Teknoloji ve El İşçiliğinin Eşsiz Harmanı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelenekselliğin teknoloji ile muhteşem uyumunu yakaladığı, dünyaca ünlü bir marka; RIMOWA. 117 yıllık deneyimi ile yenilikçi kimliğinden ödün vermeden başarılarını sürdürüyor. Türkiye’ye gelişinin yedinci yılını geride bırakan RIMOWA, bavul ve çantalarını lüks segmentin beğenisine sunuyor. 2016 yılında, seyahat sektöründe bir ilk olarak uygulamaya geçen RIMOWA elektronik etiket sistemi,  sıklıkla seyahat eden iş adamları için vazgeçilmez bir ayrıcalık yaratıyor.

 

Seda Yelkencioğlu Sindel’i Vespa’sıyla bir toplantıdan diğerine yetişmeye çalışırken görürseniz hiç şaşırmayın. Kendisi, İstanbul’un bitmez trafiğinde motor kullanmayı tercih edenlerden… Tam bir doğa tutkunu, müthiş bir hayvansever… Bunu ‘hayatımın anlamı’ dediği kedilerinden bahsederken çok daha iyi anlıyoruz. Fakat biliyoruz ki siz onu daha çok iş dünyasındaki başarılarıyla tanıyorsunuz. Dünyaca ünlü Alman valiz markası RIMOWA’nın Türkiye distribütörlüğünü yapan Seda Yelkencioğlu Sindelile RIMOWA’nın Türkiye’ye geliş öyküsünü dinlemek için bir aradayız. RIMOWA’ya dair tüm merak ettiklerimizin cevabını bulduğumuz söyleşimiz için keyifli okumalar…

 

Seda Hanım, sizi kısaca tanımak isteriz. Seda Yelkencioğlu Sindel kimdir, bize kendinizden bahseder misiniz?

 

1976 yılında Ankara’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da, üniversiteyi de Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde okudum. Üniversiteden sonra Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nin bir yıllık Fransızca kursunu bitirdim. 2000- 2008 yılları arasında Marsa Sabancı’da çalıştım. 2008 yılında da bünyesine RIMOWA Türkiye distribütörlüğünü de dahil ettiğimiz Gökyüzü Havacılık şirketini kurduk.

 

RIMOWA markasını yakından tanıyabilir miyiz? Nasıl bir marka yolculuğu var RIMOWA’nın?

 

RIMOWA alüminyum ve polikarbon materyallerden üretilen dünyanın önde gelen bavul markası olmakla birlikte üretimini halen Almanya’da sürdüren nadir bavul üreticilerinden biridir. Sektördeki duruşu, piyasadaki kendine özgü ve geleneksel tavrıyla 117 yıldır imalatçı kimliğini korumuştur. RIMOWA için ‘Made in Germany’ ve ‘German Engineering’ (Alman mühendisliği) terimleri üstün malzemelerin, sıra dışı ürün tasarımının yüksek teknolojiyle zekice birleştirilerek en kaliteli şekilde üretilmesi anlamına gelir. Sürekli yenileyici tarzı, optimizasyon çalışmaları hem şık hem de kusursuz yapısı kendine özgü oluklu bavul tasarımını yaratmasını sağladı. Geleneksel bir şirket olan RIMOWA, Köln şehrinde kurulmuş ve dünyada 65 ülkede ürünlerini kendi mağazalarında ve seçilmiş distribütörler aracılığıyla lüks segmentteki fashion mağazalarında satışa sunuluyor.

 

Aile Hediyesinden Başarı Yolculuğuna

 

RIMOWA’nın çok köklü bir tarihi olduğunu biliyoruz. Fakat Türkiye’ye gelişi 7 sene önceye dayanıyor. Türkiye’ye geliş süreci nasıl gelişti?

 

Yaklaşık 8 yıl önce profesyonel iş hayatıma son vererek kendi işimi kurmaya karar verdiğimde, özel uçak kiralama ve satış işine girdik. Profesyonel anlamda bu işi yapan çok nadir şirketlerden biriydik. Bu iş dalının yanı sıra, Türkiye’de olmayan lüks segmentte bir ürün ithalatı arayışındaydık. Arayışımız sürerken Almanya’ya bir iş ziyaretim sırasında Topas laptop çantası almak istedim. Halen kullandığım laptop çantamı alırken Türkiye’ye getirme fikri ortaya çıktı. Dünyaca bilinen, kaliteli ve fonksiyonel bir marka olan RIMOWA’yı çok uzun senelerdir kullanıyorduk.  İlk RIMOWA valizlerimiz 1995 modeldi. Babam Uğurman Yelkencioğlu’nun bana ve ikizim Sena Yelkencioğlu’na hediyesiydi. Ailemizin de desteğiyleseverek kullandığımız markayı Türkiye’ye getirmek için girişimde bulunmaya karar verdik. RIMOWA HQ ile bağlantıya geçerek uzunca süren görüşmelerden sonra, RIMOWA’nın Türkiye distribütörü olduk.

