Sabri Yiğit, “İstanbul’a yeni bir nefes katacağız”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Digicom Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit ile iş hayatı ve olmazsa olmaz tutkusu golf üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik…

Sabri Yiğit; “Sektörü ne olursa olsun, iş hayatında başarılı olmak, başka bir ciddiyet ve iş disiplini gerektiriyor. Her zaman uyanık ve farkında olmak bir zorunluluktur. Teknolojinin son hızla ilerlediği bugünlerde geride kalmak, başarısızlıktan başka bir şey getirmeyecektir” sözleriyle iş hayatında başarının olmazsa olmazlarını bizlerle paylaştı.

– Röportajımıza kısaca sizi tanıyarak başlayabilir miyiz? DIGICOM ile hikayeniz nasıl başladı?

1960 yılında Kars’ta doğdum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi mezunuyum. Ailemin ticaretle uğraşan beşinci nesliyim. Ticaret hayatına çok küçük yaşta babamın sayesinde adım attım, onun sayesinde ilk tecrübelerimi kazandım. Gençliğimde en büyük hayalim aileden gelen ticaret yapma geleneğini ve teknoloji tutkumu bir şirket çatısı altında birleştirmekti. Bu hayalimi 1995 yılında DIGICOM ile gerçekleştirdim. Çatısı altında farklı sektörlerden birçok şirket olan Digicom’un Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmekteyim.

– Digicom’un grup şirketleri hakkında bilgi alabilir miyiz? Faaliyet alanlarınız nelerdir?

Digicom olarak bugün Pioneer, Roadstar ve Sharp markalarının Türkiye distribütörlüğünü üstlenmekteyiz. Ayrıca Conti Elektrikli Küçük Ev Aletleri markasının da sahibiyiz. Türkiye genelinde 1000 bayimiz ve 350 teknik servisimiz mevcut. Bulgaristan’da Pioneer, Roadstar ve Kenwood markalarının distribütörü olarak, ülkenin ilk tekno marketi “Technostar” ile faaliyet gösteriyoruz. Aynı zamanda Kıbrıs’da Sharp, Pioneer, Kenwood, Delonghi, Hotpoint markalarının distribütörlüğünü üstlenmekteyiz. Son dönemde teknoloji ürünlerinin yanı sıra, üretim, pazarlama, satış konularında uzman, farklı sektörlerde hizmet veren firmaları da bünyemize katarak bir şirketler grubu haline geldik. DIGICOM grup şirketleri arasında; radyoloji sektöründe hizmet veren ve Carestream markasının temsilciliğini üstlenen Digicom Sağlık Ürünleri Ltd. Şti. (2002); temizlik malzemeleri ve tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Parex (2010); çöp torbaları, ambalaj ve tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Ekomis Tüketim Ürünleri Sanayi ve Pazarlama A.Ş. (2011); inşaat malzemeleri, temizlik, boya ve badana fırçaları sektöründe faaliyet gösteren Yapaş Yapı Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (2001); Starlife Silivri, Starlife Güzelce, Starlife Göktürk ve yooistanbul projeleriyle gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Say İnşaat Sanayi Pazarlama ve Ticaret A.Ş. (2005) bulunmaktadır.

Sabri Yiğit

“yooistanbul projesine imza atmaktan dolayı heyecan duyuyorum!”

– Türkiye’de gayrimenkul sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu anlamda özellikle İstanbul için bir değerlendirme yapsanız, ortaya nasıl bir tablo çıkar?

Türkiye’de gayrimenkul sektörü oldukça hareketli bir dönem geçiriyor. Bu da piyasaların oldukça işine yarıyor. İstanbul’da şu anda çok sayıda konut projesi yükselmekte. Son zamanların en en popüler trendi ise onlarca katlı residence projeleri. Yükselen binalar arasında şehrin silueti de tamamen yeni bir hal almakta. Ben özellikle bu noktada, şehrin ortasında daha az katlı binaların olduğu yooistanbul projesine imza atmaktan dolayı heyecan duyuyorum. Ekim ayında inşaatına başlayacağımız yooistanbul projemiz ile bence bu sektöre ve İstanbul’a yeni bir nefes katacağız.

“Farkında olmak bir zorunluluktur!”

– Tüketici elektroniği hakkında bir değerlendirme yapar mısınız? Hızla gelişen teknolojiye tüketiciden hemen talep geliyor mu?

Tüketici elektroniği her zaman araştırmaya ve gelişmeye açık olmayı gerektiren bir sektör. Ama bunun yanında; sektörü ne olursa olsun, iş hayatında başarılı olmak, başka bir ciddiyet ve iş disiplini gerektiriyor. Her zaman uyanık ve farkında olmak bir zorunluluktur. Teknolojinin son hızla ilerlediği bu günlerde geride kalmak, başarısızlıktan başka bir şey getirmeyecektir. Hızla gelişen teknolojilere, daha teknoloji gelişme aşamasındayken bile talep var. Eğer siz tüketiciye sunduklarınızı en doğru şekilde anlatabilir ve farkı gösterebilirseniz, heyecanlı kullanıcı bunu hemen benimseyecektir.

Sabri Yiğit

“Golfün fiziksel ve ruhsal açıdan birçok faydası var!”

– Golf tutkunu olduğunuzu biliyoruz. Bu tutkunuz ne zaman başladı? Bu noktada golfün hayatınıza kattığı değerler nelerdir?

