Yaşamı Kucaklayan Program: Metabolic Balance

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fazla kilolarınız mı var? Yazın istediğiniz kıyafetleri giymekte zorlanıyor musunuz? Ve en en önemlisi kendinizi sağlıksız mı hissediyorsunuz? O halde Dr. Nazan Cihan’a kulak veriyoruz. Sevgili Cihan verilen kiloların kısa sürede alınmasından diyet yaparken yaşanılan açlık hissine kadar tüm merak edilenleri tek tek siz değerli okuyucularımıza anlatıyor. Ve bir de kadınlar için mucizevi beslenme programı Metabolic Balance’a dair tüm detayları…

 

Güzel ve başarılı Doktor Nazan Cihan, sağlıklı ve yağ yaktıran beslenme programı Metabolic Balance’in ayrıntılarını Black or White’a anlattı. Kişiye özel hazırlanan bu beslenme programında;  kan tahlili, fiziksel özellikler ve kişinin genel sağlık durumu göz önüne alınıyor. Tamamen doğal beslenmeye dayanan bu sistemle, düzgün uygulanması halinde sağlıklı ve kolayca yağ yakmak artık mümkün. Cihan, özellikle karın çevresi yağlardan kurtulmak isteyenlerin programlarını çokça tercih ettiğini belirtiyor.

 

 Metabolic Balance beslenme programı nedir ve kilo kontrolü neden bu denli önemlidir?

 

Obezite çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri. Gelişmekte olan ülkelerde, yetişkin insanların yaklaşık %65’i hem obeziteyle, hem de fazla kilonun neden olduğu sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. İnsülin direnci de artık çok yaygın. Hareketsiz geçirilen uzun çalışma saatleri, yanlış beslenme, genetik sebepler insanları insülin direncine aday yapıyor. İnsülin direnci; hipertansiyon, kanser, koroner arter hastalığı, diyabet, inme gibi bu beş yaygın toplumsal hastalık için büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu yüzden, birçok farklı diyet yöntemi geliştiriliyor, deneniyor. Bu yöntemlerin bir kısmından fayda görüyoruz, bir kısmı başarısız oluyor; ama sonunda “Yoyo etkisi” yüzünden, verdiğimiz kiloyu ne yazık ki geri alma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyoruz.

 

Obezite sağlığımızı ne gibi rahatsızlıklarla tehdit ediyor?

 

Obezite şunlara sebep olarak sağlığımızı tehdit etmektedir; karaciğer yağlanması, kalça ve dizde artroz, uyku apne sendromu, arterskleroz, erektil disfonksiyon, kalp krizi, tromboz, depresyon. Kısacası, obeziteyle mücadele etmek için, insanın özüne dönmesi, kendi metabolizmasına uygun tarzda beslenmesi gerekiyor. Bu yüzden, metabolizmanın ideal şekilde çalışmasını amaçlayan ve bir diyet değil, metabolizma programı olan “metabolic balance” adı son yıllarda çok sık telaffuz edilmeye başlandı. Almanya’da Dr. Wolf Eckhart Funfuck tarafından bulunan ve geliştirilen bu program yaklaşık 30 ülkede, 9 yıla yakın bir süredir de ülkemizde yaygın olarak uygulanıyor.

 

Kan tahlili yapıldığını belirttiniz. Bunun kan grubu diyeti veya gıda intolerans testi ile bir benzerliği var mı?

 

Hayır, herhangi bir benzerlik veya ilgisi yok. Kan bulgularında belirli minerallerin eksik olduğu tespit edilirse, bu bileşenlerin çokça bulunduğu besinler seçiliyor. Ürik asit fazla ise ürik asit içeriği düşük olan besinler listede yer alıyor. Ayrıca kişinin karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerine, kan şekeri düzeyine bakılıp metabolizması değerlendiriliyor. Kişiye özel seçilmiş besinler, kişiye özel miktarlarda titizlikle hazırlanarak metabolizmanın dengeye getirilmesi hedefleniyor. Bu da beraberinde kilo kontrolünü, yağ yakımını sağlıyor.

 

İnsanlar diyet yaparken aç kalırım endişesi taşıyor. Metabolik balanceta’da bu durum nasıl?

 

Öğünler tamamen kişiye özel miktarlarda ve içerikte hazırlandığı için, kişi kendisi için gereken protein karbonhidrat ve yağı almış oluyor. Böylece kan şekeri ve tansiyon dengelenmiş oluyor ve kişi herhangi bir konforsuzluk hissetmiyor. Tam tersine son derece fiziksel ve zihinsel yüksek verimlilikte, enerjik ve canlı hissediyor.

 

dsc_7600

 

Kilo vermek dışında başka faydaları var mı bu beslenmenin?

 

Elbette, aslında bu bir genel sağlıklı beslenme programı.  En çok başvuru nedeni kilo vermek olmakla beraber; günlük zihinsel ve bedensel verimliliği arttıran, canlılık ve enerjik hissettiren bir beslenme tarzı. Beslenmenin düzenlenmesiyle birlikte, daha önce hissedilen yorgunluk; yerini enerji artışı ve canlılığa bırakır. Kişi yaşam kalitesinin yükseldiğini hisseder. Ayrıca Metabolic Balance ile yağ dokusu kaybedilirken kas ve bağ dokusu güçlenir. Zayıflama sürecinde yüzde ve vücutta görülen kırışıklıkların ve sarkmaların bu program uygulanırken oluşmadığını gözlüyoruz.

