“Giyim, kişiliğin bedene yansımasıdır!”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kişiye özel erkek giyim mağazası olarak yeni nesil modayı sunan, rafine detaycılığın ön planda tutulduğu konsept mağaza hizmeti veren erkek moda markası Tailord, açıldığı günden bu yana Akaretler’de şık erkeğin durak noktası olmayı başarmış bir marka…

 

“Giyim kişiliğin bedene yansımasıdır.” sözleriyle kıyafetin önemini vurgulayan Tailord’un Genel Müdürü Uğur İrevul sayfalarımıza konuk oldu…

 

-Uğur Bey, okuyucularımıza kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

 

1993 – 2013 yılları arasında Türkiye’nin moda okulu sayılabilecek, sektörü lider markasında, erkek giyim özelinde ve değişik kademelerde yöneticilik yaptım. Yaklaşık 5 senedir de çok büyük keyif aldığım kişiye özel dikim servisinde kariyerime devam ediyorum.

 

2013 Nisan ayından bu yana ise Karbel Şirketler Gurubu iştiraki olan Tailord Kişiye Özel Dikim markasının Genel Müdürlüğünü üstlenmiş durumdayım.

İlk konsept butiğimizin kapılarını Akaretler Sıraevler’de Temmuz 2014 tarihinde açmış bulunmaktayız.

 

-Kişiye özel erkek giyim mağazası olarak yeni nesil modayı sunan Tailord’un hizmet anlayışı hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Takım elbise, smokin takım, pantolon, ceket, yelek, palto gibi erkek giyiminde olmazsa olmaz parçaların üretimini yapıyoruz. Aksesuar anlamında da ayakkabı, kemer, çanta ve deri aksesuar gruplarının hem özel üretimini yapıyoruz hem de hazır olarak satışını yapıyoruz. Kıyafetin tamamlayıcı unsurları olan kravat, kol düğmesi ve çorap ta da yine kişiye özel uygulamalar gerçekleştiriyoruz.

 

İsteğe göre; yaka içine, takım elbisenin içine, gömlek manşetlerine müşterilerimizin ismini veya isminin baş harfini işliyoruz.

 

Üretim aşamamızda kıyafetin kumaşı, dikişi, kalıbı, aksesuarı gibi aklınıza gelen her aşaması müşteriden gelen talepler doğrultusunda şekilleniyor. Sonuç olarak ortaya çıkan ürün, tamamıyla kişisel zevkleri yansıttığı için aynı elbiseden başka bir yerde görme şansı olmaması müşterilerimizi kendilerini tamamıyla özel hissetmelerini sağlıyor.

 

-Hazır giyim ile kıyaslayacak olursak, özel dikimin ayrıcalıkları nelerdir?

 

Tarihe bakacak olursak önceden insanlar beğendikleri kumaşı alır, terziye gider ve istediği şekilde kendi vücuduna göre diktirirdi. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi sektörel anlamda bir pazar oluşturdu ve hazır giyim kavramı özel dikime oranla daha çok tercih edilir hale geldi. Birçok marka ilgili departmanının çalışmaları doğrultusunda koleksiyonlar oluşturdu ve tüketime sundu; belirli kumaşlar, belirli kalıplar, belirli aksesuarlar, tamamı başkası tarafından seçilmiş tasarlanmış bir araya getirilmiş ürünler…

 

Hazır giyimde ürünlerin hazır olarak tüketime sunulması bir avantaj olarak görüldü. İnsanlar sunulan ürünler arasından tercih yapar hale geldi ve bu durum bana göre tarz kavramını kişiselliği, özgünlüğü adeta yok etti… Giyim kişiliğin bedene yansımasıdır. Ancak kalabalık bir cadde de yürürken aynı giyinen birçok insanla karşılaşabiliyoruz maalesef…

 

Günlük yaşamımızı düşündüğümüz zaman, her şeyi özel diktirmenin bir manası yok elbette. Ancak bazı özen gerektiren kıyafetler de özel olmalı, özgün olmalı diye düşünüyorum…

 

 -Günümüzde insanların yoğun iş temposu, sosyal hayatı gibi nedenlerle zaman kavramı eskisinden çok daha değerli bir hal aldı. Özel dikimin kişiye özel olması, provaları vs ise bu işin çok fazla zaman aldığını düşündürüyor. Bu noktada neler söylemek istersiniz?

 

Evet, böyle bir algı söz konusu fakat bu biraz da işinize ne denli hakim olduğunuzla ilgili. Tailord’da özel dikim kavramı oldukça hızlı bir süreç ve 1-2 provada istediğiniz şekilde ürüne ulaşıyorsunuz. Biz tek ölçü de ve provasız teslim yaparız; Zaman alan tek nokta kararsızlık (gülüyor). Oldukça fazla renk, kumaş ve aksesuar içinden seçim yapıyorsunuz veya tasarlıyorsunuz. Bu elbette kimi zaman zor olabiliyor ancak beyler bu noktada kadınlardan destek alarak süreci hızlandırabiliyor. Biz de deneyimlerimiz doğrultusunda beden yapısı ve seçilen kumaşa uygun model önerilerinde bulunarak en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz, isteğe göre müşterilerimize bulundukları ortamlarda; evlerinde iş yerlerinde hatta yatlarında dahi hizmet verebiliyor hayal edilen tasarımı en iyi şekilde hayata geçiriyoruz.

 

-İnsanlarda genel anlamda özel dikimin pahalı olduğuna dair bir algı var. Tailord’un fiyat politikası hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Tailord’da fiyatları müşteriler belirliyor diyebilirim. Müşterilerimiz kalitesi tüm dünya tarafından kabul görmüş, farklı özellik ve renklere sahip geniş kumaş seçenekleri arasından seçimini yapıyor. Bu durum da çok geniş bir fiyat skalasını beraberinde getiriyor. Aksesuar seçimini de müşterimiz kendi zevkleri doğrultusunda yapıyor veya özel şeyler isteyebiliyor. Tüm bu detaylar fiyatları belirleyen şeyler. Her üretimimiz tek olduğu için net bir rakam söz konusu değil.

 

-Peki yalnızca erkeklere özel üretim mi yapıyorsunuz?

 

Evet, yalnızca erkekler için özel üretim yapıyoruz.

 

CD5T0250

 

-İşin uzmanı olarak 2015 İlkbahar/ yaz erkek modası trendleri hakkında bir değerlendirme yapar mısınız? Erkek giyiminde bu sezon hangi renkler revaçta olacak?

 

Erkek modasının dikkat çeken trendi, 2015 yılında da gittikçe renklenen koleksiyonlar olacak. Pastel tonların hakimiyetine canlı renklerin eşlik ettiği ilkbahar yaz mevsimlerinde, mercan renkler de gösteriye katılıyor. Erkek modasında daha önce nadir kullanılan renkler, 2015 yazında cesurca moda akımına hükmediyor. Renklenen takım elbiseler, aynı zamanda ferah bir stilin de habercisi olacak. Renkli koleksiyonlarda dikkat çeken diğer bir detay ise, ceket ve pantolonların boylarının çorap ve gömlek manşetlerinin sergilenmesine izin verecek kısalıkta tasarlanması. Moda sever erkekler, bu yaz Avrupai bir rüzgarın etkisinde, ruhlarını yansıtan renkler ile modayı takip edecekler.

 

-İleriye yönelik hedefleriniz nelerdir?

 

Şubeleşme gibi bir hedefimiz yok. Butik olarak hizmet vermenin hizmet kalitesi açısından daha ayrıcalıklı olduğunu düşünüyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.