Sabancı, sağlıkçıların ‘yarın’larına sahip çıkıyor…

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi sürecinde teknoloji ve inovasyon gücünü seferber eden; toplam büyüklüğü 32,3 milyon TL’yi bulan hibe ve bağış programlarıyla ülkesinin yanında duran Sabancı Topluluğu, şimdi de bu zorlu dönemin gerçek kahramanları olan sağlık çalışanlarının aileleri için harekete geçti.

Sabancı Topluluğu tarafından hayata geçirilen “YarınBizim” projesiyle, sağlık çalışanlarının üniversite sınavına hazırlanan çocukları ve kardeşlerine mentorluk ve kariyer gelişim desteği verilecek. Aynı zamanda Dünya Sağlık Günü olan 7 Nisan’da resmi olarak başlatılan projeden, sağlık çalışanlarının 11 ve 12’nci sınıflarda okuyan veya bu yıl yeniden üniversite sınavlarına hazırlanan çocukları ya da kardeşleri yararlanabilecek. Projeye başvurular, 14 Nisan tarihine kadar www.yarinbizim.com adresinden yapılabilecek.

Hem mentorluk yapılacak hem eğitimler verilecek

“YarınBizim” projesi ‘mentorluk programı’ ve ‘kariyer gelişim programları’ olarak eşzamanlı ilerleyecek iki ayaktan oluşuyor. Projenin ilk ayağı kapsamında öğrenciler, kendisine en uygun olan Sabancı Topluluğu çalışanlarından oluşan “mentorlar” ile eşleştirilecek. Farklı sektörlerden iş insanları ve fikir önderleri olan mentorlar gençlerin başarı yolculuğuna katkı sağlayacak, tecrübelerini online ortamda öğrencilerle paylaşacak.

Projenin ikinci ayağında ise çevrimiçi eğitim ve webinar’larla gençlerin bu stresli süreçte en sağlıklı şekilde ilerlemeleri, gelecek kariyerlerine destek olacak bilgi ve yetkinliklerle donatılmaları sağlanacak. Bu süreçte, Sabancı Topluluğu şirketlerinin eğitim videolarının yanı sıra Sabancı Üniversitesi Kariyer Geliştirme ve Staj ofisi tarafından kariyer destek programları da uygulanacak; Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri ve mezunları tarafından bölüm ve meslek tanıtımları yapılacak.

“Daha güçlü yarınlara giden yol, birlikten ve iyilikten geçiyor”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Sabancı Topluluğu’nun 90 yılı aşkın süredir Türkiye’nin toplumsal kalkınmasına önayak olan öncü ve örnek projeleri hayata geçirdiğini ifade ederken şöyle devam etti: “Daha iyi bir dünya ve gelecek için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirme taahhüdümüz doğrultusunda, yaptığımız her işte insana ve topluma fayda sağlamayı hedefliyoruz. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz Sabancı Gönüllüleri Programı’nda 6’ncı yılımıza girdik. Bu süreçte, daha güçlü yarınlara giden yolun birlikten ve iyilikten geçtiğini gördük. Ortak öncelikleri belirlemek, yenilikçiliği ve katılımcılığı teşvik etmek, yaşadığımız sorunlara sürdürülebilir çözümler üretmek adına, dayanışmanın ve birlik olmanın önemine her zaman inandık. Yaşadığımız salgın, unuttuğumuz değerleri hatırlatırken; nefes aldığımız her an için şükretmemizi, hayatın devam etmesini sağlayanlara minnet duymamızı sağladı. Bu dönemde, iyilik için gönüllü olmanın ne kadar önemli olduğunu yaşayarak gördük. Biz de Sabancı Topluluğu olarak, salgının ilk gününden bu yana, kendi yaşamlarını tehlikeye atma pahasına, mücadelenin ön saflarında canla başla çalışan ve bu süreçte bazılarını ne yazık ki kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımızın “yarınları” olan evlatlarının geleceği için harekete geçiyor ve ‘YarınBizim’ diyoruz.”

“Yarın bizim ile iki yıl içinde 1.00 gence ulaşmayı hedefliyoruz”

Proje kapsamında gönüllülüğün gücünden ilham alan bir mentorluk paydaşlığı kurmayı hedeflediklerini kaydeden Cenk Alper, “Sağlık çalışanlarımızın 11 ve 12’nci sınıflarda okuyan veya mezun olmuş ancak henüz üniversiteye girmemiş çocukları ve kardeşleri için geliştirdiğimiz programımıza, Sabancı Topluluğu çalışanlarının yanı sıra iş dünyasının önde gelen temsilcileri ve kamuoyunun yakından takip ettiği fikir önderleri de destek veriyor. Bu gönüllü iş birlikleri yaratacağımız etkiyi çok daha güçlendirecek. Bir yandan pandemi döneminde ebeveynlerinin taşıdığı yük, diğer taraftan online eğitimin güçlükleri, üniversite sınavına hazırlanmaya çalışan gençlerin üzerinde büyük bir baskı yarattı. Özellikle projemize katılan gençlerin ebeveynlerinin bu dönemde tüm zaman ve emeklerini toplum sağlığı için harcadıklarını unutmuyoruz ve şimdi ‘sıra bizde’ diyoruz. Onların çocuklarını üniversiteye, kariyerlerine ve geleceğe hazırlarken destek sağlamak, bizim için sosyal sorumluktan öte gönül borcudur. Sunacağımız rehberliğin gençlerimizin geleceğe dair çok daha bütüncül bir bakış açısı kazanmasını ve kendilerini daha iyi ve güvenli hissetmesini sağlayacağına inanıyoruz. YarınBizim projemizle iki yıl içinde 1.000 gence ulaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde bu rakamın katlanarak artacağına inanıyorum” dedi. AA

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.