Tarihi binaları, köyleri ve müzeleri ile Norveç sizi çok şaşırtacak…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Görkemli dağları ve dünyaca ünlü fiyordları ve tablo gibi ince ince işlenmiş modern şehirleri ile Norveç dünyanın en güzel ülkelerinden biridir şüphesiz. Norveç’te harika doğal güzelliklerin fotoğraflarını çekebilir, trekking yaparak, araba ya da bisiklet ile keşiflere çıkabilir ve bir doğa mucizesi olan Kuzey Işıklarını izleyebilirsiniz.

Norveç zengin kültür mirası ve köklü tarihi ile misafirlerini yaşam tarzları ile de etkiliyor. Tarihi binaları, köyleri ve müzeleri ile Norveç sizi çok şaşırtacak. Eğer bir gün Norveç’e yolunuzu düşürürseniz aşağıdaki 10 özel yeri görmeden dönmeyin.

 

 

 

1.Lofoten Adaları

Norveç’in en popüler ve gezilesi yerlerindendir Lofotenen Adaları. Norveç’in kuzey kemsinde bulunan ada grubudur ve kartpostallarda gördüğünüz güzellikte balıkçı kasabaları vardır. Burada bulunan Gulf Stream nedeni ile oldukça yumuşak bir havası vardır ama hava çok sık ve aniden değişebiliyor. Kuzeyde görülmesi gereken ilginç bir nokta.

lofotenskie-ostrova-reyne-reine-norvegiya-b438

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Stavanger

Norveç’in güneybatısında yer alan Stavanger Norveç’teki birkaç plajdan biridir. Yaz aylarında oldukça popüler bir yerdir. Şehrin limanı cruise gemilerinin demirlediği noktalardan biridir. Stavanger Katedrali sizi 18.yy.’la götürecek.

Norway-Stavanger-Rogaland-houses-river-lights-evening_1920x1200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Bergen

Norveç’in ikinci büyük şehri olan Bergen, orta çağlardan günümüze kadar en önemli batı limanı olma özelliğini koruyor. 15. Yy.’dan kalma limanı halen aktif olmakla beraber görülmeye değer bir tarihi eserdir aynı zamanda. Bergen fiyord turlarının başlangıç noktasıdır ancak bu güzel şehir de zaman geçirilmeye değer. Çok güzel restoranları ve akşamları takılabileceğiniz barları vardır.

wp4195079

 

 

 

 

 

 

 

 

4.Batı Fiyordları

Norveç fiyordları ile dünyaca meşhurdur. Peki fiyord nedir? Fiyord, denizin kara parçasının içine doğru girmesi ile oluşan oyuklardır. Bazıları geniş, bazıları ise oldukça dardır. İstanbul’da bulunan Haliç de aslında bir fiyorddur. Norveç’te bunu özel kılan ise ülkenin denizle buluştuğu hemen her yerde bu fiyordlardan bolca olması ve bakir kalmasıdır.
Norveç’te en ünlü ve en çok ziyaret edilenleri ise Batı Fiyord’larıdır. Eğer Norveç’te fiyord görmek istiyorsanız, Batı Fiyordları’ndan başlayın deriz, büyüleneceksiniz.

Kuzey Avrupa turu

 

 

 

 

 

 

 

 

5.Oslo

Norveç’in başkenti ve en kalabalık yerleşim birimidir Oslo. Bu kuzey şehri son derece modern, sakin ve özgüvenlidir. Oslofiyordları’nı kucaklayan şehrin 1/3’ü fiyordlardan, 2/3 ormanlardan, parklardan ve yeşil alanlardan oluşur. Bu güzel şehirde yaşayanlar zamanlarını outdoor aktiviteleri yaparak geçirirler. Soğuk bir memleket olması nedeniyle insanların evlerinde hapsolduğunu düşünmeyin bile. 19.yy.’dan günümüze gelen başkent müzeleri ve Nobel Barış Merkezi ile ünlüdür. Oslo’da 50 müze bulunur. Munch Müzesi bunlardan biridir. Ünlü The Scream’i de burada görebilirsiniz. Oslo’da bulunan 150 adet tarihi binayı da görmeniz gerekli.

oslo-norway

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Jotunheimen milli parkı

Jotunheimen Norveç’in en önemli milli parlarından biridir. Ülkenin güney merkezi bölgesinde bulunan park, Norveç’in en yüksek 29 tepesini de sınırları içinde toplar. Norveç’in en büyük akarsuyu olan 275 metre yükseklikteki Vettisfossen de Jotunheimen milli parkı içerisindedir. Dağlardaki küçük konaklama birimleri ve patika işaret – uyarıları ile trekking için mükemmel bir yerdir. Her yaştan insanın outdoor sporlarını yapabileceği imkanlara sahiptir.

DSC_7694

 

 

 

 

 

 

 

 

7.Trondheim

Kuzeydeki şehir Trondheim’da herkes için özel bir şeyler var. Norveç’in üçüncü büyük şehri olan Trondheim 997 yılında kurulmuştur. Vikingler’e başkentlik yapmış ve Orta Çağ’da da dini merkez haline gelmiş. Norveç’in tarihini öğrenmek ve geçmişe uzanmak istiyorsanız Trondheim’da zaman geçirmeniz lazım. Sverresborg kalesinden, Nidaros Katedrali’ne kadar görülecek bir çok kültür mirası var bu şehirde.

9081

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.Alesund

Norveç’in batı kıyılarında yer alan Alesund, kuzeybatı fiyordlarına ve Alp dağlarına açılan kapıdır. 1904 yılındaki büyük yangınla büyük bir kısmı yok olan şehir o zamanların mimari tarzı olan taş ve ateş tuğla ile yeniden inşa edilmiştir. Alesund’da şu anda göreceğiniz mimari o yıllardan mirastır. Jugendstil tasarımının mükemmel örneği ve Art Nouveau’nın kuzey yorumundan etkileneceksiniz. Ziyaretiniz sırasında Jugendstil ve Art Nouveau hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz. Öğrendikçe seveceğiniz bir üslup. Fjellstua dağına yürüyerek çıkmalısınız, manzara görülmeye değer. En tepede hem Alesund’u hem de yakınındaki adaları kusursuz bir şekilde görebilirsiniz.

bergen-wallpapers-hd-70251-7458029

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.Svalbard

Svalbard Kuzey Buz Denizi, Barents Denizi, Grönland ve Norveç Denizi arasında yer alan bir adadır. Adalar 1920 yılından beri Norveç yönetimindedir. Svalbard’ın nüfusu 3000 civarındadır ve dünyanın en kuzeydeki yerleşim yeri olarak bilinir. İnsan eli değmemiş buzullar, kutup ayıları, kutup tilkileri ile çok zengin bir vahşi hayata sahiptir.

svalbar-norvec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.Tromso

Norveç’in kuzeyindeki en büyük şehirdir Tromso. 18.yy.’dan kalma ahşap evleri ve onu çevreleyen doğası ile meşhurdur. Şehrin büyük bir bölümü Tromsova adası üzerinde konumlanmıştır ve ziyaretçiler bu adada müzeleri ve huş ağacı ormanlarını gezebilirler. Eğer Tromso’yu ve çevresindeki fiyordları kuşbakışı görmek isterseniz Storsteinen dağına giden teleferiğe binebilirsiniz. Polaria ve Polar Museum kesinlikle görmeniz gereken yerler. Tromso aynı zamanda dünyada Kuzey Işıkları’nın en iyi izlendiği nokta.

398729-svetik_2880x1800

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.