Saç modasına yön veren bir tasarımcı; Nihal Tekcan

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saç modasına yön veren tasarımcılardan biri olan ve kariyer yolculuğunda pek çok başarıya imza atan Nihal Tekcan ile bakın neler konuştuk!..

 

“Yaptığım çalışmaların her aşamasında benim elimin değmesi ve benim takibimden geçmesi hem müşterilerimi daha mutlu ediyor, hem de daha kusursuz işler çıkarmamı sağlıyor.” diyerek işinde ne kadar titiz davrandığını gösteren saç tasarımcısı Nihal Tekcan ile “saç”a dair herşeyi mercek altına aldık…

 

– Okuyucularımıza kısaca kendinizden bahseder misiniz?

 

1978 yılında başladığım mesleki yolculuğuma 38 yıldır devam ediyorum. Büyük bir ekiple uzun süre Nişantantaşı’nda hizmet verdiğim bir salonu işlettikten sonra, bu işi daha niş, daha kişiye özel hizmet vererek yapma kararımla birlikte; son 5 yıldır Etiler’de Nihal Tekcan Boutique Hair Desing olarak butik misafirlerimizi ağırlamaktayım. Butik hizmet verme kararımı soracak olursanız, temelde bu işi ticaret değil sanat olarak görmemi asıl neden olarak söyleyebilirim. Kalabalık ekiplerle, kolektif bir çalışma ortamında yapılan işlemlerin her aşamasını takip etmek pek mümkün olmuyor. Yaptığım çalışmaların her aşamasında benim elimin değmesi, benim takibimden geçmesi hem müşterilerimi daha mutlu ediyor, hem de daha kusursuz işler çıkarmamı sağlıyor…

 

– Sağlıklı saçların beslenme ile ilgisi var mı? Varsa hangi besinler saçlar için daha yararlı?

 

Ünlü bir detoks uzmanın söylediği bir söz vardır, o sözü çok severim; “Ne yiyorsan o’sun”. Yani yediğimiz her besin vücudumuzu direkt olarak etkiliyor, tabii buna saçlar da dahil. Omega 3 saçları besleyen önemli bir etken. Keten tohumu ve Somon’u Omega 3’ü içinde bulunduran besinlerden sayabiliriz. Yine demir ve E vitamini de saçları besleyen diğer önemli faktörler. Biz saç tasarımcılarının saçlara dışarıdan verdiğimiz desteğin haricinde, sağlıklı saç isteyen her bireyin yedikleri besinler ile mutlaka bu süreci desteklemeleri gerekir.

 

“KEPEK BAŞ EDİLMESİ ÇOK ZOR BİR SORUN DEĞİL!”

 

– Birçok insan kepek ve saç dökülmesi gibi sorunlardan şikayetçi… Bu sorunlarla nasıl baş edilmeli? Var mı bunun bir püf noktası?

 

Kepek aslında baş edilmesi çok zor bir sorun değildir. Kepek oluşumu genellikle saçları çok sık, sıcak suyla yıkamaktan ve saç derisine uygun ürünler kullanmamaktan kaynaklıdır. Bu söylediklerime dikkat edilmezse saç derisinin PH dengesi bozulacağından kepek sorunu ile karşılaşmak mümkündür. Saç dökülmesi ise sanıldığının aksine avucumuza bir tel bile düştüğünde endişe etmemiz gereken bir durum değildir. Sağlıklı bir insanda günde 100 tele kadar saç dökülmesini normal sayabiliriz. Ama mevsim değişimlerinde bu dökülmeler yoğunlaşabilir, bu dönemlerde saç köklerine uygulanacak dökülmeyi önleyici ürünler ile saç kaybını önleyebiliriz. Ancak normalden yoğun ve uzun süreli saç kayıpları vücudumuzdaki başka hastalıkların habercisi olabilir; bu durumda mutlaka bir hekime başvurulmasını öneriyoruz.

 

DSC_2572

 

– Saç tasarımı seçiminde vücut tipinin de etkisi var mı? Hangi vücut tipine hangi saç tasarımı yakışır?

 

Saç tasarımında karşılaştığımız en büyük hatalardan biri, kişilerin kendi yüz ve vücut tiplerine uygun saç modelleri seçmemeleri oluyor. Örneğin uzun boylu ve yapılı bir bayana kısa saç modelleri kesildiğinde yakışmayacaktır; onun yerine daha omuzlara dökülen katlı kesimleri tercih ederiz. Minyon bayanlarda ise çok uzun olmayan orta ve kısa boylarda kesim daha uygun olacaktır.

 

 

“YENİ TREND; DOĞAL VE SADE”

 

– Peki, her zaman mükemmel görünen saçlara sahip olmanın formülü nedir?

 

Son zamanlarda artık uzun süreler kuaförde vakit geçirilmiş havası veren abartılı saçlar değil, aksine doğal, sade bir görüntü daha trend hale geldi. Bu nedenle saçlarınıza gereken özeni gösterip belirli aralıkla kestirerek ve bakımlar yaparak sağlıklı bir görünüme sahip olmak, size mükemmel bir görünüm kazandıracaktır.

 

– Bu yıl hangi saç trendlerini göreceğiz?

 

Son dönemde birçok ünlü bayan radikal kararlar alarak uzun saçlarını kısa kestirdi. 2016 yılında kısa saçlar öne çıkarken, omuz hizasında orta boy dediğimiz saçlar da hakimiyetini sürdürmeye devam edecek.

 

– Kış aylarına girilirken saçlarda hangi renkleri seçmeliyiz?

 

Saçlarda renk seçerken ten ve göz rengini değerlendirip karar vermek gerekli. Kışın daha koyu, toprak ve sıcak tonlarda kullanımları önerirken, yazın daha açık renkler, balyajlar ile ışıltılar yaratmayı öneriyoruz. Ten rengini dikkate aldığımızda ise beyaz ve soluk tenlerde bakır ve sıcak tonlar, esmer ve daha koyu tenlerde toprak tonlarını tercih ediyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.