Ömer Faruk Özgül, Yenilenebilir Enerjide Bir Dev…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ömer Faruk Özgül’ün başarı hikayesi alıştığımız sermayeye dayalı başarıların çok daha ötesine, mütevazi bir memur ailenin çocuğu olarak kendini geliştirmesine dayanıyor. Mühendislik ve üretime odaklı Özgül Holding, bugün yenilenebilir enerji yatırımlarıyla sektördeki sağlam duruşunu koruyor.

 

Bu sektörde alışkın olduğumuz sermayeye dayalı başarı hikâyelerinden farklı olarak memur bir aileden geliyorsunuz. Ben de bir memur çocuğu olarak içtenlikle soruyorum size, bu durumun iş hayatınızda avantaj ve dezavantajlarını nasıl gördünüz?

 

Kısıtlı ancak planlı bir ekonomik yapıda yetiştiğinizde, iş felsefenizde de çok planlı olmayı ilke ediniyorsunuz. Bu avantaj… Dezavantaj ise; risk eşiğiniz çok alçak. Büyük risk almayı sevmiyor halde yetişiyorsunuz. Temel hedef; öncelikle mevcudu korumak.

 

Çocukluk yıllarında Anadolu’nun farklı yerlerinde, gençlik yıllarında başarılarınızdan dolayı yurtdışında bulundunuz. Hepsinin toplamına baktığınızda farklılıklar, farklı yerler ve insanlar yaşamınıza neler kattı?

 

Farlılıklar; zenginliktir. Anadolu’dan, Anglo Sakson kültürüne kadar çok değişik kültürlerin ve farklı değerlendirme kriterlerine sahip toplumlarda yaşadım. Tüm bunların bende farklılıklardan faydalanmanın avantajlarını getirdiğini gördüm. Ve Türk kültürüne saygım çok arttı. Günümüzde kendimizi küçük görmeye biraz daha yatkın olan bir toplumumuz olduğu kanısındayım. Aslında durum tespitini objektif yapabilirsek sonuçlardan daha mutlu oluruz. Benim temelde Türk ve diğer kültürler arasındaki farkı şöyle konumlandırıyorum: Biz değiştirilemeyen kimliklere Batı kültürlerinden daha çok saygılıyız. Mesela; bizde asla ırkçılık yoktur. Anne kutsaldır. Evlat için yaşanır. Batı kültüründe ise değiştirilebilen kimliklere saygı bizden daha fazla. Mesela; parti ve kulüp fanatizmi bizdeki kadar değildir. Tercihlere saygı bizden daha çoktur. Giyim tarzı, yaşam tarzı üst kimlik değildir.

 

EEO_8382

 

Özgül Holding 2007 yılından beri faaliyet gösteriyor. Çalışmalarınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

 

İlk başlangıç 1993, Holdingleşme süreci 2007. Enerji ve enerji ile ilgili  türev işler faaliyet alanımız. Mühendislik ve üretim odaklıyız. Yurt içi ve yurt dışı beraberliklerimiz var.

 

Şirketinizin yıllardır sektörde ayakta kalabilmesindeki başarı sırrını nasıl açıklarsınız?

 

Günlük düşünmemek ve asla aldatmamak, önce kendini sonra başkalarını… Ve elbette çalışmak.

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım konusunda ülkemizde yeteri kadar önem verildiğini düşünüyor musunuz?

 

Son 5 yıldır artan bir ivmeyle yatırıma hız verildi. Ancak hala potansiyelimizin %5’indeyiz. Şu anda kamu, özel sektörün önünde bir hızla hareket ediyor. Özel sektör yasal mevzuatta olduğundan daha çok, etik kriterlerde seviyesini yükseltmeli inancındayım.

 

Yenilenebilir enerjiye 500 milyon dolarlık yatırım hedefiniz basında da oldukça geniş yer aldı. Yatırım hedeflerinize dair ayrıntıları ilk ağızdan duymak isteriz.

 

Yabancı stratejik ortaklıklar geliştiriyoruz. Aslında hedefimiz daha büyük. İlk etaptaki amacımız; dünya standartlarında kabul edilebilir nitelikte yenilenebilir enerji üretim portföyü oluşturmak. Mühendislik hizmetlerini kendimiz yapıyoruz. Dışarı vermiyoruz. Fon gibi finansal kurumlardan ziyade, hedefi üretmek ve üreterek kazanmak olan uzun süreli ortaklıklara sıcak bakan endüstri fokuslu gruplarla birlikte olmaya gayret ediyoruz.

 

Yaşam felsefenizi kısaca nasıl anlatırsınız? Size hayatınız boyunca eşlik etmiş, yol gösterici gördüğünüz bir felsefeniz var mı?

 

Çokluğa sahip olmaktan çok, azlığa ihtiyacım olmasıdır, yaşam felsefem. Mutlu olmak benim için esastır. Bu esasta vazgeçilmezlerim; devletim, ailem, işimdir. Zaman içinde mutluluk tanımlarınız daha gelişiyor ama esas kavram sabit.

 

İş prensibi olarak gördüğünüz, olmazsa olmazlarınız nelerdir?

 

Dürüstlük, çalışmak ve her konuda doğru seçim yapabilmek.

 

Biliyoruz ki çalışanlarınız sizin için çok önemli. Burada da sahiplenici yapınızla “klasik patron” kavramından ayrıldığınızı görüyoruz. Bir yönetici olarak kendinizi nasıl anlatırsınız? Yönetici olarak Ömer Faruk Özgül kimdir, bizimle paylaşır mısınız?

 

Mükemmeliyetçiyim. Bu bazen kırıcı olmama neden oluyor. Ama izahımda diyorum ki; size değil yaptığınız hataya kızıyorum, böyle algılayın. Beni tanıdıkça insanlar, bu tür eleştirileri kişiselleştirmiyor. Bir büyüğüm; “vatan, namus ve ekmek parası kutsaldır” derdi. Geçinmek için çalışan insanlara eziyet edemezsiniz. Ben elimin kendi elim değil, Allah’ın eli olduğunu düşünürüm hep. Severken de, vururken de, alırken de, verirken de. Çünkü; hepimizin sonu aynı.

 

Çocuklarınıza verdiğiniz hayata dair öğütleriniz var mı?

 

Unutmayın; adaleti, geçmişinizi, ailenizi, işinizi. Çok çalışın. Mutlu olmayı bilin. Mutlu etmeden mutlu olunmaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.