Lovemark olma yolunda Atasay…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Herkesin gönlünde yattığı gibi markalarının dünya çapında kendi kategorisinde lovemark olmasını çok arzu ediyorlar. 

1- Çiğdem Kamer kimdir? Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

İnsanın kendisini anlatması zor ancak ailesine, işine düşkün, hayattan keyif alınmasının gerektiğine inanan, iş aşkını keyfe dönüştürmeyi tercih eden, hayatın sunduklarını kabul edip doğallığı ile akışına bırakılmasına inanan, evrendeki güzellikleri, tasarımları gözlemleyerek, araştırmayı ve keşfetmeyi iyi olanlarını ailemin ve kendi hayatıma katmayı seven bir kişi olduğumu söyleyebilirim.

2- Evliliğinizde 30 yılı geride bıraktınız. Mutlu evliliğinizin sırrı nedir?

Uzun bir yolculuk olduğunun farkında olarak birbirine değer vermek, saygı, hayata olumlu bakabilmek, anlayış, destek, birlikte büyümek ve gelişmek olarak sıralayabiliriz! Bir de bunların hepsinden iyi bir harman yapabilmek… Ancak sırrımız sanırım birbirimize olan saygımız ve birbirimizin yanlışlarını aramak yerine, beraberliğimizin temelini anlayış ve sevgi üzerine oturtmamıza bağlıyorum.

3- Cihan Bey nasıl bir eş ve nasıl bir çalışma arkadaşı?

Cihan Bey keyifli bir hayat arkadaşı. Hayattan keyif almasını seven ve bu keyfe dostlarını katan,  paylaşmayı seven hayat dolu, eğlenceli bir insan. Girdiği ortamlara renk katan bir kişilik. Sadece mutlu olmayı değil aynı zamanda etrafının da mutlu olmasını sağlayan güzel bir dost.  Aile değerlerini her zaman önde tutan örnek bir baba. İş hayatında ise yenilikçi fikirlere odaklanmayı, doğru hedefler saptayarak planlı bir şekilde çalışmayı, doğru zamanda doğru işlerin üretilmesini takip etmeyi, dakik olmayı, verdiği sözleri tutmayı seven yaşam enerjisini işine de katmayı bilen bir lider. Ekibine ilham veren başarılı bir yönetici.

4- Çiğdem Hanım, kaç yıldır aktif olarak Atasay’da çalışıyorsunuz?

Atasay Mücevherat’ın kökleri Cumhuriyet Türkiyesi’nin kalkınma dönemine dayanıyor. Temelleri Denizli’nin Çivril kazasında 1937 yılında Hacı Mustafa Kamer tarafından atılan ve tarihsel gelişiminde en önemli dönüm noktasını ise firmanın kurucusu, babam Atasay Kamer’in emekleri, deneyimleri ile geliştirme ve büyütme serüveni oluşturuyor. O dönemde Türkiye’nin ilk markalı müceveheri Asgold, babam Atasay Kamer tarafından ortakları ve tüketicileri ile buluşmaktaydı. Cihan Bey ise babasına ortak olarak 1989 yılında ikinci markamız olan Atasay Mücevherat’ı kurdu. Bu kuruluş, altın takı üretim ve pazarlamasında Türkiye ve sektör için bir milat niteliğindeydi.  Bu tarihe kadar Kapalıçarşı ve çevresindeki küçük atölyelerde yapılan üretim ve dağıtımın kalitesi ilk kez Atasay ile dünya standartlarına yükseliyordu. Ben de 1994 yılından itibaren Asgold ve Atasay’ın bugüne kadar tüm birimlerinin içerisinde yer aldım. En son 2016 Ocak ayında CEO’luk görevimi oğlum Atasay Kamer’e devr ettim. Şu an için yönetim kurulunda oğluma destek veriyorum. Ürün geliştirmeden iletişime kadar pekçok keyif aldığım alana yöneliyorum.

 

5- Eşinizle aynı işte çalışmanın avantaj ve dezavantajları neler, anlatır mısınız?

