Sektörünün en iddialılarından, Meksa Yatırım

featured
Vesile Şarlıoğlu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu sektörde bilgi, hız ve çeşitlilik çok önemli!

Her zaman bir adım önde…

Meksa Yatırım

“Yenilikçi bakış açısı, butik bir kurum olarak faaliyete başlayan Meksa Yatırım’ı sürekli gelişmeye, yenilikleri bünyesine katmaya ve müşterisine en iyi hizmeti sunmaya yönlendirmiş ve bu gün sektörün en iddialı kurumlarından biri haline getirmiştir.”

Vesile Şarlıoğlu, lisans eğitimi sırasında iş hayatına adım atmış, kısa sürede büyük bir başarı göstererek Meksa Yatırım’ın Genel Müdürü olmuş, Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’sundan biri seçilen başarılı bir iş kadını…

Vesile Şarlıoğlu ile Meksa Yatırım’ın çalışmalarına ve Türkiye’de ki yatırım piyasasının şu an ki durumuna dair oldukça keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Vesile Hanım, okuyucularımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İzmir doğumluyum. İş hayatıma, üniversite eğitimim için gittiğim Ankara’da başladım. Hacettepe Üniversitesi İ.İ.B.F. Ekonomi bölümü mezunuyum. Diplomamı almadan önce, tamamen tesadüfî bir şekilde kendimi bu sektörde çalışırken buldum. İlk olarak Bumerang Menkul Değerler A.Ş.’nin Ankara Şubesi’nde dealer olarak işe başladım. Bir sene geçmeden diğer kurumlardan teklifler gelmeye başladı. Meksa Yatırım Menkul Değerler de bu şirketlerden biriydi. Değerlendirmelerimi yaparken Meksa Yatırım’ın butik ama vizyonu olan, büyümeye müsait bir şirket olduğunu fark ettim. Diğer pazar payı yüksek şirketleri eleyip, bu şirketle beraber büyümek ve kariyer yapmak için Meksa Yatırım’dan gelen teklifi kabul ettim. Kısa sürede Ankara Şubesi’nde yaptıklarım şirketin yönetim kurulu tarafından fark edildi ve beni İstanbul’a trasfer ettiler. İstanbul’a geldikten sonra sırasıyla Merkez Şube Müdürü, Şubeler Koordinatörü ve Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundum. İstanbul’a taşınmamın 3. senesinde Genel Müdür olarak şirketin yönetimini devraldım. Beraber büyümeyi hedeflediğim o küçük firma şu anda yüksek pazar payıyla sektördeki ilk 5 kurum arasında yer alıyor. Son iki senedir Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’sundan biri seçilmem de, kariyer planlamamda doğru adımlar attığımın en önemli göstergesi.

-Meksa Yatırım’ın kurulum süreci nasıl gelişti?

Meksa Yatırım, 28 Haziran 1990 yılında kuruldu. Yurt dışındaki eğitimlerini bitiren şirket ortaklarımız, Türkiye’ye döndükten sonra, yurt dışında gözlemledikleri yenilikleri sektörümüze kazandırmak amacıyla bu şirketi kurmuşlar. Mesela sektörde ilk portföy yönetim iznini alan kurum Meksa Yatırım’dır. Yenilikçi bakış açısı, butik bir kurum olarak faaliyete başlayan Meksa Yatırım’ı sürekli gelişmeye, yenilikleri bünyesine katmaya ve müşterisine en iyi hizmeti sunmaya yönlendirmiş ve bu gün sektörün en iddialı kurumlarından biri haline getirmiştir. Ortaklarımızdan şirketin karakterine geçen bu dinamik yapı, sirkülâsyonun çok olduğu sektörümüzde, benim Meksa Yatırım ile bütünleşmemin en önemli nedenidir.

