O bir lider Metro Holding

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Metro Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ceo’su Abdulkerim Emek ile ilgiyle okuyacağınız bir röportaj gerçekleştirdik. Emek ile tüm yönleriyle Metro Holding’i ve yatırımlarını konuştuk…

– Abdulkerim Bey, öncelikle bize vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Röportajımıza kısaca sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

1966 yılında Erzurum’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Erzurum’da tamamladıktan sonra; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde lisans eğitimine başladım. Mezun olduğum yılın yazında, Sermaye Piyasası Kurulu’nda Uzman Yardımcısı olarak kamu görevine başladım. Kurul’da görev yaptığım dönemde Gazi Üniversitesi Muhasebe-Finansman bölümünde derslerimi tamamlayıp, tez yazma aşamasına geldim. Tezi tamamlamadan İngiltere’de Hull Üniversitesi’nde Finansal Yönetim Dalında MBA programına katıldım. Ardından, akademik çalışmalara devam etmek amacıyla, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Ana Bilim Dalında Doktora çalışmalarına başladım. Doktorada dersleri ve yeterlik sınavını tamamladım. Halen de doktora tezi çalışmalarım devam etmektedir.

2005 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Sermaye Piyasası Kurulu Üyeliğine atandım. Altı yıl süreli olarak atandığım kurul üyeliğimin son bir buçuk yılı Kurul İkinci Başkanı olarak geçti. Kuruldaki görev sürem bitince, ekonomik işler, strateji geliştirme, bilgi işlem ve personel birimlerinden sorumlu olarak Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı’na atandım. Devlet memurluğum süresince, sermaye piyasaları ile ilgili yasal düzenlemeler başta olmak üzere; birçok düzenlemeye katkı sağladım. Aynı zamanda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Güneş Sigorta A.Ş., İktisat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş gibi kurumlarda yönetim kurulu üyelikleri görevlerinde bulundum. Kamu görevlisi olarak 25 yılımı tamamlayınca da özel sektörde çalışmak üzere devlet memurluğundan ayrıldım.

– Siyasal bilgiler ve işletmenin yanı sıra; bankacılık ve sigortacılık üzerine de eğitim aldınız. Peki turizm sektörü ile yollarınız nasıl kesişti?

Aslında turizm sektörü ile yollarımız özel olarak kesişmedi. Profesyonel yönetici olduğunuzda üretilen mal veya hizmetin ya da bulunduğunuz sektörün fazla bir önemi kalmıyor. Her sektörün kendine özgü koşulları olmakla birlikte; finansal, üretim ve pazarlama planlamalarının temel özellikleri değişmiyor. Metro Holding bünyesinde karayolu yolcu taşımacılığı, buna bağlı terminal ve tesis işletmeleri, sermaye piyasası kurumları da bulunmaktadır. Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin yanı sıra, birden fazla yatırım ortaklığı da grup bünyesinde yer almaktadır.

 “Sektörün en genç filosuna sahibiz!”

 – Grubun satış hasılatı açısından en büyük şirketi olan Metro Turizm’in 2014 yılı nasıl geçiyor? Bu noktada şirketin ileriye yönelik planlarından bahseder misiniz?

Metro Turizm, araç filosu ve taşınan yolcu sayısı açısından Türkiye’nin en büyük seyahat şirketi konumundadır. 76 ilde 1200 adet acentemizle yurtiçi ve yurtdışı bilet satışı yapıyor, günlük ortalama 1.300 otobüs seferi düzenliyoruz. 2013 yılında 21 milyon 500 bin yolcu taşıyıp 920 milyon TL ciro elde ettik. Yaklaşık 250 firmanın faaliyet gösterdiği ve yılda yaklaşık 250 milyon kişinin otobüsle seyahat ettiği ülkemizde, Metro olarak bu yolcuların yüzde 10’unu taşımaya, yani 25 milyon yolcu taşımaya talibiz. Bu hedefimiz doğrultusunda bu yıl 1300 olan otobüs sayımızı 1550’ye çıkardık. Araçlarımızın yaş ortalaması 2 olup sektörün en genç filosuna sahibiz. 2014 yılı ciro hedefimiz ise 1 milyar 250 milyon TL’dir. Yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2014 yılındaki en önemli adımlarımızdan birini geçtiğimiz aylarda attık ve Metro Turizm’in hisselerinin halka arzı için çalışmalarımızı başlattık. Bu süreçte, bağımsız değerleme kuruluşu tarafından yapılan şirket değerleme raporu sonucunda şirketimizin piyasa değeri 874.607.867 TL olarak belirlendi. Gerekli yasal başvuru sürecinin kısa sürede tamamlanacağını düşünüyoruz.

“SEKTÖRÜNDE ÖRNEK VE EŞSİZ BİR MODEL!”