Birbirimizin fikirlerini dinliyoruz ve her ikimiz de birbirimizin uzmanlık alanlarına çok saygılıyız. Herkesin en iyi olduğu alanda top koşturması gerektiğini düşünen bir çift olarak çok iyi bir takım oyunu çıkarıyoruz. Çoğunlukta birlikte vakit geçiriyoruz. Sürekli konuşuyoruz, tartışıyoruz, fikirlerimizi paylaşıyoruz, işle ilgili bütün konular ortak konularımız oluyor. Kısacası aynı dili konuşuyoruz. Bu da başarıyı beraberinde getiriyor…Ortak bir iş yapıyorsanız işi eve taşımamak pek mümkün değil. İkimiz de işi yaşamımızın önemli bir parçası olarak gördüğümüz için sohbetlerimizde, söz dönüp dolaşıp yine Atasay’a, Huqqa, Huqqabaz, Qurabiye ve The Market’e  geliyor. Birlikte yaptığımız sohbetler, deneyimlerin paylaşılması, yeni fikirleri yakalamak için görüş almanın sınırı ve süresi yok. Konuşmalarımızda, birbirimizin fikirlerini almayı seviyoruz. Özetle, işini her ortamda yaşayan bir aileyiz  .

6- Bize Atasay markasının bir profilini çizebilir misiniz?

Kurulduğu günden beri 110 milyonun üzerinde dünya kadınını takılarla buluşturanAtasay,  Türk mücevherat sektöründe birçok ilke imza atarak sektörünün önünü açmış lider bir kuruluştur. Tüketici odaklı tüm yenilikleri takip eder, müşterilerine ihtiyacı olan, doğru ürünü doğru zamanda doğru fiyat politikasıyla, üstelik dünya trend ve standartlarıyla sunar. Tüm araştırmalarında en güvenilen marka çıkmasını yeterli görmeyip dünyada geçerli olan sertfikasyonları ile hizmetini çeşitlendirerek müşterisinin güvenini hep üstün tutar. Tasarım ve global çizgileri takip eden yenilikçi bir markadır Atasay. Dünya renk konseyinin Türkiye temsililerinden biri olan değerli Moda Tasarımcısı Özlem Süer’den 13 senedir konspet danışmanlığı alarak modayı derinlemesine inceler, mücevher gardrobuna ışık tutar.Tarihi derinlemesine inceleyen bir markadır Atasay. Myras koleksiyonu ile Türkiye’nin tarihsel birikimini mücevherde yaşamasına aracı olur. Her yaşam biçimine her yaş ve gelir grubuna mutlaka bir Atasay vardır.  

7- Türk kadını altını aksesuvar olarak mı görüyor yoksa yatırım amacıyla mı altın alıyor?

5 bin yıllık altın kültürüne sahip topraklarda yaşıyoruz. Altın her zaman ilgi odağı oldu. Türk tüketicisi altın takı kullanmayı çok seviyor. Özellikle altın, Türk kadını için vazgeçilmez bir maden. Altın, yatırım, tasarruf amaçlı alınabildiği gibi takı ve aksesuar olarak da vazgeçilmezimiz. Hediyeleşmede en değerli alternatif, krizde en güvenli dost oldu. Türkiye’de tüketicilerin altın mücevhere yaklaşımı ise gelir seviyelerine ve yaşam farkındalıklarına göre değişiklik gösteriyor.  Aksesuar odaklı ürünler hammaddesi değerli maden ve mutlaka zor durumlarda değeri olan bir yatırım aracına dönüşebiliyor. Her türlü başka kategorilerden kıymetli bir hediye aracı diyebilirim.

8- Kuyumculuk sektörü esnaflıktan sanayileşen bir üretim koluna geçti. Peki şimdi sırada ne var?

Aslında üretim ve sanayi kısmı dünyadaki gelişmelere paralel olarak 13-14 sene önce dönemini kapattı. Uzun süredir markalaşma ve markalı mücevher perakendeciliği önemini sürdürüyor.  Bunu da ilk gören ve bu doğrultuda sistemini geliştiren, iş ortaklarına bunu anlatan Atasay oldu. Sektörümüzde ilk reklamları yürürlüğe soktuk, yerel tüketici ihtiyaçlarını belirleyip global marka dinamikleri ile hareket ettik. Meyvelerini de aldık çok şükür.

9- Kuyumculuk sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Anadolu’da yaşamış tüm uygarlıklarda estetik amaçlı takı kullanımının oldukça yaygın olduğu bilinmektedir. Bu zengin takı geleneğine sahip Türkiye, bugün altın mücevherat pazarının büyüklüğü açısından dünyanın en büyük pazarları arasında yer alıyor.  Dolayısı ile sektörün önü açık.

