Eski ve yeni arasında köprü kurmaya çalışıyoruz!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Tarih; bölgeler, savaşlar ve göçlerle dolu. Anadolu geçmişinin modern ve güncel yansımalarını yaratmaya çalışarak, eski ile yeni arasında bir köprü kurmaya çalışıyoruz”

 

Adı rüzgar sörfü ile anılmaya başlayan ve hızlı şekilde gastronomiye geçiş yapan Kemal Demirasal, Alaçatı’da başlayan başarılarını İstanbul’da da sürdürüyor. Adı son zamanlarda Alancha Restaurant ile anılan Demirasal ile lezzetleri gibi şahane bir röportaj gerçekleştirdik.

 

– Kemal Bey, öncelikle vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz? Kemal Demirasal kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

Ben İzmir doğumluyum. 27 yaşına kadar yoğun bir rüzgar sörfü sporculuk kariyeri ile ilgilendim. Ekonomi okuduktan sonra sporculuk kariyerimden gastronomiye geçiş yaptım. Son 7 yıldır tamamen restaurant şefliği, gastronomi seyahatleri ve Alancha ile ilgileniyorum.

 

– Alancha Restaurant günümüzde gözde mekanlar arasında yer alıyor. Alancha’nın kurulum kurulum öyküsünü bizimle paylaşır mısınız?

 

3 yıl önce Alaçatı’da filizlenen bir proje aslında, gastronomik seyahatlerimizin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Avant-garde restaurant anlayışını Anadolu – Türk mutfağı ile harmanlayarak global gastronomide tanıtmayı hedeflediğimiz bir projedir. Geçtiğimiz yıl ise İstanbul’da ikinci Alancha’yı açarak 12 ay hizmet verebildiğimiz bir projeye dönüştürdük.

 

– Alancha Restaurant’ın yemek kültüründen ve menüsünden bahseder misiniz?

 

Çok ağırlıklı olarak yerel malzemelere, yerel kültüre ve coğrafyaya odaklanıyoruz. Tarih, bölgeler, savaşlar ve göçlerle dolu Anadolu geçmişinin modern ve güncel yansımalarını yaratmaya çalışarak, eski ile yeni arasında bir köprü kurmaya çalışıyoruz. Aslında buna, coğrafyada bildiğimiz yemekleri, tarifleri, malzemeleri ve yeme alışkanlıklarını özünü bozmadan yeniden yorumlamakta denebilir.

 

– Alancha’nın kokteylleri bir hayli dikkat çekiyor. Kokteylleriniz hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?

 

Aslında amacımız yükselen mixology trendine bağlı kalarak bize özgün kokteyller yaratmak. Sunum ön planda olsa da içerik bizim için her zaman sunumdan önce geliyor. Sade, fonksiyonel, derin ve zengin içerikler yaratma çabasındayız. Bar tarafı mutfaktan bir tık daha teknik içeriğe sahip.

 

– Bu kadar başarılı bir menü sunarken, mutfak malzemelerinizi nereden temin ediyorsunuz?

 

Her zaman yerel, artisan üretici, ürettiğine değer veren, sezonunda taze malzeme…

 

Bu doğrultuda menümüz sürekli bir değişim halinde. Anadolu’nun dört bir yanından malzeme tedarik etmeye çalışıyoruz. Yeni üreticiler, yeni ürünler bulma çabasındayız.

 

– Sizce Alancha’yı diğer restoranlardan ayıran özellik nedir?

 

Bizi diğerlerinden ayıran nedir bilmiyorum, ancak biz yaptığımız işi tutku ile yapmaya, farklı açılardan bakmaya ve kendimizi tekrarlamamaya çalışıyoruz.

 

– Kemal Bey sizin çok başarılı bir rüzgar sörfçüsü olduğunuzu biliyoruz. Sörften vazgeçip gastronomi yolunda ilerlemenize etki eden nedir?

 

Gastronomi benim için bir keyif alanıydı, içine girdikçe bitmek bilmeyen bir araştırma, sonsuz bir bilgi ve deneyim içerdiğini farkettim. Aslında beni çeken bu kendini tekrarlamama ve gelişim hali oldu.

 

– Gastronomi alanında birçok ülke gezdiniz. Sizi en çok etkileyen mutfak kültürü hangi ülkeye aitti?

 

İspanya’nın Basque Bölgesi, yemek kültürlerine bağlılıkları ve modernizm akımına halk olarak kalplerini açmış olmaları beni en çok etkileyen yanı oldu.

 

– Türkiye gastronomi alanında nasıl bir noktada, bize düşüncenizden bahseder misiniz?

 

Türkiye gastronomisi, son yılların dünya gastronomisinde yükselen isimlerinden biri; ne yazık ki küresel ekonomik buhranlardan dolayı turizm kadar gastronomi sektörümüzde eline geçirdiği bu fırsatı hakkı ile değerlendiremiyor. Ancak orta vadede turizm sektörümüzün canlanmasını umut ediyoruz. Bu doğrultuda yükselişte olan mutfak kültürümüzün daha da fazla ilgi göreceği, hatta dünyada mainstream olacak bir mutfak olduğu düşüncesindeyim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.