Tahir Kıran: Denizcilik sektörü ekonominin göstergesidir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kıran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Kıran:

Denizcilik sektörü ekonominin göstergesidir!

“Denizcilik sektörü tüm dünyada ekonominin göstergesidir. Aslında bir alarm gibidir. Eğer denizcilik sektöründe işler iyiyse herkesin keyfi gıcır demektir. Ama işler kötüyse, bilin ki dünya krizle mücadele ediyor ya da bir krizin eşiğindedir.” Denize ve futbola olan büyük aşkı ile tanınan Kıran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Kıran, dergimizde yer alan kıymetli yazılarının yanı sıra, bu kez dikkatle okunması gereken bir röportajla konuğumuz oldu.

– Öncelikle bizlere vakit ayırıp, sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Her ne kadar çoğunluk beni futbol adamı olarak tanısa de ben aslında armatörüm (gülüyor). 1984 yılından bu yana denizcilikle uğraşıyorum. Kıran Holding’in Yönetim Kurulu Başkanıyım. 1999 – 2000 yıllarında Fenerbahçe Altyapı Derneği’nde 2. Başkan olarak 2001 – 2002 yıllarında ise Fenerbahçe Altyapı İcra Komitesi Başkanı olarak görev aldım. 2006 Ocak ayında TFF seçimlerinde Haluk Ulusoy’un listesinde yer alarak Türkiye Futbol Federasyonu’nda Tesislerden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi olarak çalıştım. Şimdilerde ise Rizespor Spor Kulübü delegesi ve Beylerbeyi Başkanvekili olarak futbolun içinde yer alıyorum.

“Durum pek iç açıcı değil ”

– Sizin de belirttiğiniz gibi, uzun bir süre spor yöneticiliği kimliğinizle ön planda oldunuz. Ama aynı zamanda başarılı ve sevilen bir iş adamısınız. Deniz sektöründe faaliyet gösteren bir iş adamı olarak bu sektör ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünün günümüzdeki durumu ve sıkıntıları nedir?

Denizcilik sektörü tüm dünyada ekonominin göstergesidir. Aslında bir alarm gibidir. Eğer denizcilik sektöründe işler iyiyse herkesin keyfi gıcır demektir. Ama yok işler kötüyse, bilin ki dünya krizle mücadele ediyor ya da bir krizin eşiğindedir. Denizcilik sektörü şu sıralar çok iyi bir durumda değil. Her 7 yılda bir bolluk olurmuş. Bu sene krizle boğuştuğumuz 7. sene. İnşallah bu sene işlerimizin düzelmesini bekliyoruz…

 

DSC_2709

 

– Peki, Devletin Denizcilik sektörüne olan ilgisi hakkında neler söylemek istersiniz?

Denizciliğin başındaki isim olan Bakanımız Binali Yıldırım sektörü en iyi bilenlerin başında geliyor. Bizi iyi tanıyor ve sorunlarımızı çok yakından biliyor. Birçok konuda olumlu adımlar atıyor. Ama tek başına çözüm üretmesi elbette imkansız. Denizcilik bir ülke politikası olmalı. Ülke olarak henüz bu seviyeye gelmedik. Bu seviyeye geldiğimizde zaten bütün sorunlarımızı aşmış olacağız.

“Denizsiz bir yaşam çok eksik, hatta imkansız ”

– Denizcilik sektörünün içerisinde olan bir iş adamı olarak denize özel bir ilginiz var mı? Size göre ‘denizin anlamı’ nedir?

Denize ilgisi olmayan bir denizci söz konusu olabilir mi? Deniz bir sevdadır. Ben hep denizlerde büyüdüm. Balık tutmayı açık denize açılmayı, tekne ile dolaşmaya bayılıyorum. Denizden uzak bir yaşamı düşünemiyorum. Denizsiz bir yaşam çok eksik, hatta imkansız…

 “Sağ elin verdiğini, sol el bilmesin” Düsturundan yola çıkanlardanım 

– Tahir Kıran dendiği zaman akla iş adamı ve armatör kimliğinizin yanı sıra, sosyal sorumluluk ve hayırseverlik de geliyor. Bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Bu konuların ulu orta dile getirilmesinden hoşlanmıyorum. “Sağ elin verdiğini, sol el bilmesin” düsturundan yola çıkanlardanım. Kendimce yaptığım yardımlar ve bağışlar var elbette ki…

– Eğitime gösterdiğiniz ilgi ve alakanız için sizi takdir ediyoruz. Rize’ye yaptırmış olduğunuz bir ilkokul ve bir anaokulu var. Peki, bu tarz projeler yapmaya devam edecek misiniz?

Öncelikle bir düzeltme yapayım. Bizim yaptırdığımız bir ilkokul yok. Rize’de babamın adına yaptırmış olduğumuz Denizcilik Meslek Yüksek Okulu var. Hem Rize’ye hem de denizciliğe bir katkımız olsun istedik. Anaokulu projesi ise Annem Günay Kıran’ın hamiliğini üstlendiği bir projeydi. Her detayıyla bire bir ilgilendi. Ekonomik şartlarımız iyi olduğu müddetçe bu tür projelerin içinde olmayı arzu ediyoruz.

“Bir iş adamı siyasetten daima uzak durmalı ”

– İzninizle biraz da siyasete giriş yapmak istiyoruz. Türkiye’deki son siyasi durumlar ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Bir iş adamı siyasetten daima uzak durmalı. Eğer siyasetten uzak durmayacaksa da aktif siyaset yapmalı. Hem siyaset yapıp hem de siyaset konuşmak doğru bir davranış değil. Bu nedenle ben siyaset hemen hemen hiç konuşmuyorum. İlla ki birkaç kelime bir şey söylemek gerekirse, seçimlerden istikrar çıkması birçok kişi gibi beni de mutlu etti. Ülkenin yararına oldu diye düşünüyorum.

“Beylerbeyi spor’da bir değişim göreceksiniz ”

Şu sıralar Beylerbeyi Spor’da bir değişim göreceksiniz. Bu bizim yeni sosyal sorumluluk projemiz. Türkiye’nin profesyonel tek semt takımı olan Beylerbeyi Spor ile birlikte futbolun bir oyun olduğu vurgusunu bir kez daha gündeme getirmek istiyoruz. Aileleri, kadınları, çocukları tribünlere çekerek dostluk, barış ve kardeşliği sahalara taşımak istiyoruz. Başarının sadece gerginlikten beslenmediğini, fairplay olgusuyla da başarının gelebildiğini ispatlamak en büyük arzumuz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.