10- Atasay takıda modaya yön veren bir marka. Yeni sezonda Atasay’da ne tarz takılar göreceğiz?

Pırlantada baget pırlantanın yükselişi söz konusu. Özel kesim pırlantalar kadınların cazibe merkezi olmayı sürdürecek. Gündüzden geceye tüketimin parçası olan uzun zincirler ve bunların üzerindeki renkli taşlar kıyafetlerin bütünleyecisi olmaya devam edecek. Farklı malzemeler ve özel üretim teknikleri ile zenginleştirilmiş yüzeyler, yenilikçi bakış açısını vurgularken zamana ait olma hissi verecek. Teknoloji hayatımızı kasıp kavurduğu gibi mücevherlerimize de yanaşıyor. Akıllı mücevherler sayesinde duygularımız ve anılarımız, hediyenin değerine özel bir anlam taşımak isteyenlerin vazgeçilmezi olacak. Mücevherlerin içine yerleşen özel chip sayesinde android telefonlar hikayeleri taşıyor olacak. Bu bağlamda çocuklarımıza takılan takılara da yansıtılarak chiplere cep telefonu adres bilgileri yükleyerek çocuklarımızın güvenliği için değerlendirilebilecek tasarımlar mağazalarımızda olacak. Kendini tarihi, kültürel tasarımlar ile ifade etmeyi sevenler için Myras bu sene Safranbolu’ya uzandı. Zengin kültür mozağiyle gezginlerin önemli duraklarından, mimarisindeki detayları ile Safranbolu, tasarım ekibimize ilham verdi. Sembolleşmiş evlerinin tokmakları şiirsel tasarımara yansıdı. Hikayeleri ile Safranbolu artık mücevher gardrobunuzda.

11- Kısa ve uzun vadede yurt içi ve dışında açılacak mağazalardan bahseder misiniz?

Şu anda yurt içi ve dışı 143 mağaza ile hizmet veren markamız sene başından bu yana mağazacılık alanında yatırımlarına hız verdi ve önemli bir atılım içerisinde. 2017’nin ilk iki ayında iki mağaza açtık ve ilk çeyrek sonunda üç yeni mağaza daha planlanıyor. 2017’de toplam yeni mağaza hedefimiz ise 23.

12- Eşiniz Cihan Bey’le markanın geleceğine yönelik kurduğunuz hayaller neler?

Herkesin gönlünde yattığı gibi biz de markamızın dünya çapında kendi kategorisinde lovemark olmasını çok arzu ediyoruz. Umarız Türkiye’deki başarıyı yurt dışında da yakalayabilir ve asırlık marka liginde yer alabiliriz.

13- Sektörde Atasay’ı diğer firmalardan ayıran, öne çıkaran özellikleri neler?

Tüketici odaklı olmamız ve her zaman kendinden söz ettiren ürünler, kampanyalar ile adından söz ettirebilmesidir diye düşünüyorum. Tüketiciyi her zaman sürprizlerle gülümseten çabalara imza atıyoruz. Onların mutluluklarına ortak olmak bizi daha da yeni proje geliştirmeye heveslendiriyor. Yaptığımız projelerin Türk kuyum sekötörü tarafından da fark yaratan projeler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Her zaman sektörüne ufuk açıcı vizyoner tavrını sürdürerek kategorinin büyümesine, pazarı genişleten ve bu doğrultuda istihdam oluşturan önemi var markamızın. Kültürene sahip çıkan Myras markamız, mücevher modasına yol gösteren Belle Atasay markamız, ikonik mücevher olmaya aday Zeynep Fadıllığolu ile geliştridiğimiz “Nefes” markamız, sektörümüzde önemli ölçüde bizi farklışaltıran yönlerimiz diyebilirim.

14- Sosyal sorumluluk projelerine önem  veriyorsunuz. Bu bağlamda yeni projeleriniz var mı?

İçinde bulunduğumuz topluma karşı sorumluluklarımızın farkındayız ve  marka değerlerimizin içerisinde eğitim başta olmak üzere çeşitli projelere destek vermek yer alıyor. Bunun dışında Türk el sanatlarının ve de Anadolu’nun kültürel mirasının ortaya çıkarılmasını da ayrıca önemsiyoruz.

 

15- Cihan  Bey ile nasıl tanıştınız?

