Bayrak Yarışının Galibi Aşcıoğlu İnşaat…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İrfan Aşçıoğlu ile projelerine dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İrfan Aşçıoğlu ”Türkiye’de bir markayız hedefimiz dünyada bir marka olmak.” diyor…

İnşaat sektöründeki başarılarınızla aileniz ve sizi tanınıyoruz.. Bize kendinizden ve projelerınızden bahseder mısınız?

1982 yılında İstanbul’da doğdum. evliyim 2 kızım var. Yeditepe görsel iletişim tasarım mezunuyum. 15 yıldır şirketin yönetim  kurulundayım. 3 dönemdir inşaatçılar derneği (İnder) yönetim kurulundayım. Türkiye aile işletmeleri derneği (Taider) nın kurucu üyesi ve Trabzonspor kongre üyesiyim. Şirketimiz 1967 yılında dedem Selahattin Aşçıoglu tarafından kuruldu. Kurulduğumuz günden beri hep merkezi Lokasyonlar da yer aldık. Merkezde her zaman bilinen bir firmaydık. 2000’li yılların başında Türkiye’de  markalaşma ve kurumsallaşma başladı. Bizde 2001 yılında ‘Selenium’ markamızla projeler yapmaya başladık. Bu zamana kadar konut ağırlıklı olmakla birlikte ofis, çarsı, hastane gibi yatırımlarımız oldu. Şuanda devam eden 2 projemiz var ikisi de Ataköy’de yer alıyor. Selenium Atakoy projemizde 3 blok yer alıyor toplam inşaat alanı 74000 m2 340 dairemiz var tamamı konut ayrıca altında 8000 m2′ lik mağaza alanımız var. Projenin yarısı yeşil alan. Bu projede dünyanın önde gelen firmaları Bang&olufsen ve zöet ile işbirliğimiz var. 2016 Eylül ayında teslim hedefimiz var. Selenium Retro ise toplamda 45000 m2 .2 bloktan oluşuyor. Bir blok ofis bir blok konut toplamda 400 daire ayrıca yatay ofislerimiz ve mağaza alanlarımız var. Retroyu ise 2017 ikinci yarısında teslim etmeyi hedefliyoruz. .Bununla birlikte yine Ataköy’de 3. projemiz için imzamızı attık şu anda proje aşamasında. yaklaşık 400 daire daha gelecek 3. proje ile birlikte aynı ada içerisinde  1140 daire üretmiş olacağız. Sarıyer de arsamız var proje geliştirmek için acele etmiyoruz yakın zamanda başlamayı düşünüyoruz yine e-5 üzerinde imzaladığımız bir arsamız var. O arsamızın çalışmaları devam ediyor. Markamızı yurtdışına tasıma vizyonumuz vardı. O düşüncemiz Dubai’de Deyaar grubu ile birlikte  Midtown By Selenium adıyla Haziran ayında hayata geçirip markamızı yurtdışına taşıyacağız.

Aşçıoğlu’nun başarı serüveni 3. kuşak olarak sizinle devam ediyor. Bu başarı hikayesinin temelinde ne vardı? Aşçıoğlu’nun yıllardır başarılı bir şekilde sektörde ayakta kalmasını sağlayan asıl neden, başarının sırrı nedir?

Şirket olarak başarmayı ve güzel işler yapmayı ilke edindik. Bizim için her zaman taahhüt ettiğinin bir fazlasını yapan şirket diye bahsederler. Zamanında dedemden daire alan müşteriler ve onların çocukları torunları hala bizden almaya devam ediyor. Dairelerimizde bir civata bile eksilince veya bir arıza olunca hala müşterilerimiz bizi telefonla arıyor. Çok güvenilir ve temiz bir ismimiz var bizde bunu devam ettireceğiz inşallah. Bu bir bayrak yarışıdır dedem kurdu, babam Türkiye’de bir marka yarattı bizde dünyada bilinen ve aranılan bir marka yaratma hedefindeyiz. Dinamik bir şirketiz Yönetimde babam Yaşar Aşçıoğlu ve kardeşim Cenk Aşçıoğlu ile iş bölümlerimizi yaptık, hızlı kararlar alabiliyoruz.

 

 

 

İş hayatına daha üniversitede eğitim görürken atıldınız. İleri dönemlerde sektörde erken pişme olarak tabir ettiğimiz durumun ne gibi avantajlarını gördünüz?