-Şirketin hizmet süreçleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Meksa Yatırım A.Ş. aldığı “Yatırım” unvanından da anlaşılacağı üzere, bütün yetki belgelerine sahip bir kurumdur. Kurumsal ve bireysel müşterilerin her türlü yatırım ihtiyacına karşılık verebileceği her türlü teknik donanıma, bilgi ağına ve tecrübeli personel yapısına sahiptir. Örneğin kurumsal müşteri olarak, yatırımlarınız için gerekli finansmanı sağlamak üzere, Meksa üzerinden halka açılma yoluna gidebilirsiniz. Bireysel müşteriyseniz ister fon alır, yatırımlarınızı profesyonel ellere teslim edersiniz, ister yatırım uzmanlarımıza danışarak işlemlerinize kendiniz yön verebilirsiniz. Yurt içi işlemlerin yanı sıra, Forex ve Yurtdışı Türev Piyasalarındaki işlemlerinizi de Meksa Yatırım üzerinden güvenilir bir ortamda gerçekleştirebilirsiniz. Piyasaları riskli gördüğünüz ve izlemede kalmak istediğiniz dönemlerde ise paranızı yine Meksa Yatırım üzerinden aldığınız en iyi faiz oranlarıyla değerlendirerek, bir sonraki adımınıza kadar enflasyonist ortamın negatif etkilerinden korunabilirsiniz. Yatırımlarınızla ilgili her türlü işlemi Meksa Yatırım bünyesinde yapabileceğiniz için zaman kaybı, para transferi gibi ilave iş yükü gerektiren durumlarla karşı karşıya kalmadan huzurla paranıza yön verebilirsiniz.

-Meksa Yatırım’ın müşterilerine sunmuş olduğu ayrıcalıklar nelerdir?

Rekabetin çok yüksek olduğu bu dönemde, Meksa Yatırım olarak diğer kurumlardan ayrışmak için çalışanlarımızın bilgi seviyesine, teknolojik alt yapımıza ve müşteriyi korumak amaçlı risk takibine çok önem veriyoruz. Finansal piyasaların çok geçişken olduğu günümüzde her türlü yatırım enstrümanını müşterilerimize sunabilmek için sürekli araştırma, geliştirme ve bünyemize katma mantığıyla hareket ediyoruz. Yatırımcının bizim gibi bir kurumla çalışmaya başladıktan sonra kendini sahipsiz hissetmemesi gerekir. Bu nedenle her türlü gelişmeden, olasılıklardan ve bunların yatırım araçlarına yansıyabilecek etkilerinden müşterilerimizi haberdar ediyoruz. Bulunduğumuz sektörde bilgi, hız ve çeşitliliğin çok önemli olduğu bir gerçek. Bu konularda iyi olan bir kurum, rakiplerinden her zaman bir adım öndedir. Meksa Yatırım olarak biz hep bu bilinçle hareket ettik ve böyle hareket etmeye devam edeceğiz.

-Yatırım piyasasının şu an ki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ortaya çıkan tabloya dair öngörüleriniz nelerdir?

2015 yılı ilk çeyreği kurda (Dolar/TL) yaşanan yükseliş ve petrol fiyatlarının düşüşü ile cari açık, enflasyon ve büyüme tarafında pozitif etki sekteye uğramıştır. Henüz makro ekonomik verilerde (büyüme, sanayi üretimi, enflasyon, işsizlik, cari ödemeler dengesi) izlerini yeni görmeye başladığımız ilk çeyrek rakamlarımız beklenen kadar iyi gerçekleşmeyebilir.

Yılın 2.çeyreği, yaklaşan seçimler, ekonomi yönetimi, anayasa değişikliği, başkanlık tartışmalarının yoğunlaşması ve Fed’in faiz artırım sürecine yaklaşılması ile birlikte ilk çeyreğe göre bir miktar daha tansiyonu yüksek geçmeye adaydır.

