Türkiye’deki outlet kavramı değişiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Style Fashion Outlet, Türkiye’deki yanlış yürütülen outlet sistemine karşı oluşturulmuş, insanların aklındaki alışveriş kavramını kökten değiştirecek, dünyaca ünlü markaları tek bir çatı altında birleştirmeyi amaçlayan, tüketicinin ve dünyaca ünlü markaların temsilcilerinin isteklerine göre şekillenmiş bir gerçek outlet projesidir.”

 

Geçtiğimiz günlerde Etiler Nisbetiye On’daki mağazasının açılışını yapan ve dünyanın lüks markalarını tek çatı altında bir araya getiren Style Fashion Outlet’i Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Kılıboz ve MT Marka Proje Danışmanlığı ve İşletmeciliği’nden Mine Tozlu’dan dinledik.

 

Style Fashion Outlet fikri ilk olarak nasıl ortaya çıktı?

 

Tuna Kılıboz: Türkiye’de uygulanmakta olan outlet mağazacılık sistemi, markalara, üretici firmalara, AVM’lere zarar verdiği kadar tüketiciye de ciddi anlamda zarar veren bir sistemdir.

 

Style Fashion Outlet tarzı Türkiye için de bizim için de yeni. Daha önce büyük zincir mağaza kuruluşları kendi ellerinde kalan ürünleri değerlendirmek adına belli outlet’ler oluşturdular. Ama üst düzey moda markalarına yönelik mağazaların elinde kalan değil de gerçek anlamda outlet anlayışına yönelik bir outlet organizasyonu yapılmadı.

 

Neden yapılmadı? Birincisi, markalar daha inlet olarak normal sezonda yeni yapılandıkları için, buna sıcak bakmadılar. Biz de burada küçük küçük outletler yapmamak adına bekledik, en son iş ortaklarımızın da vermiş olduğu cesaret ve destekle bu sefer bunu kendimiz yapalım diye böyle bir işe soyunduk.

 

Style Fashion Outlet, Türkiye’deki yanlış yürütülen outlet sistemine karşı oluşturulmuş, insanların aklındaki alışveriş kavramını kökten değiştirecek, perakendecilik sektörüne ve mağazacılık sistemine yeni bir soluk kazandıracak, dünyaca ünlü markaları tek bir çatı altında birleştirmeyi amaçlayan, tüketicinin ve dünyaca ünlü markaların temsilcilerinin isteklerine göre şekillenmiş bir gerçek outlet projesidir.

 

Style Fashion Outlet Şirketi Kimlerden Oluşuyor?

 

Tuna Kılıboz: Style Fashion Outlet Department Store mağazalarının bağlı olduğu Dünya Markaları Tekstil Aksesuar İç ve Dış Tic. A.Ş. ile dünyaca ünlü luxury markaların Türkiye distribütörü olan İstanbul Bijuteri Moda ve Tekstil A.Ş. firmaları, Ofton İnşaat, Sözbir Oteller ve İşletmecilik A.Ş., MT Marka Proje Danışmanlığı ve İşletmeciliği A.Ş. şirketlerinin ortak iştirakidir.

 

Yatırım miktarı ve ciro beklentileriniz nedir?

 

Tuna Kılıboz: 2015-2016 yılındaki yatırım miktarı 10 Milyon TL’dir. Ciro beklentimiz ise, özellikle havaalanlarına konuşlandığımız için hafta sonu/hafta içi yolcu sayısı ile orantılı olarak yapılan çalışmalar neticesinde şuan için yıllık 60 milyon Euro civarıdır…

 

Style FashionOutlet’in ilk mağazası neden Bodrum Havaalanı’nda açıldı? Havaalanlarının müşteri potansiyeli var mı?

Tuna Kılıboz: Bodrum, Türkiye ile Avrupa arasında büyük bir köprü vazifesi görmesi nedeniyle stratejik bir öneme sahip. Bu nedenle havalimanının yaz aylarındaki ciddi yolcu potansiyelini kullanmak istiyoruz. Ayrıca geniş pazarlara açılmadaki ilk adım olarak düşünüyoruz, kısa sürede ve etkili bir şekilde müşteriye ulaşabilmeyi ve dünyanın dört bir yanına yayılabilmeyi hedefliyoruz.

 

 

Tuna Kılıboz (4)

 

Lüks marka konseptiyle havaalanlarında başarılı olacağınızı düşünüyor musunuz?