 

RIMOWA’yı Türkiye’ye getirdiğinizde nasıl bir ilgiyle karşılaştınız?

 

RIMOWA’yı Türkiye’de ilk önce Beymen mağazalarında satışa sunduk. Bavul ürün kategorisinde ilk ve tek markaydık. RIMOWA tüm dünyada bilinen bir markaydı. Fakat Türkiye pazarına girdiğimizi mevcut ve potansiyel müşterilerin öğrenmesi ve bilinirliğin artması yaklaşık1-1.5 yıl sürdü. RIMOWA’nın kolleksiyonerleri vardır. Alüminyum materyelle üretilen Topas modelleri müşterileri ile polikarbon materyalle üretilen Salsa, Limbo ürün grupları müşterileri ayrıdır. Tüm RIMOWA ürün gruplarının artık Türkiye’de de ulaşılabilir olması hem Türk müşterileri ve hem de turistleri çok memnun etti.  RIMOWA’nın teknik servis hizmetini kendi bünyemizde özel eğitimli teknik servis elemanları tarafından ilk günden beri verdiğimiz için, müşterilere sadece satış sırasında değil, satış sonrası desteğimizi de sağladık. Yüzde yüz müşteri memnuniyeti ilkesiyle yolumuza başladık ve devam ediyoruz. RIMOWA çok kısa sürede, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok talep gören bir marka haline geldi. Kısa süre sonra, Beymen mağazalarından sonra Harvey Nichols, Brandroom ve Shopigo no 17 mağazalarında da RIMOWA yerini aldı.

 

El İşçiliğinin Teknolojiyle Muhteşem Uyumu

 

RIMOWA’yı RIMOWA yapan nedir peki?

 

RIMOWA’nın 117 yıllık bir marka geçmişi var. Farklılığının en büyük noktalarından biri teknoloji ile gelenekselliği birleştirmiş bir marka olmasıdır. Üretim aşamasındaki el işçiliği mükemmel bir teknoloji ile harmanlanıyor. Junker F 13 uçağından esinlenerek ortaya çıkmış bir dizayn söz konusu RIMOWA’da. Sektördeki yenilikçi kimliği tüm bu saydığımız sağlam özelliklerinin yanında bir o kadar kullanışlı ve hafif olması kendine özgü duruşunu yaratıyor. Sadece teknik donanım ile değil, aynı zamanda satış ve sonrasındaki müşteri desteğimiz ile müşterilerimiz RIMOWA’yı severek kullanıyorlar, biz de böyle bir markanın distribütörlüğünü yapmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.

 

Markanız RIMOWA çok beğeniliyor. Ne açıdan farklı ve müşterileriniz için neden bu kadar önemli?

 

RIMOWA’nın dayanıklılığı ve hafifliği bu kadar beğeni kazanmasında başlıca özelliklerini oluşturuyor. Bu özelliği ile havacılık sektöründe de güvenle kullanılıyor. Global bir marka olması da güvenirliği açısından yine büyük önem taşıyor. Sunmuş olduğu renkler de estetik anlamda hedef kitlesine fazlasıyla hitap ediyor.RIMOWA’ya genel olarak baktığımızda bütün bunlar da müşterilerimizin neden RIMOWA markasını tercih ettiğini açıklıyor sanırım.

 

RIMOWA hem teknik hem estetik donanımı ile dikkat çekiyor.Koleksiyonda en beğenilen ürün hangisi oldu?

 

RIMOWA’nın her ürün kategorisi çok beğeniliyor. Ayrım yapmak oldukça zor. Fakat 2015 yılında lansmanı yapılan Bossa Nova ürün grubu özel koyu yeşil rengi ve bavul köşelerindeki aynı yeşil renk ve bej deri detaylı tasarımıyla çok beğeniliyor.

 

RIMOWA yeni bir teknoloji tanıtıyor; elektronik etiket entegreli RIMOWA valizler. Bu sistem özellikle sıklıkla seyahat eden iş insanlarına nasıl bir avantaj sağlayacak?

 

Her şeyden önce RIMOWA dünyada bu teknolojiyi tanıtan ve kullanan ilk şirket. Elektronik etiket sayesinde, check-in işleminizi havaalanında sıraya girmeden, istediğiniz herhangi bir yerdeyken akıllı telefonunuzdaki uygulamayla bilgileri eşleştirerek yapabiliyorsunuz. Elektronik etiketinizi bavulunuzun ekranından görüyorsunuz. Havaalanına gittiğinizde, sadece 2 dakikanızı ayırıp bavul teslim noktasına valizini bırakıyorsunuz. Seyahat destinasyonuna ulaştığınızda, valizinizle ilgili bilgiler, ilgili havayolu uygulamasına girdiğinizde tarafınıza bildiriliyor. Böylece zamandan tasarruf etmiş oluyorsunuz. Seyahatinizi çabuklaştıran ve kolaylaştıran bir çözüm ortağı aslında.

