Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali başladı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl 12.’si düzenlenen festivalin açılış töreni, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bu yıl 12.’si düzenlenen Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, divan şiirlerinin tablolara yansıdığı “Bercesteler” isimli sergiyle başladı. Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan festival direktörü şair ve yazar Adnan Özer, festivalin 12. yılına gelinmiş olmasının mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi. İstanbul’un birçok tarihi, sosyal, kültürel ve akademik mekanında sözü ve şiiri yükseltmeye çalıştıklarını ifade eden Özer, “İstanbul’a dünyanın dört bir yanından şiir geldi, şairler geldi. Yine buradan da dünyanın dört bir yanına bizim şiirlerimiz, sözümüz ve şairlerimiz gitti” diye konuştu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (ise festivalin 12 yıl boyunca devam ettiğini anımsatarak, “Bu toprakların en eski sanatı şiirse bence çok geç bile kalmışı.” dedi.
Şiirin edebiyattan üstün olduğunu savunan İnci, MSGSÜ ile festivalin işbirliğinden mutluluk duyduklarını ve gelecek senelerde de mekanlarını açabileceklerini ifade etti. Yazar İskender Pala, bu iade-i itibarın devamının geleceğini ve sadece plastik alanlarda değil başka alanlarda da süreceğini ifade ederek, “Çünkü biz ancak kendimizi öğrendiğimiz zaman kimlikli ve nitelikli insanlar olarak entelektüel işler yapabileceğiz” dedi.Pala, “Ben genç şairlere özellikle divan şiiri öğrenmelerini, oradaki tecrübelerden istifade etmelerini, hiç olmazsa zihinlerinde başka ufuklara başka pencerelerden bakarak yeni yollar alabileceklerinin farkına varmalarını tavsiye ederim” diyerek sözlerini tamamladı.
MSGSÜ öğrencilerinin Prof. Dr. İskender Pala tarafından divan edebiyatından seçilen 40 beyit üzerine çalışmalarından oluşan illüstrasyon ve grafik eserlerinin yer aldığı “Bercesteler” sergisi, festival süresince Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde görülebilecek.Bu yıl hem “Divan Edebiyatı” hem de “Şehir ve Edebiyat” temasını öne çıkarak festival, konferans, şiir okuması ve şiir hatları vapuru gibi etkinliklerle 22 Şubat’a kadar devam edecek.

uluslararasi-ista_81 haber_2017_10_siir Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.