Cemal Kuru, Türk ekonomisine güvenimiz tam

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Şu an Türkiye’de tüm dünyanın gıpta ile izlediği mega projeler yapılıyor. Bu projeler Türkiye’nin algısını arttırıyor. Bizler de proje ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Türk ekonomisine güvenimiz tam…”

 “İnsan İçin Tasarım” ilkesi ile hareket ederek doğru yaşam alanları üreten İCK Yapı’yı

İCK İnşaat ve Turizm Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Kuru’dan dinledik. Çalışmaları ve hedeflerine dair bilgi veren Kuru, Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüne dair de değerlendirmelerde bulundu.

  Cemal Bey, kuruluşundan bu yana inşaat sektörünün yanı sıra turizm sektöründe de yatırımlar yaparak gelişimini sürdüren İCK’nın yarım asra yaklaşan yolculuğunu okuyucularımız için anlatır mısınız?

Aile şirketiyiz… Şirket Yönetiminde babamız İsmail Cemal Kuru, ağabeyim Eyüp Kuru, Davut Kuru ve ben bulunmaktadır. Kararlarımızı birlikte hareket ederek veriyoruz. Babamızın bize manevi desteği ve tecrübeleri güç veriyor. Temelleri 1978 yılında Babam İsmail Cemal Kuru tarafından Ankara’da atılan İCK Yapı, Yarım asra yaklaşan yolculuğunda “İnsan İçin Tasarım” ilkesini birincil felsefe olarak benimsemiş olan Türkiye’nin inşaat sektöründeki en saygın kuruluşlarından biridir. İnşaat sektörünün yanı sıra turizm sektöründe de yatırımlar yaparak gelişimini sürdüren ve bölgesel lider olma vizyonuyla hareket ederek, kuruluşundan bugüne Türkiye genelinde çok sayıda projeye imza atmıştır. Bulunduğu alanı etkin ve çevreye duyarlı bir şekilde kullanarak, insanların sağlık ve konforunu koruyan doğru yaşam alanları üretmek öncelikli hedefidir.  Tüm projelerinde ana strateji ise yaşam kalitesini artırmaya yöneliktir.

Metropollerdeki yeni yaşam dinamiklerine uygun çözümler geliştiren İCK Yapı üstün niteliklere sahip yapılar üreterek insanlara konforu ve prestiji sunar.

Kişilerin yaşam stillerine uygun projelere imza atarak; şehirde ve doğa içinde müstakil konforundaki sitelerin ve iş merkezlerinin yanı sıra şehrin kalbindeki rezidans projeleriyle de çözümler sunar.

İCK Yapı’nın sektörde ulaştığı başarının ardında, müşteri odaklı ve güveni merkez alan bir yönetim anlayışı mevcuttur. Bu nedenle ülkemizde inşaat ve turizm sektöründe ses getiren birçok projeye imza atmıştır.

Cemal Kuru

-Proje için seçtiğiniz yerlerin nasıl niteliklere sahip olması gerekiyor? Özellikle sofistike tarzı ve mimarisi ile beğeni toplayan Ametist Residance hakkında bilgi alabilir miyiz?

Projelerimiz; modern hayata uygun mimari yapısı, doğal parkları, alternatif yaşam alanları, gelişmiş güvenlik donanımları ve modern tasarımı ile huzur ve konforun tüm tanımlarını içinde barındırıyor. Ametist Residance’de her biri 31 kattan oluşan 4 blok yer alıyor. 40 bin metrekare yeşil alan, tenis kortları, basketbol ve futbol sahası, bisiklet yolu, toplantı, sergi salonu, spa, sauna, seramik atölyesi ise Ametist Residance’de yaşayanların hizmetinde olacak alanlar arasında… İCK Yapı olarak Ametist Residance’de yaşayacak olan sakinlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yapılanma oluşturduk. Bu anlamda Ametist Residance, sadece Ankara’da değil, tüm Türkiye’de mimarisi ve içerisinde bulundurduğu sosyal yaşam alanları ile örnek alınacak bir proje…

-Projelerinizin iç dekorasyonu şıklığıyla göz dolduruyor. İç dekorasyon politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Müşteri memnuniyeti bizim için her zaman ön plandadır. Bu noktada dairenin görselliği için göstermiş olduğumuz itinayı yine dairenin kullanışlı olması için de gösteriyoruz. Ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz… Başarılı iç mimar arkadaşlarla çalışarak her zevke uygun kaliteli dekorasyonlar yapıyoruz. Yaptığımız projelerle ilgili olumlu geri dönüşler almak ise gerçekten de gurur verici…

 -Yaptığınız projelerde alıcıya sunduğunuz en önemli fayda ve sektörel olarak düşündüğümüzde diğerlerinden farkınız nedir?

