Efsane burger lezzeti “Burger@”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya mutfaklarından beslenerek, Türk damak zevkine uygun olarak hazırlanan Burger @’i yatırımcı ortağı Veysel Keskin’den dinledik.

 

Sektörel anlamda da değerlendirmelerde bulunun Veysel Keskin: “Burger restoran zincirleri her ne kadar pazar payının büyük bir bölümünü alıyor olsa da, damak lezzeti ve ev yapımı burger anlayışı Amerika ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de ciddi rağbet görmektedir.” dedi

 

Veysel Bey sizi tanıyabilir miyiz?

 

1995 yılında Spor Akademisi’nden mezun oldum. Sonraki yıllarda devlet sektörü ve özel sektörde çalışmalarım oldu. Uzun süredir yatırım danışmanlığı yapıyorum. Yaklaşık olarak 1 yıldır da Burger @ bünyesine yatırımcı ortak olarak dahil oldum.

 

-Burger @’in kurulum sürecini anlatır mısınız?

 

Burger @, 2013’ün Eylül ayında kurucu ortağımız olan Şef Ahmet Sarıkol tarafından kurulmuştur.Şu an 6 restoranımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz. Markamızı uluslararası standartlara çıkarmak ve geliştirmek amacı doğrultusunda profesyonel bir kadro ile çalışıyoruz.

 

-Ürün çeşitlerinizhakkında bilgi verir misiniz?

 

Ürünlerimiz içinde en önemli bölüm burger çeşitlerimizdir. 140 gram ve 180 gram seçenekleriyle büyük ve doyurucu burgerlerimiz, kendi reçetelerimizle Türk damak zevkine uygun olarak hazırlanmaktadır. Burgerlerimizde kullandığımız tüm soslarımız yine kendi özel imalatımızdır.

 

Atıştırmalık olarak servis ettiğimiz patates kızartması, soğan halkaları, hellim stickler ve çıtır tavuklar yine kendi özel karışım baharatlarımız ve kaplamalarımızla servis edilmektedir.

 

Salatalar ve steaklerise müşterilerimiz tarafından yoğun bir şekilde tercih edilen ürün grubumuzdur.

 

Üretim aşamalarında dikkat edilen hususlar ve kalite politikanız hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Ürünlerimiz kendi reçetelerimiz ile özel olarak üretilmektedir. Sektörel anlamda düşünüldüğü zaman genel olarak donuk ürünler kullanılıyor. Bize göre kaliteyi en fazla etkileyen faktörler, ürünlerin taze olması ve günlük olarak hazırlanmasıdır.  Burger @’in ürünleri  %100 dana etinden üretiliyor ve etlerimiz donuk değil. Taze ve günlük hazırlanan ürünlerimiz, yine özel olarak hazırladığımız soslarımız ve kaplamalı ürünlerimiz günlük olarak restoranlarımıza sevk ediliyor.

 

Bizim öncelikli hedefimizticari kaygı gütmeksizin misafirlerimizin buradan gerçekten memnun olarak ayrılmasıve sonrasında tattığı lezzet doğrultusunda yeniden Burger@’i tercih etmesidir.

 

Hamburgerler genel anlamda “Fast-Food” olarak nitelendiriliyor. Bu konuda bir değerlendirme yapar mısınız?

 

Fast-Food tanımlaması “burger” isminden kaynaklı olabilir; fakat bu durumun bizim ürün ve hizmet yaklaşımımıza haksızlık olduğu düşüncesindeyiz.

 

Çünkü ürün büyüklüğü olarak, ürünlerin günlük hazırlanması açısından (donuk olmaması) ve kişiye özel olarak hazırlanan ürünlerimiz nedeniyle bizi bu kategoriye sokmak doğru bir yaklaşım değil. Biz garsonun sipariş aldığı ve masaya hizmet ettiği bir servis yaklaşım ile hizmet veriyoruz. Diğer uluslararası zincirlerde bildiğiniz üzere bankodan siz sipariş veriyorsunuz ve bir kaç dakika içinde zaten hazır olan ürününüzü yine kendiniz masanıza götürüyorsunuz. Bu nedenlerden dolayı Burger@’i “fastfood” olarak nitelendirmek yanlış olur.

 

-Sektörel olarak dünya ve Türkiye pazarı hakkında bir değerlendirme yapar mısınız?

 

Tüketicilerin demografik özelliklerinin ve yaşam tarzlarının değişmesiyle, çalışma hayatının yoğunlaşması, kadınların iş hayatında daha fazla yer bulması, kent hayatının zamanı çabuk tüketmesi, hane halkının gelirinin artması gibi nedenlerden dolayı aileler artık eskisi kadar evde yemek yapmaya ve yemeye zaman ayıramıyor. Dolayısıyla dışarıda yemek yiyor veya dışarıdan eve yemek getirtiyor. Bu da hazır yemek sektörümüzün hızla gelişmesine neden oluyor.

 

Tüketicilerin dışarıda yemek yeme alışkanlıklarının giderek artmasıyla, 10 yıl önce 150 bin olan restoran sayısı bugün 600 bini geçmiştir.

 

2011 yılı verilerine göre tüm hazır yemek sektörünün büyüklüğü yaklaşık 17,5 milyar dolardır. 2006 yılında 5 milyar dolar cirosu olan sektör 5 yılda 3,5 kat büyümüştür. 2015 yılında ise sektörün büyüklüğünün 25 milyar doları geçmesi beklenmektedir.

 

325 milyon nüfusa sahip ABD’de ev dışı yemek sektörünün 2011’deki büyüklüğü 604 milyar dolardır. ABD ile kıyaslandığında hazır yemek sektörümüzün teorik olarak 12 kat büyüme potansiyeli olduğu söylenebilir.

 

Türkiye’de hazır yemek perakendeciliğinden yararlanan (ev dışında yemek yiyen) kişi sayısı yaklaşık 8 milyondur. Bize yakın nüfusa sahip AB ülkelerinde (Almanya, Fransa, İngiltere gibi) bu rakam 65-70 milyon civarındadır.Tüm göstergeler hazır yemek sektörümüzün her yıl en az %20-25 büyüyeceğini göstermektedir.

 

Hızla büyüyen hazır yemek sektörümüz iş adamlarımız ve yabancı yatırımcılar için çok karlı girişim fırsatları sunmaktadır. Bu alanda farklı lezzet ve sunumlar yapan zincirlerin doğru yönetim, kurumsallaşma ve franchising modeli ile kısa sürede büyüme fırsatı yakalama ve yüksek karlar elde etme şanları vardır.

 

Hazır yemek sektörünün istikrarlı büyümesine paralel olarak bazı fırsatlarda ortaya çıkmıştır. Dünya çapında lider markaların ülkemize getirmiş olduğu burger restoran zincirleri her ne kadar pazar payının büyük bir bölümünü alıyor olsa da, damak lezzeti ve ev yapımı burger anlayışı Amerika ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de ciddi rağbet görmektedir.

 

-Burger @’in ileriye yönelik projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz? 2015 yılı hedefleriniz nelerdir?

 

Burger @ markası kaliteye inanmış ve Türk damak lezzetine önem verenlerin mutlaka tatması gereken bir burger markasıdır.Hedeflerimiz; 2015 yılında30 şubeye ulaşmak, 2017 yılı sonunda 100 şubeyi geçmektir. Uluslar arası alanda da en az 3 farklı ülkede olmayı hedefliyor ve tüm alt yapımızı buna göre kurguluyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.