğru Egzersiz İçin Uzman Desteği Şart!

Kişinin yapısına, kondisyon düzeyine göre de farklılıklar var, değil mi?

 

Evet, tabi ki var. Sağlık konusunda problem yaşamayan öğrencilerimizle, bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz boyun düzleşmesi, kifoz ve bunun gibi birçok sağlık sorunu yaşayan öğrencilerimizi ayırmak gerekiyor. Söz ettiğim gibi stüdyomuzda çoğunlukla birebir çalışmalar yaptığımız için, kondisyon ve vücut farklılıkları da net olarak fark ediliyor. Doğru ve güvenli egzersiz yapmak için uzman desteği almak şart.

 

Bu noktalara dikkat edilmediğinde ne gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor?

 

Öncelikle, egzersiz sağlık için yapılan bir uğraş. Sağlık için yapılmayan hiçbir egzersiz bence egzersiz değildir. Spor yapmak demek; sağlık, zindelik kazanmak demektir. Şayet bilinçsiz yapılırsa birtakım ortopedik rahatsızlıklara ve hormonal dengelerimizin bozulmasına bile yol açabilir.

 

Pilates İle Hem Fiziki Hem Zihinsel Gevşeme Mümkün

Pilates son dönemlerin en popüler egzersiz yöntemi haline geldi ve popülaritesi günden güne de artmaktadır. Neden pilates yapmalıyız?

 

Pilates vücudun temelini güçlendirir ve karın kaslarını hedef alarak tüm kasların uyumlu çalışmasını sağlar. Doğru yapılan pilates ile düzgün bir duruş, sağlam bir omurga ve kas yapısına sahip olunuyor. Kasların kuvvetlendirilmesi, dayanıklı hale getirilmesi zaten pilatesin önceliğidir. Kişi pilates ile nefes kontrolünü öğreniyor ve vücut farkındalığınısağlıyor. Hem fiziki, hem de zihinsel olarak gevşiyor.

 

Maalesef hayat şartları gereği olarak çalışırken kendimizi fazla zorlamamız ve gerekli özeni göstermediğimiz için postür bozuklukları oluşmaktadır. Özellikle de masabaşı çalışanlar için durum daha da önem taşımaktadır. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

 

Masabaşında çalışan kişilerin ister istemez kolları uzun süre masada ve öne doğru durduğundan ötürü, ön omuz kasları kısa ve gergin,  arka omuz kasları uzun ve güçsüz oluyor. Bu nedenle zaman ilerledikçe kamburluk dediğimiz duruş bozukluğu yüzünden vücut deforme olmaya başlıyor. Pilates, kullanılmayan veya doğru kullanılmayan kasların fark edilmesini sağlamaktadır. Kişi kendi anatomisine uygun hazırlanmış bir programla, düzenli olarak haftada minimum 2 saatini ayırarak duruş bozukluklarını veya fiziksel rahatsızlıklarını giderebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.