3. ve 4. çeyrekler, seçim sonucu ve ekonomi yönetimindeki duruşun değişip değişmemesiyle doğru orantılı olacak… Ülkemizde, dış ticaret bağlantımızın olduğu ülkelerde yaşanan durgunluk sonucu ihracat ayağındaki zayıflama yanında aynı anda iç talepte de zayıflama başlamıştır. Unutulmaması gereken Türkiye cari açık veren bir ülkedir. Yani dış finansmana ihtiyacı olan ve bu giriş sayesinde büyümesini destekleyen bir ülke konumundadır. Kendi kendisine yetebilen yani cari fazla veren ülkeler, dünyada olan bitenle çok fazla ilgilenmek zorunda değilken biz dış finansman sorunumuz nedeniyle dünyayı takip etmek durumundayız.

Bu sebeple bizim dış dünyaya verdiğimiz güven, istikrar ve öngörülebilirlik mesajları çok önemli. Biraz daha açmak gerekirse, ekonomideki duruş ve konulara bakışımızda hem fikir olmamız, büyüme vaat ederken bunu yapısal reformlarla açıklayabilmemiz ve iç kaynaklı bir kriz ortamının yaratılmayacağı konusunda güven vermemiz gerekmektedir. Gıda fiyatlarında yaşanan yükseliş, enerji maliyetlerinin düşürülmesi, ileri teknoloji yatırımları ve ARGE’nin desteklenmesi ancak yapısal reformlarla sağlanabilir. Faiz indirimi bu sürede ekonomiye sadece bir süre yardımcı olur. Güçlü ve büyüyen bir Türkiye için sanayi teşvikleri, tarım kooperatifleri, ileri teknoloji desteklerinin artması, eğitim kalitemizin yükseltilmesi gündemimizin ilk sıralarında yer almalıdır. Hane halkının borçlanma maliyetleri ve işsizlik oranımızdaki artış bu konuları daha fazla tartışmamızı gerektiriyor. İçeride açıklanan eylem planının hayata geçirilip başarıya ulaşması yukarıda sıraladığım sebepler nedeniyle önemli. Çeyrekler halinde tahmin edebildiğimiz zor bir yıl. Fed’in ötelediği faiz artırım sürecine yaklaşırken içeride atılan yapısal reforma yönelik adımlar bizim için zoru kolaylaştıracaktır. Türkiye’nin 2015 yıl sonunda %4 büyüme hedefine ulaşabilmesi için büyük bir efor sarf etmesi gerekiyor. Sonuç olarak orta ve uzun vadeli doğrudan yatırım kararlarının seçim sonrasına ötelenmesinin daha mantıklı olduğu kanaatindeyim. Ancak kısa vadeli dönemsel pozisyonlar açılabilir.

-İleriye yönelik plan ve projelerinizden bahseder misiniz?

Meksa Yatırım A.Ş. önümüzdeki dönem yapacağı sermaye artırımıyla, bir yatırım bankası gibi hareket edebilecek. Şu anda bütün yetki belgelerine sahip bir yatırım şirketi olan Meksa Yatırım, ürün yelpazesini daha da genişletecek. Zaten SPK’nın da bu konuda yeni düzenlemeleri var. Sektörü yeniden yapılandırıyorlar. Yeni oluşumda Meksa Yatırım yine atılımcı ve iddialı bir kurum olarak yoluna devam edecek. Bunun yanında, aynı şirkette yıllardır çalışan bir yönetici olarak, yenilenmek için sektörümüzün en nitelikli çalışanlarını transfer edip, farklı kurum kültürlerini şirketimize adapte etmeye çalışıyorum. Ayrıca yeni bir Portföy Yönetim A.Ş. kuruyoruz. Kuruluş çalışmalarımız bitti, izin için başvurularımızı yapacağız Bünyemizdeki iki fonu, bu yeni şirkete devredip, yeni fonlar kuracağız. Şu anda fonlarımızın performansı çok iyi gidiyor. Hatta yavaş yavaş rakiplerimizden ayrışmaya başladık. Bu gelişmeler yeni kuracağımız Portföy Yönetim A.Ş. için ciddi umut vaat ediyor.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.