Çağla Öztürk; Metro ‘En iyi ulaşım firması’ olarak tescillendi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli okuyucularımız; bu sayımızda Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Çağla Öztürk ile Metro Holding’in hikâyesini, çalışmalarını ve projelerini konuştuk. Sorularımızı açık yüreklilikle yanıtlayan Çağla Öztürk; “Yenilikleri takip eden değil, yenilikleri ortaya çıkaran bir firma olmanın sorumluluğunu taşıyoruz.” dedi.

Üst düzey yöneticilik kariyerine oldukça genç yaşta başlayan başarılı bir iş kadını; gerek eğitimi gerek duruşuyla örnek bir isim…  Bu yönüyle de O’nun için yazabileceğimiz pek çok şey var…  Ama biz yazımızı daha fazla uzatmadan sözü Çağla Öztürk’e bırakıyoruz…

-Çağla Hanım, röportajımıza kısaca sizi tanıyarak başlayabilir miyiz? Okuyucularımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1991 İstanbul doğumluyum. 2013 yılında Hukuk Fakültesini bitirmemin ardından yasal stajımı tamamlayarak avukatlık mesleğine adım atmış oldum. Avukatlık stajım esnasında Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Atlas Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de yönetim kurulu üyesi olmamla birlikte üst düzey yöneticilik kariyerim başlamış oldu. Şu anda Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş.’nin yanı sıra Metro Turizm Seyahat Organizasyon ve Ticaret A.Ş. ve Metro Uluslararası Seyahat ve Turizm Ticaret A.Ş.’nin de yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmekteyim.

-Metro Holding’in kuruluş aşamasından bugüne, kilometre taşlarını  anlatır mısınız?

Metro Holding’in kuruluşunun ilk adımları aslında 1992 yılında Metro Turizm’in kurulmasıyla atıldı. İlk olarak İstanbul-Ankara hattında üç otobüsle yola çıkan Metro Turizm daha sonra hızla büyümeye başladı ve bugüne geldiğimizde Türkiye’nin en büyük yolcu taşıma şirketi noktasına ulaştı. Şu an bin 650 araçlık bir filoya sahip olan Metro Turizm, Türkiye’nin 76 iline seferler düzenliyor. Metro Turizm olarak Türkiye‘nin en büyük yolcu taşıma şirketi olmanın yanı sıra yurtdışında da yolcu taşımacılığı hizmeti vererek Metro’nun hizmet kalitesini yurtdışına taşıyoruz. Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Azerbaycan, Irak, İran’a da otobüs seferlerimiz var. Türkiye İtibar Endeksi’nin 2012 yılı araştırmasına göre ‘Yılın en itibarlı ulaşım firması’ seçilen Metro Turizm, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin 20 bin öğrencisi tarafından da 2015’in ‘En iyi ulaşım firması’ olarak tescillendi.

Metro Turizm 2009 yılında Metro Holding bünyesine dahil oldu.  Bugün Metro Holding (Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş.) bünyesinde Metro Turizm haricinde her biri birbirinden başarılı 25 faal şirket bulunuyor. MEPET Metro Petrol ve Tesisleri San. ve Tic. A.Ş.,Vanet Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Samsun Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Metro Kargo Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri Anonim Şirketi, Metro Rent A Bus Otobüs Kiralama Anonim Şirketi, Sampi, Samsi gibi şirketler holding bünyesinde kamuoyunun yakından tanıdığı  şirketlerimizin başında yer alıyor. Gurubumuz bugün 30 bin kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam sağlıyor. 23 yıldır Türk ekonomisine katkı sağlamaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz.

 

-Piyasa rekabet koşullarını göz önünde bulundurarak ne gibi yenilikler sunuyorsunuz?

Bu soruya da Metro Turizm özelinde cevap vermek istiyorum. Metro Turizm olarak bulunduğumuz sektörün hem araç filosu bakımından hem de taşınan yolcu sayısı bakımından açık ara lideriyiz. Bu liderlik kolay elde edilen bir unvan olmadı elbette. Sektörün lideri olabilmek ve böyle kalabilmek için her zaman öncü olmak gerektiğini de biliyoruz. Biz takım oyunu oynuyoruz. Bu nedenle de sektörümüzün her zaman takip edilen, yaptıkları taklit edilen firması olduk.

‘Misafirimiz’ kabul ettiğimiz yolcularımızı seyahatleri süresince memnuniyeti için onlardan aldığımız geri bildirimlere göre pozisyon alıyoruz. Yenilikleri takip eden değil, yenilikleri ortaya çıkaran bir firma olmanın sorumluluğunu taşıyoruz. AR- GE ve halkla ilişkiler bölümlerimiz yolcumuzu ‘dinleyerek’ bir sonraki adımın ne olacağını belirliyor. Örneğin yolculuğu sırasında oynanan maçı izlemek isteyen yolcumuz için Lig TV yayını olan otobüslerimiz var. Vizyondan uzak kalmak istemeyen yolcularımız için vizyon filmlerinin gösterildiği otobüslerimiz var. Yolcularımıza evindeki rahatlığı sunmak için koltuk sayısı azaltılarak, koltuk aralıkları artırılmış otobüslerimiz var. Uzun sözün kısası evimize gelen misafiri nasıl özenle ağırlıyorsak ve onun için hazırlanıyorsak, “Konuğumuzsunuz” diyerek otobüslerimize misafir ettiğimiz yolcularımız için de öyle özenli hazırlanıyoruz. Onların rahatı ve güvenliği bizim için her şeyden önce geliyor.