Babam beni 7 yaşından itibaren her haftasonu şantiyelere götürmeye başladı.Klişe olacak ama şantiyede ve ofiste her işi yaptım. Bunların hepsi bana çok büyük tecrübe oldu. üniversiteye başladığım zaman 20 yaşında Kemerburgaz’daki Selenium Country projemizde il büyük sorumluluğumu aldım. Hem okula gidip hem de şantiyenin başında duruyordum. Sonraki projelerimizde de sorumluluklarım devam etti. babam çok erken yaşlarda bana yetki verdi ve bizim bu günlere gelmemizi sağladı. Türkiye’ye damga vuran başarılı projeler gerçekleştirdik Bu projeler süresinde büyük tecrübeler edindim.

Residans tipi konut kültürünü Türkiye’ye ilk getiren şirket olarak biliniyorsunuz. Bu başarılı atılımı gerçekleştirirken nasıl bir yol izlediniz?

Türkiye ciddi bir yol ayrımındaydı. Markalaşmayan ve kurumsallaşmayan firmaların yok olmaya mahkum olduğu bir dönemdi. Eskiden mahalle müteahhitliği vardı Büyük projeler yoktu. 2000 yılından sonra her şey değişti. Bizde bunu yapan ilk firmalar arasında yer aldık. Bununla gurur duyuyoruz.

 

Sektörde öncelikle halledilmesi gereken sorun sizce nedir? 

Kesinlikle kentsel dönüşüm. Yıllardan beri konuşuluyor ama bir türlü istenilen şekilde ilerlenemiyor maalesef. yıkılıp dönüştürülmesi gereken çok ciddi bir yapı stoku var. Hak sahipleri sağlam binada oturayım anlayışında değiller. Buradan nasıl ne kar ederim anlayışındalar. Bu zihniyetin değişmesi gerekli. Bir diğer eksikliğimiz parsel bazında dönüşüm. Genel anlamda şuanda karınca hızında gidiyoruz parsel bazında istediğimiz seviyeye ulaşamayız ada bazında gerekiyorsa Belediye, Büyükşehir Belediyesi, Bakanlık destekli adalar oluşturmamız ve acil bir şekilde dönüşüm planlamamız gerekli. Bu süreçler gerçekten çok zor ama hükümet bu işin arkasında olursa çözülür diye düşünüyorum. Şuanda İstanbul’un genelinde tek aracın geçerken zorlandığı caddeler sokaklar var deprem olduğunda günlerce haftalarca ulaşılamayacağımız semtler olacak. Temennim geç olmadan elbirliğiyle bu işi çözmemiz.

Hayatınızda ilk başarı hissini ilk nerede hissettiniz?

2006 yılında kardeşim Cenk Aşçıoğlu ve aile dostumuz ve ortağımız Yavuz Yılmaz ile birlikte yurtdışında faaliyet göstermek üzere bir şirket kurduk. Arnavutluk’ta Enka-bechtel ortaklığının aldığı bir yol işi vardı. İşi biz aldık ve dönüşümlü olarak Arnavutluk’a gidip geldik. 3 yıllık süreçte aldığımız işi anlımızın akıyla bitirdik.

Müşterileriniz arasında ünlü simaların da olması dikkat çekiyor. Sizin hedef kitlenizde kimler var?

Projelerimiz Şehir merkezinde olduğundan ve markamızdan, yapı kalitemizden dolayı genelde a+ müşterilere hitap ediyoruz.

Önümüzdeki yıllardaki hedeflerinizden bizlere bahseder misiniz?

Türkiye’de bir markayız hedefimiz dünyada bir marka olmak. Bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz

Köklü kurumsal kimliğinizin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine verdiğiniz önem de oldukça büyük. En çok hangi alandaki sosyal sorumluluk projelerine ağırlık veriyorsunuz?

Selenium Ataköy projemizde, Tohum Otizm vakfı ile birlikte çalışıyoruz. Projeden daire alanlar, Adına vakfa 1000 TL bağış yapıyoruz. Selenium Retro projesinden daire alan müşterilerimiz adına ise Türk Eğitim Gönüllüleri vakfına (TEGV) 1000 Tl bağış yapıyoruz. Diğer projelerimizde de aynı şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Özel ilgi alanlarınız neler? İrfan Aşçıoğlu, iş hayatı dışında kısaca nasıl bir hayat sürüyor?

değişik ülkeler görmeyi seviyorum. Fırsat buldukça yurt dışına çıkıyorum. Farklı vizyon katıyor insana. Futbola özel bir ilgim var. Futbol maçlarına gidiyorum. En büyük keyfim çocuklarım ve sevdiklerimle vakit geçirmek. Spor yapmak vazgeçilmezlerim arasında hafta içi ve hafta sonu sürekli yürüyüş yaparım

 

Yorumlar kapalı.