Tropik iklimi ve Rio Karnavalı ile ünlü Brezilya…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Amerika’nın nüfusu ve yüzölçümü bakımından en büyük ülkesi Brezilya’nın gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz… İşte, bembeyaz kumsalları, gizemli dağları, hareketli yaşamı ve doğal harikaları ile Brezilya…

Her yıl onbinlerce turistin ziyaret ettiği ülke, 12 Nisan 1500’de Portekizli kaşifler tarafından yanlışıkla keşfedilmiş. Hindistan’a gitmek için yola çıkan Pedro Alveras Cebral isimli bir denizci, pusulayı şaşırınca Güney Amerika’yı keşfeder. Daha sonra bugünkü Brezilya topraklarına denk gelen bölgeyi Portekiz alır. Daha sonra İspanya bölgeye el koyar ve bölgeyi İspanyollar yönetir. Portekiz ve İspanya arasında Brezilya toprakları için sınırsız sayıda savaşlar yapılır. Uzun bir süre sömürge altında olan bu topraklar şu anda federal bir cumhuriyet ile yönetilmektedir. Şimdi, tarihi, kültürü ve muhteşem doğası ile keyifli bir seyahat yapabileceğiniz Brezilya’dan gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden bazılarını tanıtmaya çalışacağız…

Rıo de Jenerio- Kurtarıcı İsa Heykeli:

1922 ve 1931 yılları arasında Brezilya’nın önceki başkenti Rio de Janeiro şehrinde inşa edilmiştir. Ülkenin en değerli kutsal simgelerinden biri haline gelen heykel, Paul Landowski, Heitor da Silva Costa ve Albert Caquot’un ortak tasarımıdır. Tijuca Ulusal Parkı’nın yükseklerinde Corcovado Dağı’nın zirvesinde bulunmaktadır. Ülkenin kuruluşunun 100. yıldönümüne ithafen 1931 yılında açılan Kurtarıcı İsa Heykeli, ‘Hz. İsa’nın ayakta ellerini yanlara açışını tasvir etmektedir. 2007 yılından bu yana dünyanın yeni 7 harikasından biri olarak tescillenen heykel, her yıl 1 milyondan fazla turist çekiyor. 8 metre yüksekliğindeki bir kaide üzerine dikilen heykelin kendi yüksekliği 30 metre, ağırlığı da tam 1,145 tondur.

file

 

 

 

 

 

 

 

 

Rıo de Jenerio- Copacabana plajı:

Rio’nun en meşhur plajı olan Copacabana Plajı, Rio’nun güneyinde Kesme Şeker Dağı kıyısınca uzanmaktadır. Tertemiz kumsalda güneşin tadını çıkarabilir, yüzebilir, plaj futbolu ya da plaj voleybolu oynayabilirsiniz.

s1200

 

 

 

 

 

 

 

 

Amazon ormanları:

Dünya’nın akciğerleri olarak bilinen Amazon Havzası’nın büyük bir kısmını içine alan ormanlık alandır. Brezilya, Kolombiya ve Peru başta olmak üzere toplamda 9 ülkede yayılmaktadır. Ayrıca bu bölge dünyanın en büyük ormanlık alanı olarak bilinmektedir. Bölge Amazon Nehri ile beraber binlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Binlerce insanın yaşam alanı olan bölge insanların ekonomik faaliyetlerine de yön veriyor. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

s1200 (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Curıtıba- İguazu Şelalesi:

Brezilya’nın en turistik yerlerinden biri olan bu doğa harikası şelale, deniz seviyesinden 195 metre yükseklikte bulunmaktadır. 275 kademeli şelalenin kendi yüksekliği 82 metredir. İki nehrin kesişerek akmasıyla meydana gelen yeni bir nehrin Arjantin ve Brezilya arasında oluşturduğu bir şelaledir. Bölge ülkenin en önemli doğal turizm potansiyeline sahiptir ve her yıl yüz binlerce turisti ağırlamaktadır. Şelaleler 1984’ten bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

iguazu

 

 

 

 

 

 

 

 

Brasilia- Brasilia Katedrali:

Katedralin yapımına 1958 yılında başlanmış ve 1970 yılında tamamlanmıştır. Katedralin tasarımcısı Brezilya’nın en ünlü mimarlarından biri olan Oscar Niemeyer’dir. Başkentin en değerli kutsal yapısı durumundaki Roman Katolik kilisesi 40 metre yükseklikte olup hiperbolik tasarıma sahiptir. 3.200 metrekarelik alanı kapsayan kilisenin ön sol tarafında 3, sağ tarafında 1 adet insan heykeli bulunuyor. Ülkede çağdaş mimarinin en değerli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

fixedw_large_4x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fortaleza- Roraima Dağı:

Bilim adamları tarafından kayıp dünya olarak adlandırılan dağ, ülkeyi çevreleyen Amazon Ormanları’nın ortasında bulunuyor. Sert kuvars taşından oluşan dağın tepesinde ise çok sayıda şelale bulunmakta. Bu kadar sert bir dağda çok sayıda şelale bulunması bilim adamları tarafından tuhaf karşılanıyor. Bazı yerleri saf granitten olan Roraima Dağı sadece kendi yapısıyla ve görüntüsüyle değil üzerinde yaşayan canlılarla da şaşırtıyor. Dünyanın en küçük kurbağası bu dağın zirvesinde yaşıyor.

sight_pic_big2_2989

 

 

 

 

 

 

 

 

Sao Paulo- Sao Paulo Katedrali: 

Roma Katolik Başpiskoposu’nun bir katedralidir. Güney Amerika’nın en büyük katedrali, 16’ncı yüzyıl sonunda Portekizliler tarfından inşa edilmiş. Kilise birkaç kez yıkılıp yerine yenisi yapılmış. 1913’te bugünkü, Rönesans mimarisinden izler taşıyan görkemli katedralin inşaatı başlamış. Dünyanın dördüncü büyük neo gotik katedrali 8 bin kişiyi ağırlayabilmekte. Sao Paulo Katedrali, 111 metre uzunluğunda, 46 metre genişliğindedir. Katedral 92 metre yüksekliğinde iki kuleye ve 30 metrelik bir kubbeye sahiptir. Yapımında ise 800 tondan fazla mermer kullanılmıştır.

Dev-Sao-Paulo-Katedrali-Sao-Paulo

 

 

 

 

 

 

 

 

Salvador-Pelourınho:

Brezilya Bahia Eyaleti’nin Salvador kentinin batı kısmında yer alan tarihi bir mahalledir. Portekiz Koloni Döneminde kent merkezi olan ve Afrikalı kölelerin cezalandırıldığı bir disiplin bölgesi olarak da bilinmektedir. Koloni yıllarında ülkenin ilk başkentliğini yapması bakımından çok değerli olan bölge şu anda yeni dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak bilinmektedir. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan mahallede birçok eski ev, kilise ve kule vardır.

pelourinho

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.