Türk ressam Didem Ünlü’nün An(ı) Meselesi sergisi Londra’da…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü Türk ressam Didem Ünlü’nün aile fotoğraflarından yola çıkarak oluşturduğu serisi, gayrimenkul sektörünün global isimlerinden Peker Holding sponsorluğunda,  “An(ı) Meselesi / Memory Matters” adıyla, 14 – 26 Ocak tarihleri arasında Londra’da The Fitzrovia Gallery’de sergileniyor.

Ülkemizin yanı sıra yurt dışında da önemli başarılara imza atan sanatçımız, bu son sergisinde, yarattığı aile portreleriyle sanatseverleri, bilmenin ve hatırlamanın tarih ile  şimdi bağlamındaki yolculuğuna çıkarıyor.

Buluntu malzemelerin verdiği heyecanı farklı çalışmalarına yansıtan Ünlü, bu kez de annesinin dolabından bulduğu dikiş kağıtları üzerine hatıralarını işliyor. Sanatı zamanı durdurmak, konu aldığı insanları ölümsüzleştirmek ve toplumsal bilincimizin havuzuna veri eklemek için kullanan Ünlü’nün sergisi, Londra’da sanatseverlerin büyük ilgisini toplamayı başardı.

1993 yılından bu yana Londra’da yaşayan sanatçı, babasının Alzheimer hastalığına yakalanmasıyla birlikte, aile fotoğraflarına beraber bakmanın ikisi için bir rutine dönüştüğünü söylüyor. Serinin ortaya çıkmasında bir başlangıç noktası olan bu rutin, ressamın hafızanın genel olarak gücünden etkilenmesini sağlamış. Sanatçı, fotoğraftan aldığı bir an’ı başlangıçtan bitişe kadar süreç içeren bir resme dönüştürüyor. Kolaj tekniğinin kullanımının serinin kavramsal çerçevesini desteklediğini söyleyen Didem Ünlü: “Katmanlar yaratarak kendi kişisel tarihimi oluşturmak ve kendi katmanlarımın arasında; aile, kadın, çocuk, kimlik, benlik ve hafıza gibi kavramlarla buluşmak istedim. Bu buluşma sonunda da toplumsal bir aile hafızası oluşturmayı hedefliyorum. Kolaj tekniğini kullanarak ürettiğim son dönem çalışmalarım üst üste yığılmalarla bu katman oluşturma isteğime görsel uyumluluk açısından da ulaşmama yardımcı oluyor” diyor.

Türk sanatçıların elinden tutuyor

Londra’nın en ünlü galerilerinden The Fitzrovia Gallery’de düzenlenen serginin sponsorluğunu üstlenen Peker Holding, Türk gayrimenkul sektörünün yurt dışındaki önde gelen temsilcileri arasında bulunuyor. Serginin açılışına Peker Holding Yönetin Kurulu Üyesi Ayşegül Peker de katıldı. Sanatı toplumsal kalkınmanın en önemli unsuru olarak gören; bu kapsamda sanatı odağına olan çok sayıda projenin sponsorluğunu üstlenen şirket, özgün eserleriyle dikkat çeken genç müzisyen ve ressamların elinden tutarken; Türk sanatının dünyanın farklı coğrafyalarından tanıtılması için de var gücüyle çalışmaya devam ediyor.

Özgün Türk müziğini dünyaya tanıtacak

Bu kapsamda Peker Holding destekleriyle hazırlanan ve özgün Türk müziği eserlerinden oluşan bir albüm çalışmasının da yakın zamanda Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerde piyasaya çıkması bekleniyor. Sanat projelerinin yanı sıra, faaliyette bulunduğu bölgelerin sosyal ve ekonomik gelişimini de öncelikleri arasında gören Peker Holding’in, Londra’da gerçekleştirdiği toplumsal farkındalık projeleri de İngiliz basınının gündemine taşınmıştı.

5e25509f5542800e9460882d 5e2550955542800e9460882b Didem ünlü Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Peker 02

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.