Yaşar Aşçıoğlu, Rekabet kaliteyi de beraberinde getirir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sektöründe gerçekleştirdiği başarılı projeleriyle adından söz ettiren Aşçıoğlu Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ile inşaat sektörünü, projelerini ve hedeflerini konuştuk…

“Rekabet kaliteyi de beraberinde getirir” diyerek, dergimize özel açıklamalar yapan Yaşar Aşçıoğlu “Eğer bir gün dünyadaki bazı markalar gibi, biz de ülkemiz dışında bilinen ve tercih edilen bir marka olursak, işte o gün kendimi başarılı sayacağım.” sözleriyle sektörü değerlendirdi.

– İnşaat sektöründe özellikle rezidans projeleriyle adınızdan söz ettiriyorsunuz. Bu anlamda Selenium Ataköy projesine dair neler söylemek istersiniz?

Aşçıoğlu İnşaat olarak rezidans projelerini dünyadaki son teknolojik gelişmeler doğrultusunda büyük bir titizlikle inşa ediyoruz. Ataköy Selenium projesi bulunduğu bölgede oldukça farklı bir proje oldu. Selenium serisinin yedincisi olan bu projede 320 daire mevcut. Ve projenin yüzde 50’si gibi ciddi bir bölümü satışa çıkar çıkmaz satıldı. Çünkü biz konforlu ve yaşayan binalar yapıyoruz. Herkes Selenium kalitesinin farkında…

“Herkes bildiği işi yapmalı!”  

– Özellikle son dönemde inşaat sektöründe hızlanan rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnşaat sektöründe rekabet kaliteyi de beraberinde getirir. Daha iyi projeler üretilmesi ve farklılık yaratma çabasının oluşması için rekabet elbette olmalıdır. Fakat problem, rekabet ettiğimiz firmaların inşaatçı olmaması… Bu işi meslek edinmiş ve işi bilen kişilere saygım sonsuz; fakat sektörde yer alan firmaların büyük çoğunluğu bu işi aşk ile yapmıyor. İnşaat sektörünü bir yatırım aracı olarak görüyor. İnsanların; hayatı, çocukları, geleceği söz konusuyken bu meslekten para kazanıp zengin olayım derdine düşmek ölü soymak gibi bir şey. Bu durum bana göre hiç doğru bir şey değil… Gelecek yüzyılda dünyada liderliğe oynayan ve Türkiye’yi şekillendirecek yeni nesillerin yetişeceği yerleri yapıyor olmak, önceliğimiz olmalıdır. Bu anlamda inşaatçılığı vatani görev gibi yapıp iyi projeler üretmek lazım. Sonuç olarak herkes bildiği işi yapmalı. Hayatını, bu işin ehli olmayan birisine teslim etmek kadar yanlış bir şey olamaz…

“Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır!”

– Ev almak isteyen ancak kafalarında soru işareti olan insanlara tavsiyeleriniz, önerileriniz nelerdir? Doğru yatırım yapmanın bir püf noktası var mı?

Konut yatırımı yapmak isteyen insanlara tavsiyem “Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır.” diyemeyen hiç kimseyle alışveriş yapmamalıdır. Yarın, öbür gün dev gibi binalarının sistemlerinin çöktüğünü göreceğiz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bu işi kendine meslek edinmiş, yıllardır bu işi yapmış, işinin ehli kişilerle alışveriş yapmaları daha doğru olur. Aksi takdirde çok pişman olurlar. Fakat iş işten geçmiş olur…

– İstanbul’da konut stoklarını yeterli buluyor musunuz?

İstanbul’daki konut stoklarını yeterli bulmuyorum. Mevcut yapıların %90’ının kötü olduğu bir şehirde konut stoklarının varlığından söz edilmesi bile mümkün değil.

– Peki kentsel dönüşüm hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda çalışmalarınız var mı?

Selenium Ataköy projemiz bir kentsel dönüşüm projesidir. O bölgede başka projeler de yapmaya devam edeceğiz. Şuan yapılan kentsel dönüşümü takdir ediyorum ama yeterli bulmuyorum. Mevcut binaların hem konfor hem deprem hem de şehircilik açısından yüzde 80’inin yıkılması gerekiyor.

“Hedefimiz gerçekleştirdiğimiz projelerle dünyaya örnek olmak!”

– İlerleyen aşamalardaki hedeflerinizi ve projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Bizim hedefimiz, gerçekleştirmiş olduğumuz projelerle dünyaya örnek olmak. Eğer bir gün dünyadaki bazı markalar gibi, biz de ülkemiz dışında bilinen ve tercih edilen bir marka olursak, işte o gün kendimi başarılı sayacağım. Herkesin yaptığı gibi bir proje yaparsak, rutinin dışına çıkmayıp fark edilmezsek asla başarılı olamayız. Ükemizin gelişmişliğinin bir göstergesi olan yaşam kalitesini yükseltmek uğruna her türlü özveriyi göstermeyi, gelecek nesillere örnek olacak, teknolojisi yüksek en konforlu yapıları inşa etmeyi, müşteri memnuniyetine azami derecede özen göstermeyi kendimize ilke edindik. Bakırköy bölgesi bizim hedef kitlemize uyuyor. Bu bölgede birçok projeye imza atacağız. Ataköy bölgesinde de başka proje girişimlerimiz olacak. Konut projelerinin yanı sıra Bodrum’da 30.000 m2 kapalı alana sahip Aşçıoğlu Alışveriş Merkezi projemiz var. İlerleyen aşamalarda eğer anlaşabilirsek, yurt dışında da proje girişimlerimiz olacak.

Kısaca Yaşar Aşçıoğlu…

Trabzon’un Of ilçesine bağlı bir ailenin mensubuyum. Fakat Adapazarı Akyazı’da doğdum. Evliyim üç çocuğum var. İnşaat sektörüne 1967 yılında babam Selahattin Aşçıoğlu aracılığıyla girdim. Babam, Aşçıoğlu İnşaat’ı 1967’de kurdu. Şirketin kurulduğu yıllarda ben çocuktum. 1980’de ise babamdan işi devraldım. O günden bu yana; yüzbinlerce m² konut, iş merkezi, çarşı, fabrika inşaatı yaparak inşaat sektöründe birçok yatırım gerçekleştirdik.

“Desteğimiz devam edecek!”

Otizmli çocukların erken tanısının konulması, özel eğitim ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla faaliyetlerine devam eden Tohum Otizm Vakfı’na, satışlarımızdan daire başına 1000 TL bağış yaparak destek vermeyi sürekli kılacağız.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.