Benim çok ilginç bir golf hikayem var. Sene 1998… Ailemle birlikte Pioneer’ın 4-5 gün süren global toplantısındayım ve etkinlikte 1 günlük golf turnuvası yapılıyor. Turnuvanın akşamı yemekte Pioneer Dünya Başkanı ile aynı masadayız. “Nasıl oynadın bugün?” diye sordu bana. Ben de “Golf bilmiyorum, oynamadım” dedim. Şaşırdı ama bir şey söylemedi. Aradan uzunca bir süre geçtikten sonra, “Sana bir şey söylemek istiyorum” dedi. “Çok paran olabilir, iyi bir arabaya sahip olabilirsin, özel jetin olabilir, en iyi restoranlara gidebilirsin, en iyi şarabı içebilirsin… Ama bir insanın kendi vücuduna verebileceği en büyük hediye golf oynamaktır.” dedi. Eğer bunu bana “Nasıl oynadın bugün?” sorusundan hemen sonra söyleseydi sanırım bu kadar etkili olmazdı… İstanbul’a geldikten sonra hemen Alkent 2000’e gidip Yusuf Gülle’den ders almaya başladım. 3-5 ders aldıktan sonra büyük bir hırs ile Amerika’ya gittim, bir golf mağazasına girdim ve 2.000-3.000 dolara mağazadaki en iyi golf takımlarından birini aldım. Dönünce büyük bir motivasyon ile yeni takımımı Yusuf Hoca’ya gösterdim. Öyle bir baktıktan sonra “İyi hayırlı olsun, e hadi çalışalım” dedi. Çalışmaya başladık ama ben bir türlü topa vuramıyorum! Eski takımlarım ile yine iyi kötü vuruyordum ama bu sopanın ağzı minicik… Usta işi. Yusuf Hoca’nın dilinden yıllarca düşmedim. İşte o zaman öğrendim golfün sopa ile oynanmadığını… Günümüz iş insanının en büyük sıkıntısı stres. Birçok işi yönetebilirsiniz ama stres yönetimi… Birçok kişi bunu başaramaz. Ben de başardığımı iddia edemem ama golfün stres yönetiminde çok ciddi bir yardımcı unsur olduğunu söyleyebilirim. Ben ciddi uyku sorunu olan biriyim. Hayatım boyunca düzenli 8 saat uyuyamamışımdır. Ama golf oynadığımda durum değişiyor. Golf oynadıktan sonra mışıl mışıl uyuyorum. Bu o kadar somut bir etki ki… İşte sağlık… Uyumayan bir insan düşünün, bir de uyuyan bir insan…

Golfün fiziksel ve ruhsal açıdan birçok faydası var. Örneğin fit olmanızı sağlıyor. Daha lise yıllarımdan bu yana spor benim hayatımın bir parçası. Golfteki handicap seviyem 12. Bu seviyede kalabilmek için fit, güçlü ve dayanıklı olmanız gerekiyor. Yani vücudunuz tüm hava koşullarına hazır olmalı, aksi takdirde oynayamazsınız. Sürekli hazır olmanız gerekli.

“Her şeyi yapacak zaman bulabiliyorum!”

 – Yoğunluğunuzdan dolayı zaman bulamayıp yapamadığınız şeyler var mı? İleriye yönelik hedefleriniz ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Yoğunluktan aileme daha az zaman ayırdığım vakitler oluyor. Ama ben iş hayatımı özel hayatımla iç içe yaşamaktan rahatsız değilim. Belki de hiperaktif bir kişiliğim olduğu için bu tempo beni yormuyor ve her şeyi yapacak zaman bulabiliyorum. İleride mutlaka işe daha az zaman ayırdığım bir dönem gelecek. O zaman mutlaka dünya turu yaparak, içinde bulunduğumuz evreni daha da iyi tanımaya çalışmak istiyorum. Ama sanırım o zamana daha çok var. Çünkü çalışma hayatından kopmak benim için çok zor bir karar olacaktır.

DIGICOM olarak ilerleyen dönemlerde de bulunduğumuz her sektörde yeniliklerin ve güvenin adresi olmaya devam edecek projelerle ilerleyeceğiz. En güzel planlarım bunlar benim.

“Bugünün yenisi yarının eskisi”

Teknoloji son hızla değişiyor. “Bugünün yenisi yarının eskisi” olarak yaşanılan günlerdeyiz. Hangi sektörde yer alırsanız alın, kullanıcıların hızla değişen “yeni” algısına ayak uydurmak adına çok itinalı çalışmak gerekiyor. Konut teknolojilerinde bile akıllı ev sistemleri her geçen gün kendini daha çok geliştiriyor. Yani inşaat sektöründeki bir kişi dahi her şekilde bu gelişmeye ayak uydurmak durumunda. İletişim çağını yaşarken beklentilere cevap veremeyen bir tutum asla başarılı olamaz. Çünkü ihtiyaç kavramı çok görecelidir ve her durumda ihtiyaçlar değişebilir. Ben de özel hayatımdan iş hayatıma kadar, her alanda bu anlayışa sıkı sıkı bağlı yaşıyorum. Belki de bu nedenle henüz genç olan çocuklarımla hiç sorunsuz anlaşabiliyorum. İşimde de başarıyı her zaman rahatça yakalıyorum.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.