Tüm projelerimizde kişiye özel tasarım-hizmet anlayışı ve satış sonrası müşteri memnuniyeti ilkesi ile hareket ediyoruz. Bu durum da İCK Yapı için önemli bir fark yaratıyor. Ayrıca sektörde uzun yıllar istikrarla sürdürdüğümüz faaliyetlerimiz de müşterilerimiz açısından pozitif yönde bir fark oluşturuyor.

 -Geliştirdiğiniz projelerde hangi segmenti hedefliyorsunuz?

Departmanlarımız, ekiplerimiz, taşeronlarımız… ICK Yapı tamamıyla kaliteli bir ekipten oluşuyor. Bu nedenle daha çok lüks bölgelerde A-Plus projeler yapmayı hedefliyoruz

-Rakiplerinizle aranızdaki farklar nelerdir?

Biz İCK Yapı olarak başka projelerde kusurlar ararız. Kendi yaptığımız projelerle alakalı yorumlar yaparız. Bizde rakip anlayışı olamaz. Onlar bizim komşularımızdır. Bölgeyi birlikte yaşanabilir bir hale getirdiğimiz için ellerine sağlık der ve selamlar dileriz.

-Son yıllarda Türkiye’nin gündemindeki konu kentsel dönüşüm…

Kentsel dönüşüm Türkiye’nin geleceğini kurtaracağını düşünüyorum. Emin olun Kentsel dönüşüm için en zorlu süreç başlangıç sürecidir. Öncelikle Türkiye geneli ve Dünyanın göz bebeği olan İstanbul’da kötü çarpık yapılaşmanın düzeleceğine inanıyorum ve Devletimizin bu konu ile ilgili bir yasa çıkartması gerektiğini düşünüyorum. Ana hartellere ve sahil kesimlerine nizami, düzenli ve modern binalar yapılması kanaatindeyim… Yine tarihi binaların da tarihi dokuya uygun olarak restore edilebilmesi için mülk sahiplerine destek verilmesi ve bu durumun zorunlu kılınmasını gerekiyor. Tarihi dokuya sahip çıkılırsa güzeldir. Belediyelerin de mimari projelerle bölgesel bir çizgi çizmesi gerekiyor. Tarihi bir yapının yanına modern bir yapının inşa edilmesine izin verilmemeli…

 -İnşaat sektörünün en önemli sorunları nelerdir? Türkiye’de inşaat sektörünün gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnşaat sektörünün en önemli sorunlarından biri, tecrübe ve deneyim sahibi olmayan herkesin bu işe giriyor olması… İnşaat sektörü gerçekten büyük tecrübe ister… Gerek görsellik gerekse can sağlığı açısından devletin bu duruma ciddi bir gözle bakması gerektiğini düşünüyorum… Sırf bu deneyimsiz yapılardan dolayı sektörümüz  yanlış algıların hedefi haline geliyor.

Cemal Kuru

 -Peki, ekonominin gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünya krizden çıkmaya çalışıyor. Ancak Türk ekonomisi uluslar arası yatırım potansiyelini hala içinde saklıyor. Önümüzdeki dönemlerde daha iyi olacağını düşünüyorum. Şu an Türkiye’de tüm dünyanın gıpta ile izlediği mega projeler yapılıyor. Bu projeler Türkiye’nin algısını arttırıyor. Bizler de proje ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Türk ekonomisine güvenimiz tam…

 – İCK’nın önümüzdeki yıllara dair hedefleri ve uzun vadede planlarından bahseder misiniz?

2018 yılı sonuna kadar Ankara’da 7.500 konut yapmayı planlıyoruz. İstanbul’da Residance ve Avm projelerimiz var. Otellerimizin sayısını artırıp farklı bölgelerde butik otel zinciri yapacağız. Havacılık, enerji, maden, bilişim ve medya sektörlerinde İCK Yapı olarak hizmet vereceğiz.

Haber’in Fotoğrafları

DSC_0076 DSC_2277 ICK GORSELLER0017 render 0000ICK AMETIST 20002

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.