 

Programa kimler katılabilir?

 

Kilo vermek isteyenler, kilo almak isteyenler veya sadece metabolizmamı düzenlemek, sağlıklı beslenme biçimini yaşamak istiyorum diyenler katılabilir.

 

YoYo Etkisine Dikkat!

Verilen kiloların tekrar hızla alınması pek çok kişinin sorunu. Bu konuda ne söylersiniz?

 

Evet, bu sıkça duyduğumuz bir sorun. Buna tıpta YoYo etkisi diyoruz; beslenme yetersizliği nedeniyle aşırı yeme ve yağ oranında artış. Metabolic Balance beslenmede yeterli protein ve düşük glisemik yüklü seçilmiş kombinasyonlarla YoYo etkisi önlenmeye çalışılmıştır.  Tabi dört evreli bu programın koruma döneminde de bazı basit kurallara uyulması önemlidir.

 

Metabolizmayı nasıl dengeliyorsunuz Metabolic Balance’de?

 

Bildiğimiz gibi vücudumuzun dengesi hormonlar tarafından sağlanır. Bu hormonlar vücut tarafından üretilebiliyorsa sorun yok. Ama kilo sorunu olanlarda üretim yeterli seviyede olmuyor. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin ve ‘metabolik sendrom’ olarak adlandırılan çağımızın hastalığından korunmanın yolu vücudumuzun hormon dengesinin sağlanmasından geçiyor. Metabolic balance bu hormon dengesini özellikle de vücudun insülin seviyesini normalleştirmeyi hedefleyen bir sistem.  Burada metabolik sendromu biraz açmak lazım. Karın çevresi ölçüsü erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm’yi geçmemeli (WHO kriterleri). Bunun eşliğinde; trigliserid denen kan yağı artışı, hipertansiyon, açlık kan şekeri artışı, HDL denen iyi kolesterol azlığı gibi kriterlerden en az ikisinin varlığı metabolik sendromu tanımlar. Ve bu kişiler dolaşım bozukluğu ile beraber ileride kalp krizi, felç ve erkeklerde erektil disfonsiyon gibi rahatsızlıklara adaydırlar.

 

Metabolic Balance’ın olmazsa olmaz kuralları nelerdir?

 

Sekiz temel kuralımız var: 1. Her gün üç öğün yenilmeli (çok nadir istisna yapılabilir). 2. Öğünler arasında en az beş saatlik süre olmalı. 3. Bir öğün 60 dk’dan uzun sürmemeli; istisnai olarak sürecekse 15 dk ara verip tekrar proteinle başlanmalı. 4. Yemeğin ilk lokması mutlaka protein olmalı, dengeli insülin salınımı için. 5. Her öğünde sadece bir çeşit protein yenilmeli ve bir öğünde yenen protein başka bir öğünde yenilmemeli. 6. Son öğün saat 21.00’de bitirilmeli. 7. Her gün mutlaka bir elma yenmeli. 8. Vücudun ihtiyacı olan yeterli su mutlaka içilmeli (kilo başına 35ml).

 

Zayıflamanın Olmazsa Olmazı Su

Zayıflamak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

 

Belirttiğim noktalarla beraber ayrıca hareketli, aktif bir yaşam sürülmeli. Genel sağlık kontrolleri mutlaka yapılmalı. Bol su içmek zayıflamanın ve sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı. Bunu basit görüp pek çok kişi bu önemli noktayı atlıyor. Zayıflatıcı hap, karışım vs. bunlardan uzak durulmasını öneriyorum. Doğal ve doğru beslenerek zayıflamak mümkün.

 

Metabolic Balance’de ekmek tamamen kesiliyor mu?

 

Hayır, tamamen kesilmiyor. Onda da dilim sayısı kişiye özel belirleniyor. Ancak mutlaka glisemik yükü düşük olduğu için çavdar ekmeği tüketiyoruz. Kişi hiç istemiyorsa ekmek yemeyebilir de.

 

Ne kadar sürelik bir program bu?

 

İki, dört ve altı aylık seçenekler var. Kişinin ihtiyacı ve isteğine göre karşılıklı karar veriliyor. Genelde dört aylığı öneriyorum. Haftalık veya on günde bir yapılan kontrollere gelinmesi önemli. Karın çevresindeki ölçüyü özellikle takip ediyoruz. İleride hastalık oluşturma potansiyeli olan bu yağlardır.

 

Sağlık Doğru Beslenme İle Başlar

Siz formunuzu nasıl koruyorsunuz?

 

 Elbette Metabolic Balance beslenme ve spor ile. Fitness, aletli pilates ve kardio egzersizleri benim olmazsa olmazım. Spor salonunda spor yapmayı seviyorum. Zaman zaman da açık havada toprak zeminde yürümeyi severim.

 

Son olarak yeni projeleriniz ve hedefleriniz neler öğrenmek isteriz.

 

Mevcut kariyerimi başarı ile sürdürmek istiyorum. Kilo kontrolünün sağlıklı yaşamdaki yerine biraz daha vurgu yapan, bunu yayan çalışmalar içinde olmayı planlıyorum. Sağlık, doğru beslenme ile başlar! Bu bilinci yaymak istiyorum.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.