Göbeklitepe’nin maketi görücüye hazır…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

RJ Models, yapımı 1.600 saat süren Göbeklitepe’nin maketini Cannes’da gerçekleşecek MIPIM Fuarı’nda sergilemeye hazırlanıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’nin inşasının varsayılan teorilere göre yansıtıldığı 1000 parçadan oluşan maket, 20 kişilik bir ekip tarafından tamamlandı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’nin maketi, Fransa’nın Cannes şehrinde görücüye çıkacak.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Hong Kong merkezli mimari maket şirketi RJ Models tarafından bin 600 saatte üretilen maket, 12-15 Mart tarihleri arasında Cannes’de düzenlenecek dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’de sergilenecek.

Göbeklitepe’nin inşasının varsayılan teorilere göre yansıtıldığı bin parçadan oluşan maket, 20 kişilik bir ekip tarafından yaklaşık 2 ayda tamamlandı.

RJ Models’ın Hong Kong’daki fabrikasında üretilen Göbeklitepe maketi bin parçadan oluşuyor. 2,5×1,5 metre ölçülerindeki maketin hazırlanışında, Göbeklitepe ziyaretçi merkezi için özel hazırlanan materyaller ve Şanlıurfa Müzesi’nde bulunan çizimleri baz alındı. Makette ayrıca Göbeklitepe’nin inşa süreci varsayılan teorilere göre aktarılmaya çalışıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen RJ Models bölgesel ortaklarından Uğur Maslamani, şunları kaydetti:

“Makete Göbeklitepe’nin o dönemki inşasını varsayılan teorilere göre yansıttığımız için bölgenin 12 bin yıl önceki varsayılan halini esas almak durumundaydık. Bunun için maketin yapımından daha uzun süren bir bilgi toplama sürecimiz oldu.”

RJ Models bölgesel ortaklarından Hakan Özkan ise 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi nedeniyle maketin Türkiye’nin ve bölgenin tanıtımına önemli bir katkı sağlayacağını dile getirdi.2397691_b8f688c6d2a5f88c6199df373dfa9b72

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.