TVF yıllık 10 milyar dolarlık projeyi finanse edecek…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Varlık Fonu (TVF) CEO’su Zafer Sönmez, Türk Telekom’da hisse yapısına ilişkin bir planlarının olmadığını belirtti ve “TVF birkaç yılda yıllık 10 milyar dolarlık projeyi finanse edecek” şeklinde konuştu.

“1980’lerde başlayan özelleştirme furyası ve bu yolla devleti ekonomide küçültme düşüncesi dünyada kendini tüketmiştir” diyen Türkiye Varlık Fonu (TVF) CEO’su Zafer Sönmez, “Özel sektörün ölçeğinin yetmediği alanlarda yatırım yapan, doğrudan yatırımcı çeken ve bu yolla hem ölçek büyüten hem de piyasa yapısını değiştiren bir rol oynayacağız” şeklinde konuştu. Bloomberg News’a açıklamalarda bulunan Sönmez, Singapur ve Malezya gibi Asya ülkelerinin bu modeli yıllardır başarıyla uyguladığının altını çizdi.  “Türkiye’nin de benzer bir modeli çok daha iyi uygulayabileceği bir potansiye sahip olduğunu belirtti ve “Bunun en iyi örneğini Turkcell’de verdik. Yıllardır devam eden ve özel sektörün çözemediği ortaklık yapısı sorununu çözdük. Bunu yaparken aynı zamanda buraya yabancı kaynak girişi sağladık” dedi. Türk Telekom’da hisse yapısına ilişkin bir planlarının olmadığını belirten Sönmez, “TVF birkaç yılda yıllık 10 milyar dolarlık projeyi finanse edecek” şeklinde görüş bildirdi.
Adana’da 10 milyar dolar büyüklüğünde petrokimya tesisi için fizibilite çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Sönmez, bölgesel bir enerji merkezi olacak proje için yabancı doğrudan yatırım yapmayı amaçladıklarını belirtti. Sönmez, “TVF Afşin-Elbistan Santrali için 6 firma ile görüşüyor” dedi. Sönmez, THY’nin de küresel havacılık konsolidasyonunda yerini alacağını söyledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.