Yaz tatilinde genç yaşta tanıştık. Kısa sürede evliliğe dönüştü.

 

16- Çok genç yaşta anne olmak nasıl bir duygu, çocuklarınızla nasıl vakit geçiriyorsunuz?

Evet genç yaşta anne oldum, çok da anlamadım beraber büyüdük diyebilirim. Şimdi ikisi de en iyi arkadaşım bu çok güzel bir duygu. Her anımızın tadını çıkarmayı ve içindeki zamanın kıymetini bilerek yaşamayı tercih ediyoruz.

 

17- Atasay deyince aklınıza ilk gelen nedir? Tabii oğlunuz hariç….

Türkiye’nin güçlü, lider, yaratıcı mücevher markası. Ve de güven.

18- Türkiye’nin önemli ve aranılan bir markası olmak kolay değil. Eşinize iş konusunda destek olur musunuz?

Yıllardır birlikte çalıştık. Birbirimizin fikirlerini dinliyoruz ve her ikimiz de birbirimizin uzmanlık alanlarına çok saygılıyız. Herkesin en iyi olduğu alanda top koşturması gerektiğini düşünen bir çift olarak iyi bir takım oyunu çıkarttığımızı söyleyebilirim. Sürekli konuşuyoruz, tartışıyoruz, fikirlerimizi paylaşıyoruz, işle ilgili bütün konular ortak konularımız oluyor. Bu da başarıyı beraberinde getiriyor…

 

19- Sizin önerileriniz oluyor mu?

İşimizi ve hayatımızı birlikte şekillendiriyoruz. Dolayısıyla her konuda fikir alışverişi yapmak ailemizin temel oluşumu diyebilirim. Herkesin fikrini önerilerini aldığımız aile sohbetlerimiz çok kıymetlidir.

20-Kuyumculuk sektörü daha çok kadınlara hitap ettiği için sizin tasarımlar konusunda güzel önerileriniz de oluyordur değil mi?

Elimden geldiğince, kuruluş aşamasından bu yana ihracatın yılda 20 ton olduğu dönemlerden günümüze hep tasarımın içinde olmak özel ilgi alanıma girmiştir. Dünyadaki tüketim ihtiyaçlarını gözlemlemek, satışları takip etmek; estekik ile moda eğilimlerini irdeleyerek tasarımlara karar vermek ve de ürün seçmek hep özel ilgi alanım olmuştur. Bu noktada tecrübelerimi her hafta düzenli yaptığımız tasarım toplantılarımızda değerli tasarım ekibimize aktarıyorum. Sevgili Özlem Süer’in moda eğilimleri, trendleri analizini ve bu doğrultuda önerdiği konspetleri dikkatlice dinliyorum. Değerli tasarım ekibimizin geliştirdiği ürünlerin tasarımından hayata geçiş noktasına yönlendirmeler yapıyorum. Bu bana çok keyif veriyor diyebilirim.

21- Yoğun iş temposundan fırsat bulup çok kıymetli çocuklarınız Simay Hanım ve çok değerli oğlunuz Atasay Bey ile birlikte nasıl vakit geçiriyorsunuz? Sinema,tiyatro ve konserlere giderek mi yoksa Fenerbahçe’nin maçlarına giderek mi?

Ağırlıklı kızımla sinema, tiyatro gibi etkinliklere gidiyorum. Oğlum ile ise ağırlıklı olarak yurt dışı odaklı iş seyehatleri gerçekleştiriyoruz. Maçları eskisi kadar takip etmiyorum ancak özel maçlara eşimle gidiyoruz.

22- Eğlenceli bir anne misiniz?

Bunu Simay ve Atasay’ın yanıtlaması daha doğru olur sanırım. Ama hayattan keyif alınması gerektiğine inandığım için ailem ve özellikle çocuklarım için de bunu tavsiye ediyorum. Onlara önayak olduğumu söyleyebilirim.

23- Özel günlere önem verir misiniz özel günlerde eşinizden ve çocuklarınızdan hediye bekler misiniz?

En değerli hediye sağlık, ailemin mutluluğu tabii ki. Bir beklentim olmadığını bilir ailem. Ama özel günler her zaman kutlamalı ve anlamlı olmuştur. Planlanmış hoşlukları yaşatmayı ve yaşamayı da severim.

 

6 2 3 4 5

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.