Nişantaşı’ndan 7 Kıtaya Uzanan Tasarım Masalı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nişantaşı’nda küçük bir atölyede başladı Saboroma New York’un serüveni… Hedefinde bir Türk markası olarak namını dünyaya duyurmak olan Saboroma New York’un kimler büyüsüne kapılmadı ki? Selena Gomez’den Kat De Luna’ya, Miss. Universe (Kainat Güzeli) Gabriela Isler ve Ms. 2016 New York Nicole Kulovany’e kadar birbirinden iddialı isimlerin bedenlerinde vücut buldu bu tasarımlar… Abiye, onunla yeniden tanımlandı, klasik ve modernin kesişimi Saboroma ile yakalandı…

Ahmet ,  Burçe Burçin Bakiner kardeşlerin yarattığı Saboroma New York ile evrensel bir estetikten söz ediyoruz bugün. Nefes kesici ve kusursuz tasarımın abiyedeki yansımasına tanık oluyoruz. Saboroma’nın kuruluşunu ve yeni hedeflerini dinlemek için sözü Ahmet Bakiner’e bırakıyoruz.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

Tabi,  İstanbul’da Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra işletme masterı finans alanında yapmak üzere 2004 yılında ABD’nin Maryland eyaletine taşındım. 2006 yılında University of Baltimore’da masterımı tamamladıktan sonra yine ABD’nin FIT (Fashion Institute of Technology) Üniversitesi’nde eğitimini tamamlayan kardeşim Burçin Bakiner ve New Jersey City Universitesi’nde eğitim görmekte olan diğer kardeşim Burçe Bakiner ile Saboroma New York’u kurmak üzere hedeflerimizi belirledik.

Peki hedeflerinizi belirledikten sonraki süreç nasıl gelişti?

35 yıl önce Sabahattin Bakiner tarafından Nişantaşı’nda küçük bir atölyede kurulan firmamız doğru adımlar atarak hızla yurtdışı pazarına yöneldi. Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine Saboroma ürünlerini ihraç etmeye başladı. 2008 yılından itibaren New York’ta açılan showroomumuzla birlikte ABD pazarına giriş yaptık. Şu an New York başta olmak üzere, Atlanta, Los Angeles, Chicago, Dallas gibi ABD’nin birçok eyaletinde düzenlenen moda haftalarına Saboroma New York tasarımlarımızla katılmaktayız.

Nasıl bir hizmet veriyorsunuz?

ABD, İtalya, İspanya ve İngiltere gibi modaya yön veren ülkelerde düzenlenen ve yalnızca ünlü tasarım markalarının kabul aldığı moda fuarlarında ürünlerimizi sergiliyoruz. Şu an markamız büyük deparmant mağazalarında diğer dünya markalarıyla birlikte müşterilerimize sunuluyor.

Şimdiye kadar nasıl bir büyüme gösterdi?

Ürün kalitesi, müşteri memnuniyeti gibi kilit noktalardaki başarılarımız sayesinde markamız kısa zamanda yeni pazarlara açılmamızda bize yardımcı faktörler oldu. Şu an Amerika’dan Avrupa’ya, Asya’dan Afrika’ya kadar ürünlerimiz 7 kıtada müşterilerimize en değerli mağazalarımızda sunuluyor.

Kimleri giydirdiniz şimdiye kadar?

Şu ana kadar merkezimizin ABD’de olmasının da verdiği avantajla ürünlerimiz Selena Gomez, Kat De Luna, Miss. Universe (Kainat Güzeli) Gabriela Isler ve Ms. 2016 New York Nicole Kulovany gibi birçok Hollywood starı tarafından tercih edildi.

 

120117_Saboroma_Shot

 

Hedefleriniz neler? Bizlere gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?

Hedeflerimiz arasında Saboroma New York abiyelerimizi bir Türk markası olarak, ABD’nin moda merkezi New York şehrinde bir flag ship store ile büyütmek. New York şehrinde açılacak bir flagship mağazamızla birlikte Milan, Paris, Londra gibi diğer moda merkezlerinde de yer almak önümüzdeki 5 senelik hedeflerimiz arasında.

Yeni bir yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?

Evet, markamızı doğru yatırım ortaklarımızla birlikte bir dünya markası olma yolunda büyütmek istiyoruz. Önümüzdeki 5 sene içinde seçkin lokasyonlarda firmamıza ait franchise mağazalar açmayı planlıyoruz.

ABD sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

ABD rekabetin çok yoğun olduğu geniş bir pazardır. Bu tekstil sektöründe de aynı şekilde. Fakat biz ürünlerimizin kalitesiyle, tasarımlarımızın farklılığıyla ABD pazarında güzel bir ivme yakaladık. Müşteri memnuniyetiyle birlikte markamız çok kısa bir zamanda abiye sektöründe iyi bir pay sahibi oldu.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

New York, Milan, Barselona ve Paris gibi moda merkezleri başta olmak üzere, tüm dünya ülkelerinde markamızı temsil edecek yatırımcılarımızla birlikte çalışmayı planlıyoruz. Bu güzel başarıya ortak olmak isteyen doğru yatırımcılarla birlikte bir Türk markası olan Saboroma’yı çok daha güzel noktalara taşımak isteriz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.