Boğazın incisi; Sözbir Royal ResIdence Hotel

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un büyüleyici panoramasını tüm güzelliğiyle kucaklayan, “Boğazın İncisi” Sözbir Royal Residence Hotel, manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor…

 

Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan iç tasarımı ile misafirlerine tarihi bir atmosferde konaklama imkanı sunan ve İstanbul’un tarihini boğazın eşsiz güzelliğiyle bütünleştiren Sözbir Royal Residence Hotel’in Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Sözbir, başarısının sırrını şöyle özetliyor; “Dürüstlük ve çok çalışmak!”

 

– Serdar Sözbir’in hikayesi nedir? Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1964 yılında Konya’da doğdum. Konya, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarının doğduğu, kültür-sanat, bilim ve tasavvuf şehri olduğu için bu şehirde doğmanın her zaman bir ayrıcalık olduğunun bilincindeydim. Yaşamımın şekillenmesinde ve bugünkü başarılarımın temelinde Konya’nın çok büyük rolü vardır.

Konya’da öğrenimime devam ettiğim sırada, aynı zamanda babamın yanında ticareti de öğreniyordum. Benim için başarının yolu dürüstlük ve çok çalışmaktan geçer. Hayatım boyunca da dürüstlüğü ve çalışmayı kendime ilke edindim.

1945’te amcam Nazım Sözbir ve babam Nazif Sözbir, büyükbabamın temellerini attığı şirketin yönetimini devraldı. 1980’li yıllarda da İstanbul’a taşınma kararı aldık ve Üsküdar’da ikamet etmeye başladık. İstanbul’a taşındığım zaman 16 yaşındaydım ve sürekli yeni iş fikirleri geliştirerek çeşitli sektörler hakkında araştırmalar yapıyordum. 19 yaşındayken Üsküdar’da bir akaryakıt istasyonu satın aldım. Böylece 1983 yılında Sözbir Petrol adıyla babamın tecrübesi ve bilgisinden de yararlanarak bireysel olarak ticaret hayatına girdim. O yıllarda henüz 19 yaşında olduğum için Türk Petrol’ün “En Genç Girişimci Bayisi” unvanını aldım. 23 yıldır akaryakıt madeni yağlar, restoran, catering alanında ticaret yapıyoruz. Sözbir Royal Residence Hotel ile de turizm sektörüne adım attık.

 

– Sizin de belirttiğiniz gibi, 23 yıllık ticaretin sonunda Sözbir Royal Residence Hotel’in yapımıyla turizm sektörüne adım attınız. Bu noktada Sözbir Royal Residence Hotel’in kurulumu ve gelişimi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Otelimiz, 2002 yılında Türk turizmine kapılarını açtı. Sözbir Royal Residence Hotel, Anadolu yakasının ilk S Class Otelidir. 2 ayrı parsel üzerine 6 bin metrekarelik kapalı alana inşa edilmiş otelimizin 46 suit odası var ve otelin tümü Boğaz manzarasını görüyor.

Misafirlerimizin, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin taş ve ahşap el oymacılığının en güzel örneklerini görebileceği otelimizde, ağırlıklı olarak yerli ve yabancı iş adamlarını ağırlıyoruz. 15 yaşımdan itibaren mühür, madalya, nişan gibi objeleri toplamaya çok meraklı olduğum için bu merakım otelin iç tasarımına da yansıdı. Otelin içine girdiğinizde kendinizi Osmanlı Sarayında veya müzede hissedebilirsiniz.

2 çocuk babasıyım ve çocuklarıma da her zaman tarihi değerlere sahip çıkmalarını ve onları korumaları gerektiğini söylerim. Aile şirketi kurmak ve Sözbir soyadını birçok sektörde duyurmak ileriye yönelik hedeflerim arasında.

 

“EN BÜYÜK GURUR KAYNAĞIMIZ, KONUKLARIMIZIN OTELİMİZDEN AYRILIRKEN BIRAKTIKLARI TEŞEKKÜR MEKTUPLARI”

 

– Sözbir Royal Residence Hotel’in bütün boğazı panoramik gören harika bir konumu var. Bize biraz da bu otelin ayrıcalıklarından bahsedebilir misiniz?

Sözbir Royal Residence Hotel, Galata Kulesi, Çırağan, birinci ve ikinci köprü manzaralarıyla isminden hep övgü ile söz ettiriyor. Boğazın en güzel yerinde yapılandırdığımız otelimiz, İstanbul’un tüm panoramasını yakaladığı için yapımcılar tarafından da önemli bir mekan olarak görülüyor. Otelimiz, 2000’li yılların başından itibaren Kurtlar Vadisi dizisi ile başlayıp, 60’ı aşkın diziye ev sahipliği yaptı.

Otelimizde yerli ve yabancı birçok misafir konakladığı gibi, düğün organizasyonları da yapılıyor. Birçok ünlü ismin düğünleri için tercih ettiği mekan olması ve otelimizde konaklayan misafirlerimizin memnuniyeti Sözbir Otel’in ciddi çevrelerde anılmasına sebep oluyor. Bizim en büyük gurur kaynağımız ise, konuklarımızın otelimizden ayrılırken bıraktıkları teşekkür mektupları.

 

– Son dönemlerde, Türkiye ekonomisinin geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son yıllarda Türkiye’nin ekonomideki yüksek performansı birçok ülkenin imrendiği gerçek bir olgu. Ülkemizin içeride ve dışarıda yaptığı yatırım ve atılımlar dikkat çekici. Bize düşen ise, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ile dünyanın imrendiği güzel ülkemizin bize verdiği imkanları en akıllı çizgilerle ve doğru stratejik planlamalarla değerlendirmek; ülkemizi dünya sıralamasında birinciliğe taşımak. Biz bu anlamda üstümüze düşen ne varsa ülkemiz adına yapmak için bayrağımız altında emek vereceğiz.

 

“Yaptığımız tüm işlerde ilk hedefimiz ülke standartlarımızı yükseltmek”

 

– Sözbir Royal Residence Hotel olarak turizm sektörüne yönelik yeni yatırımlarınız nelerdir?

Boğazda Üsküdar sahilde çok ciddi emekler vererek inşa ettiğimiz Sözbir Royal Residence Hotel’in, ülke turizmine katkısından dolayı çalışmalarımızla gurur duyuyoruz.

Kadıköy’de Sözbir Uluslararası İnşaat ve Turizm şirketi olarak ilgilendiğimiz kentsel dönüşüm içerikli binalar var. Yeni turizm yatırımlarımızın yanı sıra Hatay’da, Ofton inşaat ile birlikte 4 yıldan beri krom madeni üzerine çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız tüm işlerde ilk hedefimiz ülke standartlarımızı yükseltmek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.