İstanbul ile İzmir arasını 9 saatten 6,5 saate indirmek üzere İDO ile anlaşma imzaladık. Anlaşma ile iki kurumun biletleri de entegre olarak iki kurumdan da temin edilebilecek ve Yenikapı’dan feribota binen yolcumuz Bandırma’ ya kadar İDO feribotlarıyla gelerek Bandırma’ da beklemeden Metro otobüslerine geçerek yollarına devam edecekler.

Ayrıca online bilet satış hizmetimiz bulunmakta. İnternet üzerinden İngilizce ve Türkçe olarak hizmet veren WEB sitemizden 6 aylık döneme kadar tüm seferlerimizi görerek bilet satın alınması mümkün. Türkiye’ de en fazla şehre giden firmayız. Böylece yurtiçi turizmi için yerli ve yabancı turistler 6 ay öncesinden kendi kişisel Türkiye  turlarını planlayabilir, biletlerini önceden alabilirler. Babamızın bizlere öğrettiği ve artık hepimiz için motto olan “işimizi aşkla yaparsak başarırız” sözü bize her zaman yol gösteriyor.

-Metro Holding’in tamamlanmış ve plan aşamasına olan projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Türkiye’nin her noktasında irili ufaklı yatırımları bulunan bir şirket olarak yurtdışına açılma kararını, Türkiye’nin değişik noktalarında yaptığımız yatırımlara yeni bir yurtdışı projesini daha ekleyerek hayata geçiriyoruz. Projemiz, Metro Holding’in iştiraklerinden biri olan ve 2011 yılında halka arz olan METRO PETROL’ün (MEPET) prestij projesi olarak başlattığımız Suudi Arabistan’da Mekke- Medine otoyolunda hizmete açılacak ve 20 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir dinlenme tesisi projesidir. Proje tamamlandığında bir yıl içinde ortalama 3,2 milyon binek araç ve 128 bin otobüs ile yaklaşık 18 milyon kişiye hizmet verilmesi planlanıyor. Projede yeme-içme, alışveriş, dinlenme, ibadet, konaklama, araç bakımı ve yakıt ikmali gibi hizmetler de verilecek. Proje hem Hac ve Umre ziyaretlerinde Mekke Medine şehirleri arasında seyahat eden hacı adaylarının hem de yıl boyunca bu otoyolu kullanacakların ihtiyacı olan tüm hizmetleri içinde bulunduracak.

Projenin ilk adımı Suudi Arabistan’da 11 Mart 2013’te Medine Emiri Prens Faysal Bin Salman Bin Abdülaziz’in de katıldığı anlaşmayla atılmıştı. 22 Temmuz 2014 tarihinde ise MEPET A.Ş.’nin Suudi Arabistan projesi çerçevesinde ülkede yatırım yapabilmesi için gerekli olan yatırımcı belgesi şirketimize ulaştı ve bu projemiz hızla şekillenmektedir. Grubumuzun ana iş konuları olan turizm, konaklama, öğrenci konaklaması ve ulaştırma sektörlerinde yurtiçi ve yurtdışı fırsatlar üzerinde çalışıyoruz.

-Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün Türkiye’deki durumuna ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız?

Türkiye’de karayolu yolcu taşımacılığı sektörü, gelişen havayolu ve hızlı tren yolcu taşımacılığına rağmen hala birinci sırada yer alıyor. Yolcu taşıma modelimiz hala karayolu ağırlıklı ve bu sektör neredeyse kapıdan kapıya yolcu taşıması yapmaktadır. Türkiye’nin en merkezi yerlerinden, en ücra noktalarına kadar yolcu taşımasını bu sektör gerçekleştirmektedir. Metro Holding’in amiral gemisi Metro Turizm de bu sektörde liderliğini açık ara yıllardır devam ettirmektedir. 2014 yılında 23 milyon 37 bin yolcu taşıdık.  Yolcu sayımızı bu yıl daha da artırmayı hedefliyoruz. Yılsonuna kadar bin 650 araçlık filomuzla 26 milyon yolcu taşımayı hedeflemekteyiz. Hedefimize ulaşacağımızdan da eminim. Çünkü Türkiye’nin dört bir yanında kendini bu hedefi gerçekleştirmeye adamış Metro Turizm çalışanları var.

-Sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor musunuz?

Sosyal sorumluluk projeleri Kurucu Başkanımız Sayın Galip Öztürk’ün bize en büyük mirası. Biliyorsunuz kendisi başta eğitim olmak üzere hemen her konuda duyarlılığını ortaya koymaktadır. Bugüne kadar nerede yardıma muhtaç bir insan varsa oraya el uzatmaktan imtina etmemiştir. Biz de şimdi kendisinden öğrendiklerimizi hayata geçirmek için çaba sarf ediyoruz.  Eğitim projelerine devam edeceğiz, sponsorluk projelerine devam edeceğiz, yardım ve bakıma muhtaç çocuklarımızın hayata tutunmasına dün olduğu gibi bugün de destek olacağız. Metro Turizm olarak sloganımız “Aklınızda neresi varsa oraya Metro var…”  Bunu sosyal sorumluluk projelerine uyarlarsak “Nerede bize ihtiyaç varsa biz oradayız” diyebiliriz.

-Bu keyifli söyleşinin sonuna gelmişken, eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Ülkemizin en dinamik sektörlerinde faaliyet gösteren grubumuz Metro’ nun faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunmak üzere bana bu söyleşi fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.