12 Avrupa markasını chAlk çatısı altında topladık!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“4-16 yaş arası, her bir parçası tek tek tarafımızca seçilerek, markalar arasındaki tarz ve konsept uyumunu da gözeten bir yaklaşımla, 12 Avrupa markasını chAlk çatısı altında topladık”

 

“Günümüzde alışveriş çılgınlığı olarak tabir edilen satın alma merakımızın, yeni nesil için ezber bozan bir anlayışa dönüşmesini çok arzuluyorum” diyen chAlk Çocuk Mağazası’nın kurucusu Aslı Tusavul ile çocuk giyimi üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

 

– Aslı Hanım öncelikle, vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz? Aslı Tusavul kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

15 yılı aşkın bir süre, tasarım ve tekstil endüstrisinin çeşitli kollarında mesleki tecrübelerim oldu. Geçmiş birikimlerimin ve sonrasında anne olmamın da etkisi ile, yakın bir zamanda Kanada’da kurmuş olduğum yaşama paralel, kendimi çocukların dünyasında konsept mağaza yaratmak adına proje geliştirirken buldum.

 

Bu konseptin çıkış noktası, her ne kadar uzun yıllardır gönlümün bir köşesinde, ucu çocuğa dokunan bir yenilik ortaya koyma fikri olduysa da, farklı bir ülkede yasam tecrübesi edinmemin de, beni hızla harekete geçirmesi adına çok büyük bir etkisi olduğunu da yadsıyamam.

 

– Çocuk giyim sektörüne girişiniz nasıl oldu, bize öykünüzü anlatır mısınız?

 

İşim gereği yurtdışına yapmış olduğum seyahatlerimin çoğunda, boş vakit bulduğum her an vitrin gezmek ve bunları fotoğraflamak adına müthiş bir merakım vardı. Göz önünde olanların aksine, ara sokaklara sıkışmış olan özel vitrinlereydi ağırlıklı merakım. Bu arada çocuklarım oldu. Vitrin fotoğraflarına olan ilgimin yanına bir de bu vitrinlerin ait olduğu çocuk dükkanlarını ziyaret etmek eklendi. Çok özel markalarla tanıştım. Bunların hiçbiri bizim ülkemizde bilinmiyordu. Doğdukları ülkelere has, çok özel butik üretimlerden çıkan, her biri tasarım ve kesim harikası parçalardı. Ancak o dönemlerde perakende sektörüne girmek benim için doğru bir zaman dilimi değildi. Doğru zaman Kanada ile başladı.

 

– Ürün seçimini nasıl yapıyorsunuz ve bu konuda nelere dikkat ediyorsunuz?

 

4-16 yaş arası, her bir parçası tek tek tarafımızca seçilerek, markalar arasındaki tarz ve konsept uyumunu da gözeten bir yaklaşımla, 12 Avrupa markasını chAlk çatısı altında topladık. Bir okul gününden, bir arkadaşın doğum günü partisine kadar, farklı ortamlarda çocuklara kendi duruşlarını ifade edebilecekleri hem tarz, hem esprili ve aynı zamanda içerisinde rahat hissedecekleri seçenekler mevcut.

 

İki tane erkek çocuk annesi olmamın da payı olduğundan, giyim konusunda karşılaşılması muhtemel sıkıntıları çok iyi bildiğimi düşünüyorum. Çocuklar genelde kendilerini sıkan, kasan, şık dahi olsa rahatsız parçaları giymekten hoşlanmazlar. Onları çoğu zaman şık giydirmek adına aslında biraz rahatsız ederiz. chAlk için yaptığımız seçimlerde bu noktaya özellikle dikkat ettik. Günümüz gençleri ve çocukları günlük kullanımlarında rahatlıklarından ödün vermemek için ağırlıklı sweatshirt, eşofman ve t-shirtleri tercih ediyorlar. Bu sebeple kreasyonumuz ağırlıklı olarak şık ama rahat olan bu tip kombinasyonlarla dolu…

 

– Türkiye’deki ilk şubenizi Nişantaşı’nda açtınız. Peki başka şubeler de açmayı planlıyor musunuz?

 

Evet. Asya yakasında inşaatı sürmekte olan Emaar projesindeki yerimizi aldık. 2016 kış koleksiyonu ile chAlk Emaar’dayız.

 

– Gerçekten heyecan bir marka; sizce chAlk’ı diğer çocuk markalarından ayıran en büyük özellik nedir?

 

ChAlk’ı diğer markalardan ayıran en başlıca özellik, barındırdığı markalar arasındaki uyum ve bütünlük. ChAlk’a girildiğinde hissedilen, markalar arasındaki bu uyumlu geçiş, müşteriye seçim ve kombinasyon yaratma kolaylığı veriyor ve eğer genelinde chAlk, müşterinin şahsi beklentisine uyan bir tarza sahip ise, artık o ailenin vazgeçilmezi oluyor. Türkiye’de çocuk ve genç giyim sektöründeki ithal markalar, genelde kendi isimlerinin altında mağazalar açıyorlar. Ama chAlk tek bir markaya bağlı kalmadığı için, daha çeşitli alternatifler sunabilmenin avantajını yaşatıyor.

 

– Sektöre yeni giriş yapmak isteyenler için neler söyleyebilirsiniz?

 

Çocuk sektöründe eğer farklı, rahat giyilebilen, kaliteli ve sağlıklı ürünleri satmak adına yola çıkarsanız, tarzınız ve mesajınız ne olursa olsun, muhakkak keşfedilirsiniz. Önemli olan her bir parçaya aynı aşkla yaklaşmak…

 

– Bu keyifli söyleşinin sonuna gelmişken, eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

 

Eklemek istediğim şey, chAlk felsefesi!.. Bu da kısaca şöyle; günümüzde alışveriş çılgınlığı olarak tabir edilen satın alma merakımızın, yeni nesil için ezber bozan bir anlayışa dönüşmesini çok arzuluyorum. Bu sebeple chAlk çatısı altında bulunan ürünleri çok yönlü seçmeye gayret ettim. Alışverişe çıkmış bir aile ve özellikle de çocuğun ne kalitede bir ürüne para ödüyorum, cilt sağlığıma uygun mudur, üç yıkamada rengi solar mı gibi soruları, bilinçli bir tüketici olma yolunda, kendisine sorması gerektiğini düşünüyorum. chAlk’tan satın almakta olduğu ürüne, piyasada var olan marka genelinin bir miktar üzerinde bir bedel ödesin, ancak almış olduğu ürün ve ürünleri, kalitesinden odün vermeden, SEVEREK ve SAHİPLENEREK ilk günkü heyecan ile uzun süre giysin. Daha az kalem alışveriş yapıp, satın aldığı her parça eşyasının özel olduğunu hissederek benimsesin.

 

Çocuklarımız geleceğin anne ve babaları olacak. Ve büyüdüklerinde, bu alışveriş bilincinden hareketle, yine sevdiklerine alışveriş yapsınlar isterim.

 

Çoğunlukla, ihtiyaç ve hedef koymadan yapılan yüklü alışverişlerin, “Bir sürü ürün aldım ama halen giyecek birşey bulamıyorum” durumunun bu jenarasyondan kalkmasını çok arzu ediyorum…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.