 

Tuna Kılıboz: Araştırmalara göre bir kişi boardingini alıp, giriş kartını alıp da güvenlikten geçtikten sonra alışveriş potansiyeli, normal bir insana göre 4 misli artıyor. Stresten çıktığı için vücut müthiş bir endorfin yayıyor, ya yemek yemeye yöneliyor ya alışverişe yöneliyor. Normalde almayacağı şeyleri alabiliyor. Biz bu verilere de baktık ve Bodrum’daki sonuçlara göre doğru çıktı. Dünkü sonuçlara göre 168 tane bayan mayosu satılmış, bütün mayoları istiyorlar. Esasında kalite, marka ve fiyat üçgeni satıyor. Roberto Cavalli firstline en iyi kalite ve bu sezonun mayosunu 290 liraya alıyor, burada sezonun sonu gelmiş, İstanbul’a gelmiş adamın mayo alması pek mantıklı değil ama fiyatını görünce alıyor. Kendi fiyatına internetten bakıyor 290 Euro yani 1.000 liralık ürüne 290 lira ödeyip alıyor, hem de ümit etmediğimiz kadar alıyor… Biz bu mayoları 3-4 ayda İstanbul’da eritiriz diye düşünürken ufacık Bodrum tüm deniz ürünlerini eritti.

 

Henüz yeni olmasına rağmen Bodrum’daki mağazanızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Tuna Kılıboz: Bodrum’daki açılışımızın üzerinden daha 1,5 ay geçti ama beklentilerimizin hepsini yakaladık. Üstelik tam bir sezon geçirmedik. Önümüzdeki yaz sezonu için beklentilerimizin yüzde 50 daha üzerine çıkmasını bekliyoruz. Kışın da Bodrum’un enteresan bir yapısı olduğunu algıladık. Hafta sonları yat veya ziyaret açısından Bodrum’da bir trafik var. Bodrum’dan çok memnunuz ve daha da büyüteceğiz yatırımımızı, bu da yeni bir bilgi. 25 metrekare bir yer daha veriyorlar havaalanında bize, erkekle bayanı ayıracağız. Dünyada bir Miami Havaalanı’nda bir de Floransa Havaalanı’nda outlet var, bunun dışında outlet yok. Biz burada öncü oluyoruz, ilk oluyoruz ve markalar da bundan son derece tedirgin çünkü markanın yüzünün outlet ile gösterilmesini marka istemez.

 

DÜNYA MARKALARI BURADA!

 

Hedef kitlenizi tanımlar mısınız?

 

Mine Tozlu: Style Fashion Outlet projesi müşteriden ve üreticiden gelen talebe göre şekillendirildi. Tabi bu durum hedef kitleyi geniş tanımlamayı sağlıyor. Alışveriş denildiği zaman hemen ilk olarak akla kadınların gelmesi gibi bir algı var. Evet, bizde kadınlara yönelik stratejiler geliştirmiş durumdayız. Ama Bodrum’daki mağaza istatistiklerine baktığımızda şu ana kadar erkek ürünlerinin daha çok satıldığını görüyoruz. Yani diyebiliriz ki, erkekler havalimanlarında daha rahat alışveriş yapıyorlar. Bu nedenle biz, iki kesime de hitap etmek istiyoruz. Hedef kitlemiz A+, B ve C (Kadın+Erkek)

 

Mağazalarınızda inlet ürünler de olacak mı?

 

Mine Tozlu: Kimi insanlar yalnızca inlet alışveriş yaparken kimileri de outlet olarak ürünlerini tedarik etmek istiyor. Aslında biz inlet dekorasyonları yapıyoruz, outlet gibi değiliz. Sepetlerimiz vs. yok. Ürün teşhirinde ve dekor olarak çok kaliteli bir mağazaya giriyor insanlar. Kombini olsun, size’ları olsun, tıkıştırılmış bir görüntü yok yani.

 

Style Fashion Outlet’in avantajları nelerdir?

 

Mine Tozlu: Günün ve markaların şartlarına göre tabi değişken şartlar ve fiyatlar olmasına rağmen ortalama normal mağaza fiyatlarına göre 1/3 oranını yakalayabiliyoruz. İnlet’teki 300 liralık ürün bizde 100 lira gibi oluyor ama bu ortalama yani her markada böyle oluyor anlamında değil. Bu bazen yarı yarıya da düşebiliyor. Tüm bu yapılan indirimleri baz aldığımız zaman, her zaman bir tık daha altındayız. En büyük yapılacak olan indirimlerde bile biz en alttayız. Bizim fiyatlarımız sabit. 12 ay boyunca sabitiz, 365 gün indirimdeyiz. İndirimin de indirimi olduğu aksiyonlarımız da olacak. Yani 1/3’den de aşağıya düştüğümüz zamanlar var.

