Spor, sağlık için yapılmalıdır!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Spor, sağlık için yapılmalıdır. Çünkü spor ve sağlık doğru orantılıdır; yaşam kaliteniz ne kadar artarsa o kadar sağlıklı olursunuz.”

“Öncelikli hedefimiz 21 Way Pilates Stüdyoları ve Akademileri olarak doğru ve bilinçli egzersizin nasıl yapıldığını insanlara öğretmektir.” sözleriyle çalışmalarını özetleyen 21 Way Pilates’in Genel Koordinatörü Ebru Özcan ile pilatesi konuştuk.

 

Ebru Hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

1977 yılında Antalya’da doğdum. Antalya Koleji’ni bitirdikten sonra eğitim hayatıma Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünde devam ettim. Turizm ve satış alanında; Sports İnternational, Hillside Su Otel ve Digiturk’ de görev yaptım.

 

Sonraki süreçte ise uzun  bir dönem reklam sektöründe faaliyetlerim oldu. Temmuz 2014’ten bu yana da 21 Way Pilates ailesine dahil oldum.

 

21 Way Pilates’in kuruluşundan bugüne kadar geçirdiği evreleri kısaca anlatır mısınız? Kadronuz ve ekipmanlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

21 Way Pilates 2012 yılında Koray Yağmur tarafından Ankara’da kurulmuş olan kişiye özel pilates stüdyoları zinciri. İlk şubemiz Kasım 2012’de Ankara’nın Çankaya İlçesinde, ikinci şubemiz Ocak 2013’te Ümitköy’de, üçüncü şubemiz ise Eylül 2014’te İstanbul Nişantaşı’nda açılmıştır.

 

Gündelik hayatın yoğun temposu içerisinde bunalan bireyleri; ferah, şık ve eğlenceli bir ortamda sağlıklı ve kaliteli yaşam hedeflerine ulaştıran stüdyolarımızda; pilates reformer, tower reformer, cadillac, chair, spine corrector, laddel barrel, pilates box olmak üzere tüm pilates ekipmanları bulunmaktadır. Pilates’te tüm egzersizlerin sağlıklı, güvenli ve bilimsel metodlarla uygulanabilmesi için hocalarımız 21 Way Pilates akademiden mezun olmuş, alanında uzman eğitmenlerdir.

 

-Pilatesin vücuda etkileri hakkında neler söylemek istersiniz? Pilatesi diğer egzersiz metotlarından ayrıcalıklı kılan nedir?

 

Pilates; insanların postüral olarak doğru durmasını sağlayan, vücudumuzun özellikle core (merkez) bölgesi kaslarını güçlendiren, kasların uzayarak çalışmasını ve daha güzel bir görünüm elde etmesini sağlayan, omurga esnekliğini arttıran ve 20 seanslık bir çalışmadan sonra yaşam kalitesini yükselten bir egzersiz biçimidir.

 

Pilates kasları esnettiği için boyunuzun eskiye oranla 2-3 cm daha uzun görünmesini sağlar.

 

Kasların uzayarak çalışmasını sağladığı için de kadınların korkulu rüyası olan şişkin kas görünümünün olmasını engeller. Bu sebeple birçok yönden diğer egzersiz metotlarından ayrılır.

 

-21 Way Pilates’in üyelerine sunmuş olduğu ayrıcalıklar nelerdir?

 

Üyelerimize ilk aşamada 21 Way Pilates akademiden mezun olmuş alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından postüral ölçümlerine göre özel programlar dizayn ediliyor. Duruş bozuklukları, kassal dengesizlikler, sakatlıkları ve kilo verme/alma süreçlerine göre kişiye özel programlar uygulanır.

 

En önemli felsefemiz insanlara bilinçli egzersizin nasıl yapıldığını öğretmektir. Çünkü birçok üyemiz seyahatleri dolayısıyla şehir veya ülke dışına çıkıyor. Onların bu süreçlerde de egzersizlerini aksatmamaları için “bilinçli egzersiz nasıl yapılır” farkındalığını onlara kazandırmaya çalışıyoruz.

 

-Günümüzde her şeyi tüketip, spor yapmayarak kilo vermek gibi imkansız bir şeyi arzu eden ve bu amaçla sağlıksız çabalara giren insanların vardığı azımsanamaz ölçüde. Bu noktada “2 ayda 10 kilo vermek istiyorum” hedefiyle size gelenlere ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

 

Sporsağlık için yapılmalıdır. Çünkü spor ve sağlık doğru orantılıdır; yaşam kaliteniz ne kadar artarsa o kadar sağlıklı olursunuz. Sağlıklı olduğunuz zaman da yediğinize, içtiğinize dikkat eder; egzersizi bir zayıflama aracı olarak değil, sağlıklı yaşam aracı olarak görürüsünüz. Bu sebeple bize şok kilo verme hedefiyle gelenlere; şok diyetlerden uzak durmalarını, kilo verme düşüncesi ile aşırı spor yaparak vücutlarına aşırı yüklenmemelerini tavsiye ediyoruz.

 

Sonuç olarak kilo vermek isteyenlerin haftanın 3 ya da 4 günü spor yapıp, beslenmelerine dikkat ettikleri sürece ve en önemlisi sporu hayatlarına bir yaşam biçimi olarak kazandırdıklarında sonuç almamalarına imkân yoktur.

 

Türkiye’nin pilates markası olmayı hedefliyoruz!

 

Öncelikli hedefimiz 21 Way Pilates Stüdyoları ve Akademileri olarak doğru ve bilinçli egzersizin nasıl yapıldığını insanlara öğretmektir. Bu bağlamda daha çok insana ulaşmak istiyoruz.

 

Ayrıca Türkiye çapında franchising görüşmelerimiz devam ediyor. İlk olarak 2015 yılında İstanbul, Ankara ve İzmir’de yeni stüdyolarımız açılacak. Uzun vadede ise 50’ye yakın stüdyo franchising ile Türkiye’nin pilates markası olmayı hedefliyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.