Gülden Seçilmiş, Talepler teklife dönmeye başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Önümüzdeki dönemde gayrimenkule yatırım yapmak isteyenler sağlam adımlarla ilerlemek istiyorlarsa her zaman şehir merkezinde ya da talep edilen lokasyonlarda, ulaşımı ve kiralaması kolay, talep edilen, markalı projelere yönelmeli.”

Gün geçmeden yeni bir projenin lanse edildiği Türkiye gayrimenkul sektöründe emin adımlarla nasıl yatırım yapılabileceğini sektörde uzun zamandır ismini duyduğumuz l’ist İstinye Satış ve Pazarlama Müdürü Gülden Seçilmiş’e sorduk.

-Gülden Hanım Gayrimenkul sektöründe adınızı sık sık A+  projelerde duyuyoruz, sektördeki son durumu ve gelişmeleri bize biraz anlatır mısınız?

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu 7 Haziran ve 1 Kasım arasındaki sıkıntılı siyasi dönemin ardından benim “rölantide” diye tabir ettiğim yerli ve yabancı yatırımcıların ötelenmiş olan talepleri birer birer teklife dönmeye başlamıştır. Tabi bu sıkıntılı dönemi bir fırsat olarak değerlendiren pek çok yatırımcı da çok uygun seviyelerden alım yapıp orta vadede beklemeyi tercih etmektedirler.

-Satışa sunduğunuz proje hakkında bilgi alabilir miyiz?

Konumu itibari ile İstanbul’un en beğenilen ve talep gören lokasyonunda bulunan L’ist İstinye Suites deki modern mimari, sosyal donatılar ve kaliteli çevre hem yaşamak hem de yatırım amacı ile projemizi talep edilir kılar. Alternatifli konut tipleri ile 1+1’den 5+1’e kadar değişen son faz satışlarını gerçekleştirdiğimiz az sayıdaki daireler oturulmaya hazır halde ev sahiplerini beklemektedir. BREF tarafından son fazın satışlarının devam ettiği L’ist Istinye Suites projesi İstanbul Boğazına nazır özel bir konumda hayata geçirildi. Toplamda 150 daireden oluşlan L’ist İstinye Suites projesinde açık ve kapalı yüzme havuzları, fitness ve pilates stüdyoları, tenis, basketbol ve voleybol sahaları, çocuk oyun alanı ve yürüyüş parkuru sosyal alanlar arasında yer alıyor.

 -Geçtiğimiz haftalarda Londra’da düzenlenen bir emlak fuarına katıldığınızı biliyoruz, bu fuarı biraz bize anlatabilir misiniz?

Londra’da düzenlenen ve tüm dünyadan lüks konut projelerin yer aldığı, daha çok “Second Home” diye tabir ettiğimiz, yaşamak ya da yatırım amacı ile yabancı yatırımcıları bir çatı altında toplayan önemli fuarlarından biriydi. Türkiye’den sadece biz BREF, L’ist Istinye Suites projesiyle katıldık. Genel olarak tüm inşaat firmalarının Orta Doğulu yatırımcıları hedef aldığı ve Dubai, Riyad ve Bakü gibi şehirlerde düzenlenen fuarların aksine biz, Emaar ve Damac gibi Ortadoğu’nun önde gelen insaat firmalarının yanında, yoğun olarak İspanya, Amerika ve orta Avrupalı firmalarla beraber bu fuara Türkiye ‘den katılım gösteren tek firma olarak bunun avantajını önümüzdeki günlerde kullanacağımıza inanıyoruz.

_MYA9973

Bireysel yatırımcıların yanında bir de Gayrimenkul sektörüne yatırım yapan yabancı fonlar var, bu konuda Türkiye’ye yatırım yapan fonlarla alakalı sizden bir görüş alabilir miyiz?

Tabi ki, zaten biz de BREF yani Bosphorus RealEstate Fund olarak bunlardan biriyiz. Her zaman Türkiye’nin yükselen potansiyeline inanan, hızlı tüketim ve gayrimenkul alanında önünün açık olduğuna inanıyoruz. Ancak tabi yatırım yapılacak lokasyonları iyi seçmek, fizibilitesini iyi yapmak gerekli. Satış fiyatları ile kira getirilerinin yatırımı karşılama oranı maalesef Türkiye’de henüz dünya standartlarının altında kalmaktadır. Zira Türkiye’deki alım gücünün düşük olmasından kaynaklı kira getirileri yatırımın geri dönüşünü büyük oranda yavaşlatmaktadır. Bu sebeple önceki yıllarda başlatılmış olan kentsel dönüşüm projeleri ile hem büyükşehirlerdeki imar planlamaları ve deprem yönetmeliği ile daha sağlam ve düzenli yapılaşma sağlanmakla birlikte kira getirilerinin de yükseltilmesi hedeflenmiştir. Yeni kurulacak hükümetin umarız ileriki dönemlerde çıkaracağı yeni yasalarla gayrimenkul sektörü, yeni kentsel dönüşüm projeleri ve çok önemli olan gayrimenkul danışmanlığı ve aracılık hizmetleri ile ilgili gelişmeleri de takip edeceğiz.

L'ist Istinye_pool

 

-Peki, son olarak önümüzdeki dönemde gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere ne önerilerde bulunabilirsiniz?

Önümüzdeki dönemde gayrimenkule yatırım yapmak isteyenler sağlam adımlarla ilerlemek istiyorlarsa her zaman şehir merkezinde ya da talep edilen lokasyonlarda, ulaşımı ve kiralaması kolay, talep edilen, markalı projelere yönelmeli. İstanbul’a yatırım yapmak isteyenler içinse Boğaz’ın her iki yakasında 3. Köprü ve Havaalanı lokasyonlarına yakın projelere yatırım yapmaları da kendilerine kısa dönemli kira beklentisi olmaksızın, yatırım değerinin artması dolayısı ile uzun vadede kazanç sağlayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.