 – Metro Grup’un bünyesinde yer alan bir diğer şirket Mepet Metro Petrol ve Tesisleri… Bu şirket bünyesinde ne gibi çalışmalar yapılıyor? Buradaki faaliyetler hakkında bilgi verir misiniz?

Mepet Metro Petrol ve Tesisleri San. Tic. A.Ş., petrol akaryakıt istasyonlarıyla enerji sektöründeki faaliyetlerini sürdürürken; aynı zamanda yol dinlenme tesisleriyle de hizmet vererek turizm sektöründe yepyeni bir pencere açmıştır. Mepet Metro Petrol, bu yapısıyla sektöründe örnek ve eşsiz bir model oluşturmuştur. Faaliyet alanlarına göre operasyonlarını iki grupta yöneten Mepet Metro Petrol, otobüs yolcuları, özel araç yolcuları, uzun yol şoförleri, kısacası karayolu yolculuğu yapan herkes için dinlenme tesisi olarak 25 noktada 89 farklı işletme ile hizmet vermektedir. Ve tüm tesislerinde müşterileri için farklı alternatifler sunmaktadır. Diğer bir faaliyet alanı olan enerji konusunda ise karayolları üzerinde sahibi veya işletmecisi olduğu 24 akaryakıt istasyonunda akaryakıt ve petrol ürünlerinin satışını sağlamaktadır. Her yıl bünyesine yeni tesisler ve istasyonlar katmayı hedefleyen Mepet Metro Petrol, 2013 yılında hizmet noktalarında 35 milyon müşteriyi ağırlamıştır.

 “YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR!”

 – Metro Grup, Sermaye Piyasalarında yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösteren 3 şirkete sahip. Bu alandaki hedeflerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Sizin de belirttiğiniz gibi; Metro Grup olarak, Sermaye Piyasalarında yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösteren 3 şirkete sahibiz. Bunlar; Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Atlas Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’dir. Metro Yatırım’ın ödenmiş sermayesi 10.125.000 TL olup, bu rakamı 25 milyon TL’ye yükseltmeyi planlıyoruz. Metro Yatırım; alım-satıma aracılık, halka arza aracılık, portföy yöneticiliği ve yatırım danışmanlığı yetki belgeleri dahil, sermaye piyasasında gerekli yetki belgelerine sahiptir. Metro Yatırım, Metro Grup ve Metro Grup dışında 10’a yakın şirkete Sermaye Piyasası danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Metro Yatırım önümüzdeki dönemde özellikle faaliyetlerini ve piyasada yerini büyütmek ve sağlamlaştırmak amacıyla Portföy Yöneticiliği ve Halka Arza Aracılık faaliyetlerini büyütmeyi hedeflemektedir ve bu konudaki çalışmaları devam etmektedir. Atlas Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin ödenmiş sermayesi ise 10.000.000 TL olup, 2014 yılı sonuna kadar mevzuat gereği sermayesini 20.000.000 TL’ye çıkaracaktır. Zengin bir portföy çeşitlemesine sahip Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın da sermayesinin 72.000.000 TL’den, 100.000.000 TL’ye çıkarılması için çalışmalar devam etmektedir.

Ayrıca grubumuz bünyesinde yer alan Vanet Markası ile et ürünlerini piyasaya sunan Vanet Gıda Sanayi A.Ş. tesislerinin modernizasyon sürecinin yanı sıra; tam kapasite üretimde bulunması için de gerekli çalışmalara başlanmıştır. Tüm bunlara ek olarak; Metro Kargo Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri A.Ş.’nin faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası alanda yaygınlaştırılması amacıyla da gerekli çalışmaları yürütüyoruz.

“En geniş satış ağı ve en geniş ürün yelpazesi”

2013 Ağustos ayının ortalarına doğru Metro Travel markasını tur operatörü şeklinde piyasada pozisyonlandırmak amacıyla yönetimsel bir karar aldık. Mevcutta sadece kurumsal kapalı gruplara düzenlenen turlar ve acente ağı üzerinden uçak bileti satışı gerçekleştiren oluşumu, bir tur operatöründe bulunması gereken; yurtiçi otelleri, yurtdışı otelleri, termal oteller, kış-kayak otelleri, gemi seyahatleri, yurtdışı ve yurtiçi turlarını içeren geniş bir ürün yelpazesi ile donatıp, müşterilerimiz ile buluşturmak üzere yatırıma başladık. Bu hizmeti, tüm Türkiye’de yaygın 400 ofiste hizmet verecek şekilde yapılandırıyoruz. Söz konusu ofislerimizin konseptini de yeniliyerek, daha ferah ve şık bir ortamda hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Yapılanmamız bittiğinde; Metro Travel, Türkiye’nin “en geniş satış ağı”na ve “en geniş ürün yelpazesi”ne sahip tur operatörü olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.