 

Yetişkinler için olduğu kadar çocukları da düşünen tasarımlarınız var. Böylece anne, baba ve çocuk konsepti yaratmanız RIMOWA’yı sadece iş dünyasına özgü bir marka olmanın dışına çıkarıyor diyebilir miyiz? Çocuk valiz ve çantalarınızın tasarımları nasıl?

 

RIMOWA’nın tüm ürün kategorileri artık dört tekerlekli. Salsa Air grubu RIMOWA valizleri polikarbon serisindeki en hafif ve en renkli valizler. Çocuklar için Salsa Air Mini valizi üretiliyor. Böylece söylediğiniz gibi bir aile konsepti yaratılabiliyor. Salsa Air Mini valizler kabin boy valizlerden daha da küçük ve teleskopik kolu çocukların boyu düşünülerek tasarlanmış. Ultra hafif ve dört tekerlekli olmaları sebebiyle de çocuklar tarafından kolayca kullanılabiliyor.

 

RIMOWA hem hayatı kolaylaştırıcı tasarımları hem de farklı çizgisiyle kendi esintisini yaratmayı başardı. Sizin için RIMOWA neyi ifade ediyor?

 

RIMOWA bence bir tutku. Seyahat etmenin stili… Ayrıcalıklı renkleri ve tasarımıyla, seyahatlerinizde size eşlik eden, güvenilir,  sağlam ve vazgeçilmez bir yol arkadaşı.

 

RIMOWA’nın Türkiye’deki satış noktaları nereleri?

 

Türkiye’de tüm Beymen ve Harvey Nichols mağazalarında, Shopigo No:17’de. Çok yakında RIMOWA mağazamızda…

 

RIMOWA ürünlerinin tamamı Almanya’da mı üretiliyor?

 

RIMOWA hiçbir zaman stoklu üretim yapmaz. Bunun sebebi, halen el işçiliği ile RIMOWA’ların üretiliyor olması. RIMOWA’nın Almanya, Çekoslovakya, Brezilya ve Kanada olmak üzere 4 fabrikası bulunmaktadır.

 

Biraz da RIMOWA müşterisini tanıyabilir miyiz? Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?

 

RIMOWA müşterilerini birçok ünlü dünya yıldızları, fotoğrafçılar, havayolu ekipleri, iş adamları, iş kadınları ve stiline önem veren, ürün seçiminde kaliteyi ve güvenilirliği ön planda tutan her yaştan insanlar oluşturuyor.

 

RIMOWA’nın Türkiye için 2016 yılında hedefleri nelerdir?

 

RIMOWA Türkiye’deki operasyonunu her sene daha da büyütüyor. RIMOWA markası lüks segmentteki moda mağazalarında yer almaya devam edecek. Çok yakın bir zamanda da İstanbul’daki ilk mağazamızı açmayı hedefliyoruz.

 

Piyasadaki rekabet hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de lüks segmentteki markalar arasında bir rekabet söz konusu. Ancak her marka kendine özgü tasarımları, özellikleri ve kalitesiyle, mevcut ve potansiyel müşterilere çeşitlilik imkanı sunuyor. RIMOWA Türkiye’de de rekabetin güçlü oyuncularından.

 

Peki, tek cümleyle RIMOWA?

 

Mükemmeliyetçi

 

Biraz da sizi tanısak,  hobileriniz neler?

 

3 yaşımdan beri her türlü sporu yapıyorum. Sporsuz bir yaşam düşünemiyorum. Kayak, su sporları, basketbol, voleybol, tenis, fitness, pilates, powerplate çok severek yaptığım sporlar arasında. Minyatür ürünler ve figür kolleksiyonum var. Annem Sema Yelkencioğlu ressam olması nedeniyle resme de ilgi duyuyorum. Mümkün olduğunca bilinen ressamların tablolarını toplamaya çalışıyorum.

 

Evcil hayvan olarak kediniz var, hayvanlara düşkün müsünüz?

 

5 yıl öncesine kadar hep köpeklerim oldu.Son 5 yıldır da 2 ayrı cins kedim var. Birisi scottish fold diğeri de tekir. Her ikisi de hayatımın anlamları… Elimde olsa bir tane de köpek istiyorum. Çünkü tüm dört ayaklı dostlarımızı çok seviyorum.

 

Yoğun bir temponuz var… Emek ve zaman isteyen bir iş, spor, evdeki minik dostlar, aile ve sosyal yaşam… Zaman yetiyor mu?

 

Zamanı iyi kullanmak gerekiyor. Güne erken başlayanlardanım ve mümkün olduğunca programlı yaşamaya çalışıyorum. İstanbul gibi bir metropol içinse en büyük sorun trafik. Ofisimiz ve evim Anadolu yakasında. Toplantıların çoğu ise Avrupa… Zaman zaman günde birkaç kez Avrupa yakasına geçmek gerekebiliyor. Bu nedenle motor kullanmayı tercih ediyorum. 2013 yılından beri Vespa kullanıcısıyım. İş toplantılarına da Vespa ile gidip geliyorum. Bu durum bizim ailede İstanbul’da iş hayatı olan hemen herkesin tercihi…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.