İstanbul’da Ege esintisi yaşatan bir restoran: “Calisto”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Restoranımıza iyi, hoş ve güzel anlamına gelen“Calisto” ismini verdik. Çünkü misafirimizin burada güzel ve keyifli bir zaman geçirmesini istiyoruz.”

 

Muhteşem deniz manzarası eşliğinde, Yunan mutfağının farklı lezzetleri ve mavi-beyaz konseptiyle Ege esintisi yaşatan Calisto Balık Restaurant’ın işletmecisi Selin Çetindal ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

-Mavi beyaz konseptiyle İstanbul’da Ege esintisi yaşatan Calisto Balık Restaurant’ın kurulum süreci nasıl gelişti? Calisto ne anlama geliyor?

 

Ege ve Yunan mutfağı yüzyıllardır birlikte şekillenen mutfaklardır. Bu mutfakların yiyeceğinin, içeceğinin, toprağının, insanının, müziğinin, ikliminin insana kazandırdığı müthiş bir rahatlık vardır. Bu sebeple denizin mavisi ile tertemiz havayı birleştirip bu konsepti hayata geçirdik. Ve restoranımıza iyi, hoş ve güzel anlamına gelen“Calisto” ismini verdik. Çünkü misafirimizin burada güzel ve keyifli bir zaman geçirmesini istiyoruz.

 

-Menüleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Calisto Balık Restaurant’da mutlaka tadına bakmalısınız diyebileceğiniz bir spesiyaliniz var mı?

 

Yunanistan’daki çoğu lezzet Calisto’da var. Burada misafirlerimize masalarımızdan hiç eksik olmayan eşsiz lezzetteki zeytinyağları ve peynirler sunulur. Doğal otlar ve mezelerimiz nefistir. Tüm meyve ve sebzelerimiz çok özel ve tazedir. Yabancısı olmadığımız Yunan lezzetlerinden; enginar, fava ve sarma ortak tatlarımızdır. Calisto’da; kuru cacık, greek salata, feta cheese, moussakka, humus, boureki (börek), keftedes (köfte), horiatiki (marul, domates, feta salata), radıka otları gibi lezzetleri bulabilirsiniz. Menümüzdeki en özel ve fark yaratan lezzetler ise; iste pişirilen ahtapot, kuru cacık eşliğinde çıtır sebze kızartma, midye pilavı, safranlı balık çorbası, Lavunya olarak özetlenebilir.

 

-Sizin mutfakla aranız nasıl, yemek pişirir misiniz?

Sevgili eşim Okan Çetindal mutfakta tartışmasız benden çok daha iyidir. Denizden ne çıksa yiyen, elindeki her malzemeyi en iyi şekilde değerlendirebilen, yaratıcı bir adamdır. Ben de fırsat yaratıp vakit buldukça yemek yaparım. Pişirdiğim yemeklerin çok lezzetli olduğu söylenir ancak iş tempomun yoğunluğundan ve oğlumun henüz çok küçük olmasından dolayı çok vaktim olmuyor. Bu nedenle evde mecburen pratik tatları tercih ediyoruz. İşim dolayısıyla tüm yaratıcılığımı Calisto’nun mutfağında kullanabiliyorum.

 

-Calisto Balık Restaurant’da müşterilerinizin memnuniyetini sağlamak adına uygulamış olduğunuz stratejilerden bahseder misiniz?

 

Bizim için müşteri memnuniyeti çok önemlidir. O yüzden sürekli bununla ilgili anket ve çalışmalar yapıyor, sosyal medya eleştirilerini takip ediyoruz. İnsanların Beylikdüzü sahilinde böylesine huzurlu bir marinanın varlığından haberdar olmaları için çalışıyoruz. Müşterilerimizin isteği doğrultusunda dilerlerse onları gezi teknemiz ile mekana getiriyoruz. Yine müşterilerimize “E Class Shuttle” hizmetimiz doğrultusunda özel araç ve şoför ile ulaşım imkanı da sunuyoruz.


-İleriye yönelik hedefleriniz ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

 

Calisto’yu ileride alanının en iyileri arasında görmek istiyoruz. Burası çok farklı bir yer. Balık restoranı kimliği dışında müşterilere farklı hobiler kazandırabilecek bir mekan. West Marina, spor, yaşam, tecrübe, heyecan gibi daha birçok şeyi içinde barındırıyor. Calisto’da balığınızı yiyip, marina içinde havuza veya plajda denize girebilir, yelken dersi alabilirsiniz. Ayrıca eşim Okan Çetindal’ın Ersun Yanal ile yakında faaliyete geçecek bir projesi var. Yakında West Marina’da Türkiye’de eşi olmayan farklı bir konseptte spor ve yaşam merkezi açılacak.Son olarak, herkesi Calisto’ya bekliyoruz. Hayattan zevk alın ve hiçbir şey için üzülmeyin! Bu hayatta en önemli şey sağlıktır. O yüzden bol bol balık yiyin! J

 

“Calisto” bir lezzet keşfi…

 

Mekanımızın en büyük özelliği, deniz ile iç içe olmasıdır. Burada teknelerin hemen yanı başında mevsimin en taze balıklarını yeme imkanınız var. Dilerseniz balıkçılarımızın denizden taptaze tuttuğu balıklardan, dilerseniz de özel akvaryumumuzdan canlı balığınızı seçiyorsunuz ve “Calisto”nun alışılagelmişin dışında pişirme teknikleri ile yepyeni lezzetleri keşfediyorsunuz.

Calisto Balık Restaurant yoğun trafik temposundan ve şehrin stresinden arınmak isteyenler için de huzur vaat eden bir alternatif. Beni en çok mutlu eden şey ise çok yeni bir adres olmamıza rağmen, müşterilerimizin Calisto’dan lezzet ve hesaptan memnun olarak ayrılması ve gelen misafirlerimizin bir daha geliyor olması…

 

Kısaca Selin Çetindal:

 

İstanbul doğumluyum. 33 yaşındayım ve 6 senelik evliyim. 4,5 yaşında Kuzey adında bir erkek çocuk annesiyim. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi mezunuyum. 2004 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdikten sonra akademik kariyerime devam etmek amacıyla yüksek lisansımı Galatasaray Üniversitesinde tamamladım. Sayın Doç. Dr. Ali Faik Demir eğitim ve kariyer hayatımda bana her zaman yol gösterici olmuştur. Bir dönem medya ve tekstil sektörlerinde iş deneyimlerim oldu.

 

Sonrasında eğitimim ve kariyer geçmişimle çok bağdaşmayan bir iş olan Calisto Balık Restaurant ile hikayem başladı; çünkü deniz, balık, tekne üçlüsü eşim ve arkadaşlarımla birlikte bizim için her zaman bir tutkuydu. Bu tutkuyu West İstanbul Marina’da birleştirme imkanımız olunca da Avukat arkadaşım Sevgili Egemen Gökdemir ve çok değerli eşim Okan Çetindal’ın desteği ile hayalimizi gerçekleştirdik. West Marina’da Yunan konseptinde bir Yacht Club restoran olan Calisto’yu hizmete açtık.

Yorumlar kapalı.