 

 Müşterileriniz için “Özel Kart” uygulamanız olacak mı?

 

Mine Tozlu: “Style Fashion Club” kartımız ve bir de “VIP Club Kart”ımız olacak. Bunların ikisi de zaten isime göre hazırlanmış kartlar olduğu için, birebir tüketicinin alışveriş alışkanlıklarını, özel günlerdeki alışveriş davranışlarını vs. de takip edebileceğiz. Cross kampanyalar dediğimiz bir olay olabilir. Bakacağız ki sadece bayan ürünlerini alan bir bayan tüketiciye belki babalar günündeki erkek indirimiyle ilgili bir iletişim yapacağız ki onu erkek ürün almaya yönlendirebilelim…

 

VIP müşterileri için farklı opsiyonlar sağlıyor musunuz veya müşteri kitlesi arttıkça mı bu uygulamaya geçilecek?

 

Mine Tozlu: VIP müşterileri için farklı opsiyonlarımız bulunuyor. Zaten halihazırda inlet müşteri portföyümüz var; Style Fashion Club kart ve Para Puan kartıyla birlikte müşteriye özel promosyon ve kampanyalar sunuyoruz. VIP müşterilerimiz için mağaza içerisinde VIP odası bulunuyor. Ayrıca, VIP müşterilerine özel servis ve müşterilerin özel olarak alışveriş yapma imkanları da olacak.

 

Mine Tozlu  (5)

 

Style Fashion Outlet’te bulunan markalar hangileri peki?

 

Mine Tozlu:

Türkiye’de distribütörlüğünü yaptığımız markalar; VersaceJeans- VersaceCollection-TrussardiJeans- TruTrussardi- Iceberg-ToscaBlu- Galliano-GFFerre- CNC-Galliano-Gattinoni- CavalliClass- LaMartina- Maliparmi- LesCopains-Piquadro- RoccoBarocco-VictorRolf- VersaceHome- CavalliHome- Fendi- Marina yachting- BluMarine- BluGirl- AlbertoGuardini- FrankieMorello- FratelliRozettiFlexa- Colmar.

 

D&G- Dior- Prada- Moschino- Gucci- Hermes- Etro- Paul&Shark- Givenchy- CocoChanel-JeanPaulGaultier- YvesSaintLauren- Lanvin- Cesare Paciotti- ErmannoScervino-Polo RalphLauren- DolceGabbana- MarcJacobs- MiuMiu- Bvlgari- Tods- CristianDior-Moschinochipandchic- Marcbymarcjacobs- JuicyCouture- LuiJo- RedValentino-SoniabyS.Rykiel- Pinko- RalphLaurenBlueLabel- M missoni- Kenzo- Chloe- ArmaniJeans-EmporioArmani- Armani Collezione- TomFord- BoggiMilano- Cerruti1881- AlbertaFerretti –Bally- BorbonesePatriziaPepe- JilSanderNavy- LuisaSpagnoliCasadei- AnnaritaN- Krizia-Baldinini- ValentinoGaravani- MarioValentino- Laura Biogiotti- Leonard- BrunoMagli- Aldrovaldini- TedLapidus- Cartier-Nina Ricci- VeraWang-Hogan- Max Mara- Diesel-JacobCohen- EnricoCoveni- Byblos- Genny- Dunhill- Davidoff- Lancel- CK Jeans-TommyHilfiger- GuiseppeZanotti- Zadic&Voltaire- TrueReligion- Guru- MissSixty- Energie-Replay- Harmond&Blaine- Carven- JustCavalli- TerryMugler- HugoBoss- MaxCo- Furla-GuyLaroche- Ferrari- Burberry- StellaMcCartney- Seven-U Blancioni- Hermes- Moresci-Church’s- Superga- Toms- Hunter- Barbour- Belstaff- Moncleir- Timberland- ArmaniJunior-BurberryKids- PoloKids- D&G Kids- CavalliAngel- Gas-Escada- DKNY- IsseyMiyake-Lanvin- MichaelKors.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.